Raspberry Pi Zero W: minikomputer z WiFi i Bluetooth za 40 złotych

Model Zero doczekał się udanego i wciąż korzystnego cenowo następcy. Zyskał on bezprzewodową łączność i wyżej taktowany procesor, co rozszerza zakres jego zastosowań. Jakie złącza i funkcjonalność oferuje Raspberry Pi Zero W?

  1. Czym różni się nowa wersja od poprzednika?
  2. Łączność w jakich standardach obsługuje?
  3. Czy debiutuje wraz z nową obudową?
  4. W jakiej cenie trafiła do sprzedaży?

Rewizja udanego produktu

Raspberry Pi Zero miał swoją premierę w listopadzie 2015 roku i od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością. Wyceniony na zaledwie 5 dolarów minikomputer na pojedynczej, niewielkiej płytce trafił do szerokiego zakresu samodzielnie konstruowanych urządzeń. Nie mniejsze powodzenie zyskał w krajach rozwijających się, a więc ceniących budżetowe rozwiązania.

Na swoje piąte urodziny Raspberry Pi Foundation przygotowała odświeżoną wersję popularnego produktu: Raspberry Pi Zero W. Minikomputer w nowej odsłonie zachował dotychczasowe gabaryty 65 × 30 × 5 mm, zyskując jednocześnie wydajniejszy SoC oraz obsługę łączności bezprzewodowej. Pobór mocy wzrósł względem poprzednika niemal niezauważalnie.

Szybszy procesor i mniejsza obudowa

Minikomputer wciąż korzysta z procesora Broadcom BCM2835, którego taktowanie zwiększono z 0.7 do 1 GHz. Pamięć RAM ma pojemność 512 MB, a łączność zapewnia układ Cypress CYW43438. Znany z chociażby Raspberry Pi 3 B, teoretycznie oferuje WiFi w standardzie 802.11n oraz Bluetooth 4.0. W praktyce prędkości połączenia bliżej niestety do WiFi 802.11g.

Na płytce umieszczono czytnik kart microSD, port mini HDMI, dwa micro USB (OTG i zasilanie), złącze CSI dla kamery oraz trzy headery: reset, kompozyt wideo oraz 40-pinowy. Fundacja przygotowała także nową, oficjalną obudowę: formowaną wtryskowo i korzystającą z trzech wymiennych pokryw. Jej gabaryty są wyraźnie mniejsze od poprzedników.

Kolejny sukces Fundacji

Nietrudno było przewidzieć na jaki odzew może liczyć nowy minikomputer. Sklepy jeden po drugim ogłaszają wyprzedanie zapasów, a nowość w cenie 10 dolarów cieszy się nie mniejszą popularnością od poprzednika. To świetny prognostyk w kontekście wsparcia producenta czy społeczności, który to zadecydował o sukcesie Raspberry w ostatnich pięciu latach.

Zobacz również: Lodówka z Androidem

Alternatywą jest wprawdzie konkurencyjne Orange Pi Zero w identycznej cenie, jednak posiada on równie wiele wad co zalet. Z jednej strony szczyci się 4-rdzeniowym procesorem czy obecnością gniazda Ethernet. Próżno jednak szukać tutaj wyjścia HDMI, a wsparcie producenta i użytkowników pozostawia wiele do życzenia. Rynkową dominację Raspberry niełatwo będzie przełamać.

Źródło: materiały prasowe, Raspberry Pi Foundation

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Xperia Ear Open Style: bezprzewodowe słuchawki z asystentem głosowym GeForce GTX 1080 Ti: nowy Pascal o 35 proc. szybszy od GTX 1080 Najciekawsze z dostępnych w polskich sklepach obudów dla płyt mini ITX Mokuru: zaskakująco prosta zabawka nowym hitem Kickstartera Rhinos: najbardziej wytrzymałe bezprzewodowe słuchawki na świecie „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Mobilność czy wygoda? Możesz mieć wszystko: poznaj warte uwagi notebooki 2w1 Razer Power Bank: czas pracy laptopa Blade Stealth wydłużony o 6 godzin Raport Avecto: jedno ustawienie w Windowsie wyklucza 94% zagrożeń Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Foxshot: tę miniaturową kamerę FullHD przymocujesz do każdej powierzchni Pomyślny test zaawansowanego drona jako pomocnika kuriera UPS Pierwsze procesory AMD Ryzen już oficjalnie w przedsprzedaży ART Z2001 i Z3000: Budżetowe projektory o sporych możliwościach Inżynierowie Disneya zmienili cały pokój w ładowarkę bezprzewodową