Tex-lock: lekkie i zaskakująco wytrzymałe zapięcie rowerowe

Kradzieże rowerów stały się tak powszechne, że na stałe wpisały się w miejską rzeczywistość. Rozwiązaniem nie musi być jednak gruby i ciężki stalowy łańcuch. Jaką alternatywę proponuje niemiecki startup?

  1. Z ilu warstw skonstruowano Tex-locka?
  2. Na jakie zagrożenia jest odporny?
  3. Jaką wagę uzyskał dzięki tekstylnej strukturze?
  4. W jakich rozmiarach jest dostępny?

Sukces damskiego startupu

Firmę Texlock GmbH założyły w niemieckim Lipsku trzy kobiety ze sporą wiedzą i doświadczeniem w zakresie właściwości tekstyliów. Jako entuzjastki codziennego podróżowania rowerem postanowiły stworzyć innowacyjne zabezpieczenie przeciwkradzieżowe. Nie tylko lekkie i wygodne w przenoszeniu, lecz również odporne na każdą próbę jego sforsowania.

Nad alternatywą dla nieskutecznych zapięć i ciężkich łańcuchów pracowały przez 2.5 roku. Na Kickstarterze z finalnym produktem pod nazwą Tex-lock pojawiły się dopiero 8 lutego z celem zbiórki wyznaczonym na 50 tys. dol. Trudno o bardziej entuzjastyczny odzew jeśli już po pierwszych 12 dniach przedsiębiorcze panie dysponują już ponad 177 tys. dol.

Trzy rozmiary i imponująca wytrzymałość

Sukces Tex-locka zapewniła jego innowacyjna, wielowarstwowa konstrukcja. Najgłębiej ukryto splot włókien odpornych na piłowanie, kolejny ma poradzić sobie z próbą rozcięcia, a następne z ogniem oraz wodą. Całość okrywa warstwa dekoracyjna w czterech kolorach: czarnym, czerwonym, czarno-szarym lub czarno-złotym. Łączna waga wynosi 350 gramów na metr.

Tex-lock będzie produkowany w trzech rozmiarach, różniących się długością, średnicą oczek na zakończeniach oraz rodzajem ich zamknięcia:

  • Rozmiar S – długość 80 cm, średnica oczek 13 mm, kłódka,
  • Rozmiar M – długość 120 cm, średnica oczek 20 mm, mini u-lock,
  • Rozmiar XL – długość 180 cm, średnica oczek 20/45 mm, mini u-lock.

Zapięcie ma za sobą szereg testów, m.in. palnikiem, nożycami do cięcia prętów, a nawet próbę zamrożenia, które wzmacnia odporność włókien na cięcie zamiast je osłabić.

Zobacz również: Lodówka z Androidem

Trwałe zapięcie o nietrwałej estetyce

Niemiecki wynalazek szturmem zdobywa Kickstartera i nie ma żadnych wątpliwości, że w ciągu kolejnych 23 dni zbiórki osiągnie imponujący wynik. Warto jednak zastanowić się na ile właściwie projektantki urządzenia przewidziały realia jego użytkowania, w tym przebieg próby kradzieży.

Potencjalny złodziej zacznie bowiem od próby przecięcia włókien i na tym etapie z pewnością poniesie klęskę. Zabierze się więc za kłódkę/u-locka i tutaj powinno paść zasadnicze pytanie: skoro nad włóknami pracowano 2,5 roku, jak dużo czasu poświęcono kłódce/mini u-lockowi?

Jeśli jednak faktycznie zaprojektowano je z zachowaniem najwyższych standardów, pozostaje ostatnia kwestia. Stan zapięcia, jaki pozostanie po nieudanej próbie kradzieży i jaki widać na filmie z próby „nożycowej”. Powiedzieć mało estetyczny – to powiedzieć niewiele. Tę samą próbę klasyczny, ciężki i stalowy U-lock okupiłby jedynie zadrapaniami.

Rowerzyści niezrażeni powyższym i zainteresowani wytrzymałym zapięciem o wadze poniżej kilograma (wraz z kłódką/mini u-lockiem) wciąż mogą go zakupić poprzez Kickstartera. Cena wersji S wynosi 89 Euro, a kolejne 99 (M) i 111 (XL) Euro. Dostawy wyznaczono na sierpień bieżącego roku.

Źródło: materiały prasowe, Texlock GmbH

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Bond: każde sterowane pilotem urządzenie może być inteligentne D-Link Omna 180 HD: pierwsza na świecie kamera dla Apple HomeKit Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Quadsaw wywierci kwadratowy otwór w ścianie w 30 sekund FiberFix: 100-krotnie mocniejszy następca srebrnej taśmy klejącej Philips 245C7QJSB: stylowy monitor o niezwykle smukłej obudowie Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Gala Mobility Trends 2016 – największe wydarzenie w branży mobilnych technologii Terahercowa bezprzewodowa sieć 10-krotnie szybsza od 5G KunKun: osobisty detektor nieprzyjemnego zapachu ciała Analogue Nt Mini: klasyczny NES w luksusowej odsłonie Intel Optane DC P4800X: specyfikacja wyciekła do sieci i zapowiada spory przełom