Pomyślny test zaawansowanego drona jako pomocnika kuriera UPS

Doręczanie przesyłek autonomicznymi dronami będzie domeną nie tylko Amazona. Technologię rozwija także UPS, w urządzeniu widząc cenną pomoc dla kurierów. W jaki sposób zmieni to sposób dostarczania paczek?

  1. Jak ciężkie paczki może unieść dron UPS?
  2. Z jaką prędkością je dostarczy?
  3. Na jaki czas lotu pozwala pojedyncze naładowanie?
  4. Czy w wypadku utraty wirnika grozi mu upadek?

Kurierzy zyskają cenną pomoc

Doręczanie przesyłek przy pomocy dronów kojarzymy z Amazonem, który jako pierwsza duża marka podjął się tego wyzwania. Nie będzie jednak jedyną, a pomysł szybko adaptują do swoich potrzeb kolejne koncerny. Szybkie i nowoczesne urządzania kuszą je m.in. coraz większą prędkością lotu i niewielkim kosztem eksploatacji.

Tym razem swoimi postępami pochwalił się UPS, rozwijający wizję drona jako asystenta kuriera w terenie. Urządzenie wraz hybrydową ciężarówką dostarczyła amerykańska marka Workhouse Group, a test przeprowadzono 20 lutego w mieście Tampa na Florydzie. Dron doręczył podczas niego paczkę, umożliwiając kurierowi jednoczesne dostarczenie kolejnej.

Urządzenie startuje i ląduje na dachu ciężarówki, gdzie umieszczono także stację ładowania. Pod dronem podwieszono klatkę, w której przewoźnik umieszcza przesyłkę o masie do 4,5 kg, po czym z poziomu ekranu dotykowego wysyła urządzenie pod zaprogramowany adres. Lot odbywa się w pełni autonomicznie, podobnie jak powrót do macierzystej ciężarówki.

Duża prędkość i długi czas lotu

Zademonstrowany dron to 8-wirnikowy HorseFly UAV, w pełni zintegrowany z dostarczonymi pojazdami. Osiąga on prędkość do 70 km/h, a pojedyncze naładowanie umożliwia mu 30 minut lotu. Bezpieczeństwo nie budzi zastrzeżeń: utrata jednego ze śmigieł nie przeszkodzi w kontynuowaniu pracy, a dwóch – nadal zapewnia bezpieczne lądowanie.

Docelowo HorseFly w dedykowanej ciężarówce ma stanowić cenną pomoc w codziennej terenowej pracy kurierów UPS. W tym samym czasie będzie pozwalał na dostarczenie dwóch paczek zamiast jednej, nieoceniony okaże się również w sytuacji problemów z dojazdem do adresata. Wąskie ulice, zamknięte bramy czy agresywne zwierzęta przestaną stanowić przeszkodę.

Zobacz również: Wideorecenzja: Manta 3D Cyber Eye

Innowacja, która przysłuży się wszystkim

Świetne wrażenie podczas konferencji zepsuł wyłącznie pojedynczy incydent. Próba powtórzenia demonstracji działania drona nieomal doprowadziła do jego zniszczenia, gdy zamiast wystartować, podjął próbę lądowania na samochodzie. Usterkę wytłumaczono zakłóceniami ze strony ogromnej ilości elektroniki na terenie prezentacji.

Postępy UPS warto śledzić, gdyż sukces tej technologii oznacza wymierne korzyści nie tylko dla nadawców, lecz i odbiorców przesyłek. Niższe koszty działania przewoźnika przełożą się bowiem na atrakcyjniejsze ceny usług.

Stawka jest naprawdę spora, skoro przejechanie przez kuriera UPS jednej mili (1,609 km) kosztuje firmę rocznie aż 50 mln dol. Determinacja przewoźnika nie ma więc prawa dziwić, a skoro klientom przyniesie niższe ceny i szybszą dostawę bez względu na warunki dojazdu – trudno dronom nie kibicować.

Źródło: materiały prasowe, UPS

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Mobilność czy wygoda? Możesz mieć wszystko: poznaj warte uwagi notebooki 2w1 Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! ART Z2001 i Z3000: Budżetowe projektory o sporych możliwościach Inżynierowie Disneya zmienili cały pokój w ładowarkę bezprzewodową Oficjalna strona urzędu rozsiewa znany ransomware Simon Optix: klasyczna gra pamięciowa tym razem w formie gogli Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Tex-lock: lekkie i zaskakująco wytrzymałe zapięcie rowerowe Bond: każde sterowane pilotem urządzenie może być inteligentne D-Link Omna 180 HD: pierwsza na świecie kamera dla Apple HomeKit Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Quadsaw wywierci kwadratowy otwór w ścianie w 30 sekund FiberFix: 100-krotnie mocniejszy następca srebrnej taśmy klejącej Philips 245C7QJSB: stylowy monitor o niezwykle smukłej obudowie

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot