Radeon RX 500: AMD podnosi poprzeczkę

Podczas gdy Nvidia ogłasza GTX-y z podniesionym taktowaniem pamięci, AMD przygotowuje następców czterech Radeonów z serii 400 oraz dwie zupełnie nowe karty: Vega 10 i 11. Jak prezentują się ich specyfikacje i kiedy trafią do sklepów?

  1. Jakie modele kart ma wkrótce zaprezentować AMD?
  2. W jakim stopniu zwiększono ich taktowanie?
  3. Kiedy ma nastąpić ich premiera?

Cenne informacje z niemieckiego portalu

Enigmatyczna zapowiedź kart Vega wzbudziła mnóstwo spekulacji, a w ostatnim czasie także podejrzenia że dołączą one do Radeonów jako modele RX 490 lub 590. Tymczasem okazuje się, że na rynek trafią dwie linie produktów: znane już RX-y w wydajniejszych odsłonach oraz dwa modele high-endowych Radeonów RX Vega – odpowiedników m.in. kart R9 Fury.

Źródłem informacji jest portal Heise.de, który zdobył sporo informacji nt. specyfikacji i terminów premier nowych kart od AMD. W przypadku Radeonów RX 500 zmiany mają w głównej mierze polegać na zwiększonym taktowaniu rdzenia (Polaris 10 – 12) i niewykluczone że również pamięci. O serii Vega wciąż wiadomo niewiele.

Odświeżone, czyli przetaktowane

Wszystkie z Radeonów RX 500 korzystają z układów Polaris wykonanych w procesie technologicznym 14 nm. Najwydajniejszy RX 580 otrzymał taktowanie 1340 MHz (1266 MHz w RX 480) i 4 lub 8 GB pamięci GDDR5 na 256-bitowej magistrali. Wzrost wydajności względem poprzednika ma wynieść ok. 6 proc..

Radeon RX 570 taktowany będzie na 1244 MHz (z 1206 MHz), zmiany dotyczą również pamięci – dotychczas 6.6 GHz, a już wkrótce 7 GHz. Układ w modelu RX 560 przyspieszy z 1200 do 1287 MHz. Najbardziej zagadkowy pozostaje najprostszy RX 550, który ma rzekomo wykorzystać nowego Polarisa 12 i stanowić atrakcyjną propozycję budżetową.

Premiery już w najbliższych miesiącach

Trudno nie dostrzec analogii w działaniach obu wielkich marek: po głośnych premierach GeForce’ów GTX 10 i Radeonów RX 400 nadciągają odświeżone wersje obu serii, a zmiany ograniczają się do zmian w taktowaniu kart. Nowością Nvidii jest high-endowy Geforce GTX 1080 Ti, jednak i na nią AMD szykuje odpowiedź – karty RX Vega 10 i 11.

Zobacz również: Gadżet tygodnia: Oculus Rift

Ich wydajność pozostaje tajemnicą, choć na styczniowej demonstracji Vega 10 wyposażona w 8 GB pamięci HBM2 uzyskała nad GTX 1080 aż 10 proc. przewagi w grze Doom. Można więc domniemywać że w zamyśle producenta ma ona stanowić odpowiednik GTX 1080 Ti, podczas gdy wolniejsza Vega 11 zaoferuje osiągi odświeżonego GTX 1070.

Premiera obu topowych kart ma rzekomo nastąpić już na targach Computex pomiędzy 30 maja a 3 czerwca. Jeszcze szybciej zobaczymy Radeony RX 500: RX 580 i RX 570 już 4 kwietnia, a dokładnie tydzień później także RX 560 i RX 550. Ich ceny wciąż pozostają nieznane.

Źródło: Heise.de, Videocardz.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Raspberry Pi Zero W: minikomputer z WiFi i Bluetooth za 40 złotych Xperia Ear Open Style: bezprzewodowe słuchawki z asystentem głosowym GeForce GTX 1080 Ti: nowy Pascal o 35 proc. szybszy od GTX 1080 Najciekawsze z dostępnych w polskich sklepach obudów dla płyt mini ITX Mokuru: zaskakująco prosta zabawka nowym hitem Kickstartera Rhinos: najbardziej wytrzymałe bezprzewodowe słuchawki na świecie „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Mobilność czy wygoda? Możesz mieć wszystko: poznaj warte uwagi notebooki 2w1 Razer Power Bank: czas pracy laptopa Blade Stealth wydłużony o 6 godzin Raport Avecto: jedno ustawienie w Windowsie wyklucza 94% zagrożeń Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Foxshot: tę miniaturową kamerę FullHD przymocujesz do każdej powierzchni Pomyślny test zaawansowanego drona jako pomocnika kuriera UPS Pierwsze procesory AMD Ryzen już oficjalnie w przedsprzedaży ART Z2001 i Z3000: Budżetowe projektory o sporych możliwościach