Kancy: każde domowe urządzenie elektryczne może być inteligentne

Wymiana urządzeń elektrycznych na modele wyposażone w WiFi jest kosztowna i kłopotliwa. Kancy rozwiązuje ten problem, zapewniając zdalną kontrolę smartfonem nad każdym z nich. Jakie oznacza to możliwości i funkcje?

  1. W jakim stopniu uproszczono instalację Kancy?
  2. Kontrolę nad jakimi urządzeniami zapewnia?
  3. W jaki sposób zadbano o bezpieczeństwo połączenia?
  4. Czy oferuje wparcie dla Amazon Alexa i IFTTT?

Inteligentny dom w budżetowy sposób

Kanadyjski startup już od trzech lat rozwija swój pomysł na wygodną zdalną obsługę wszystkich domowych urządzeń. Początkowo skłaniano się ku idei zaawansowanego huba, szybko jednak okazało się że wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. Stworzono więc niewielkie adaptery wyposażone w WiFi i instalowane bezpośrednio w puszkach elektrycznych.

Mają one wymiary 45,7 × 39 × 24 mm i są zgodne z napięciami od 100 do 240 V. Podłączenie i konfiguracja trwają zaledwie kilka minut, a obsługa odbywa się przez Internet lub aplikację mobilną (iOS i Android). Uzyskana w ten sposób kontrola nad urządzeniami niewiele odbiega od ich najnowszych modeli fabrycznie wyposażonych w funkcje smart.

Uproszczona obsługa zdalna

Wśród zgodnych z technologią urządzeń znajdują się niemal wszystkie, jakie w domu i bezpośrednim otoczeniu podłączane są do sieci elektrycznej. Od oświetlenia, przez sprzęt AGD i RTV, aż do drzwi garażowych czy systemów nawadniających ogródek.

W dedykowanej aplikacji można nie tylko je uruchomić bądź wyłączyć, ale również ustanowić dowolny harmonogram pracy. Twórcy zadbali także o wygodną funkcję powiadomień: o statusie wybranych urządzeń lub uszkodzeniu któregoś z nich. Nie zabrakło także możliwości pomiaru poboru mocy z dowolnego gniazdka.

Kancy wyposażono w moduł WiFi 802.11 b/g/n, a dostęp zabezpieczony jest hasłem w standardzie WPA/WPA2. Uprawnieniami poszczególnych gniazdek czy elektronicznego zamka w drzwiach zarządza główny użytkownik, w razie potrzeby przydzielając ją także innym osobom.

Zobacz również: Acer Aspire R7

Duży potencjał i atrakcyjna cena

Kancy już dziś jest zgodne z Alexą, dzięki czemu posiadacze urządzeń z asystentką Amazona mogą korzystać z obsługi także poleceniami głosowymi. Wsparcie jest deklarowane również dla oświetlenia Philips Hue, produktów Nest, platformy IFTTT i wielu innych. Oznacza to nie tylko dużą zgodność, ale i możliwości tworzenia złożonych reguł uruchamiania.

Kampania produktu na Kickstarterze wystartowała przed pięcioma dniami, w tym czasie zbierając niespełna 12 tys. CAD (dolar kanadyjski). Za cel obrano kwotę 30 tys. CAD, a na jego osiągnięcie pozostało jeszcze 40 dni. Jeśli więc tempo zbiórki uda się utrzymać, produkcja Kancy jest właściwie pewna. Aktualna cena adaptera wynosi (w przeliczeniu) ok. 49 dol., a wysyłki wyznaczono na grudzień.

Interesujące są również cele kolejnych progów finansowania. Powyżej 100 tys. CAD wspierający mogą wybrać również Kancy Servo (dla m.in. drzwi garażowych czy żaluzji). Przy 200 tys. dol. jest to już Kancy Dimmer (ściemniacz oświetlenia), a przy 400 tys. Kancy Plug, czyli moduł w formie zewnętrznej wtyczki z sieciowym gniazdkiem elektrycznym oraz USB.

Źródło: Kickstarter, Kancy

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Jeden z nich to chińska podróbka. Potrafisz wskazać, który? FiberFix: 100-krotnie mocniejszy następca srebrnej taśmy klejącej Genialny naukowiec wymyślił Internet na nowo. Poświęcił na to 40 lat życia Najlepsze małe, bezprzewodowe głośniki. Co oferują Harman Kardon, Creative, Marshall i Polk Audio? Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Te samoloty mają nas bronić! Jakim sprzętem dysponuje polskie lotnictwo? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Zestawy Smart Home, na które stać każdego Polaka Opaski sportowe: którą wybrać? Przegląd activity trackerów Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Baidu DeepVoice: chiński Google ujawnia swój generator mowy Regi-Robo: automatyczny system w pełni zastępujący sklepowego kasjera Algorytm Google'a automatycznie rozpoznaje zawartość filmów Nvidia Jetson TX2: kompaktowa platforma łączy wydajność i oszczędność energii Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a Beyond Sight: nawigacyjna opaska z haptycznym interfejsem Heatbuff: skuteczne rozwiązanie problemu zmarzniętych dłoni Mondo+: radio FM i internetowe z wbudowanym Chromecastem

Popularne w tym tygodniu:

Zapomniana technologia III Rzeszy. Wideorozmowy w nazistowskich Niemczech LCD, LED czy Retina? Czym różnią się od siebie ekrany i stosowane w nich technologie? Zapomniane radzieckie konsole gier wideo Spełnia się największe marzenie policji. Gadżet, który pozwala na odblokowanie iPhone’a