Bond: każde sterowane pilotem urządzenie może być inteligentne

Tworzenie w domu sieci inteligentnych urządzeń nie musi oznaczać ich wymiany na najnowsze modele. Nowojorski startup przekonuje że wystarczy niewielkie urządzenie wpinane do gniazdka elektrycznego. W jaki sposób działa?

  1. Jakie rodzaje pilotów może zastąpić Bond?
  2. Czy wspiera system Amazon Alexa?
  3. Ile urządzeń może obsługiwać jednocześnie?
  4. W jakiej cenie trafił do przedsprzedaży?

Inteligentny dom w dyskretny sposób

Wracamy z pracy, otwieramy pilotem drzwi garażowe, po wejściu do domu w podobny sposób uruchamiany klimatyzację, nawilżacz powietrza lub podnosimy żaluzje. Kolejność, ilość i rodzaj urządzeń mogą się różnić, jednak zasada pozostaje niezmienna: funkcjonujemy w otoczeniu sprzętu obsługiwanego bezprzewodowymi pilotami.

Alternatywny pomysł ich kontrolowania proponuje nowojorski startup Olibra. Swój flagowy produkt prezentowali już w ubiegłym miesiącu na targach CES 2017, natomiast dziś można już zamówić go w przedsprzedaży. Niewielka kostka z tworzywa otrzymała nazwę Bond i pracuje wpięta wprost w gniazdko elektryczne, podobnie jak część popularnych punktów dostępowych WiFi.

Obsługa smartfonem lub głosem

Zasada działania jest niezwykle prosta: pilota (radiowego bądź na podczerwień) dowolnego urządzenia kierujemy w stronę Bonda i oczekujemy na rozpoznanie sygnału. Od tej pory kontrola nad tymże sprzętem trafia na naszego smartfona, a jeśli posiadamy już w domu system Alexa, z łatwością dołączamy nowe urządzenie do dotychczasowych posiadanych w inteligentnej sieci.

Jakość połączenia Bonda z routerem w każdej chwili można zweryfikować w dedykowanej aplikacji (iOS i Android), z kolei jakość komunikacji ze sparowanym urządzeniem zależy od rodzaju jego pilota. Radiowy pozwoli na sterowanie Bondem ulokowanym także w innym pomieszczeniu, podczas gdy wariant na podczerwień będzie wymagał bezpośrednio skierowanego sygnału.

Pojedynczy Bond może obsługiwać nawet 6 urządzeń, których zmian statusu „nasłuchuje” z nawet 15 metrów. Zadbano także o bezproblemową komunikację kilku Bondów w różnych pomieszczeniach domu. Funkcjonalność pilota zostaje zachowana – zyskujemy dodatkowy sposób kontroli zamiast zastępowania dotychczasowego.

Zakres możliwych zastosowań jest naprawdę spory.

Zobacz również: Największy na świecie zakrzywiony telewizor LG OLED TV 4K

Innowacja w atmosferze sprzecznych informacji

Innowacyjne urządzenie skutecznie przypomina, że w pogoni za nowościami wymiana sprzętu nie jest jedynym rozwiązaniem. Perspektywa zastąpienia pilotów smartfonem i poleceniami głosowymi rzeczywiście brzmi atrakcyjnie, choć niekoniecznie przekonuje do wymiany mnóstwa posiadanych w domu urządzeń. Bond udowadnia, że można tego dokonać dużo taniej.

Urządzenie w przedsprzedaży wyceniono na 99 dol., nieznany pozostaje jednak termin dostawy. Niepokoić może również bałagan w dziale informacji prawnych na oficjalnej stronie, gdzie firma naprzemiennie nazywa się Olibra bądź… Zolibra. Adres korespondencyjny również nie został tam podany, a wymieniony na stronie głównej nie prezentuje się w Street View zbyt profesjonalnie.

Wizja stworzona przez producenta jest więc kusząca, jednak bałagan organizacyjny wzbudza wątpliwości porównywalne z częścią kampanii na Kickstarterze. Czas pokaże na ile nieścisłości na stronie internetowej przełożą się na funkcjonowanie firmy i wywiązywanie się z zamówień. W przypadku niepowodzenia konkurencja chętnie podchwyci świetny pomysł.

Źródło: materiały prasowe, Olibra

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Jeden z nich to chińska podróbka. Potrafisz wskazać, który? FiberFix: 100-krotnie mocniejszy następca srebrnej taśmy klejącej Genialny naukowiec wymyślił Internet na nowo. Poświęcił na to 40 lat życia Najlepsze małe, bezprzewodowe głośniki. Co oferują Harman Kardon, Creative, Marshall i Polk Audio? Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Te samoloty mają nas bronić! Jakim sprzętem dysponuje polskie lotnictwo? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Zestawy Smart Home, na które stać każdego Polaka Opaski sportowe: którą wybrać? Przegląd activity trackerów Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką D-Link Omna 180 HD: pierwsza na świecie kamera dla Apple HomeKit Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Quadsaw wywierci kwadratowy otwór w ścianie w 30 sekund

Popularne w tym tygodniu:

Zapomniana technologia III Rzeszy. Wideorozmowy w nazistowskich Niemczech LCD, LED czy Retina? Czym różnią się od siebie ekrany i stosowane w nich technologie? Zapomniane radzieckie konsole gier wideo Spełnia się największe marzenie policji. Gadżet, który pozwala na odblokowanie iPhone’a