D-Link Omna 180 HD: pierwsza na świecie kamera dla Apple HomeKit

Ekosystem Apple już wkrótce skorzysta z dedykowanej kamery monitorowania wnętrz. D-Link zapewnił jej m.in. niezwykle szerokie kąty widzenia w rozdzielczości 1080p. Jakie technologie i rozwiązania trafiły do kompaktowej Omna 180 HD?

  1. Jakie wymiary i wagę na nowa kamera D-Linka?
  2. W jakiej jakości rejestruje wideo?
  3. Gdzie trafiają wykonane przez nią nagrania?
  4. W jaki sposób powiadamia użytkownika o zagrożeniach?

Eleganckie wzornictwo i niewielkie rozmiary

Kamery do stosowania wewnątrz pomieszczeń posiada już każdy liczący się producent, część z urządzeń doczekała się zresztą kolejnych generacji i rewizji. Nie dziwi również ich integracja z hubami inteligentnych domów, choć dotąd był to wybór głównie między systemami Google i Amazona. Nadeszła jednak kolej także na HomeKit od Apple i kamerę stworzoną dla niego przez D-Linka.

Omna 180 HD otrzymała cylindryczny kształt i prestiżowy design. Dominuje srebrne aluminium, ustępując miejsca wyłącznie poziomemu paskowi z czarnego tworzywa, na który trafił m.in. obiektyw. Na pochwałę zasługują wymiary: średnica to jedynie 5,8 cm, a z wysokością 13,2 cm Omna jest wyraźnie niższa od np. iPhona 7 Plus. Waga wynosi skromne 232 gramów.

Nagrania trafiają na kartę microSD (do 128 GB), umieszczaną w czytniku w podstawie. Zasilanie zapewnia natomiast dołączony zasilacz (5V, 2A), podłączany do portu microUSB w tylnej części obudowy.

Powiadomienia na smartfonie lub smartwatchu

Większość podobnych kamer rejestruje wideo w zakresie maksymalnie 120°, tymczasem nowość D-Linka oferuje 180° w rozdzielczości FullHD. Umieszczone przy obiektywie i emitujące podczerwień diody LED pozwalają na nagrywanie także w ciemności, zapewniając widoczność na odległość 5 metrów. Dwukierunkową komunikację umożliwia wbudowany mikrofon oraz głośnik.

Zdalna obsługa i konfiguracja kamery jest możliwa z poziomu iPhone’a lub iPada, korzystającego z systemu iOS 10.1 lub nowszego. Podstawowy poziom kontroli zapewnia już aplikacja Home, a pełną funkcjonalność wnosi dedykowane oprogramowanie Omna. Znalazły się w nim takie ustawienia jak upgrade firmware’u czy wybór stref które kamera ma monitorować.

Po wykryciu ruchu Omna przesyła na iPhona, iPada lub Apple Watch powiadomienie w aplikacji Home, korzystając przy tym z szyfrowania i autoryzacji. Na otrzymane z kamery zdjęcia użytkownik może zareagować rozpoczęciem nagrywania, dwukierunkowej komunikacji głosowej lub uruchomieniem innego inteligentnego urządzenia w domu, np. alarmu.

Zobacz również: Wideorecenzja: Sony Tablet P

Bezpieczeństwo wg D-Linka i Apple

Omna 180 HD prezentuje się interesująco i rzeczywiście nie ustępuje technologicznie kamerom dla innych systemów inteligentnego domu. Wątpliwości może wzbudzać jedynie milczenie D-Linka i Apple nt. przesyłania nagrań do chmury – sytuacja w której trafiać one będą wyłącznie na kartę pamięci może dla części użytkowników okazać się nie do przyjęcia.

Najsilniejszą stroną kamery pozostaje wysoka jakość nagrań, zapewniana przez zaawansowaną optykę i dynamiczne strumieniowanie wideo. Najwyższy poziom wykonania przełożył się oczywiście na cenę, która w Polsce wynosi 969 zł. Dostawy za granicą rozpoczną się już za kilka dni, natomiast na naszym rynku za 2–3 tygodnie.

Źródło: materiały prasowe, Apple

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Quadsaw wywierci kwadratowy otwór w ścianie w 30 sekund FiberFix: 100-krotnie mocniejszy następca srebrnej taśmy klejącej Philips 245C7QJSB: stylowy monitor o niezwykle smukłej obudowie Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Gala Mobility Trends 2016 – największe wydarzenie w branży mobilnych technologii Terahercowa bezprzewodowa sieć 10-krotnie szybsza od 5G KunKun: osobisty detektor nieprzyjemnego zapachu ciała Analogue Nt Mini: klasyczny NES w luksusowej odsłonie Intel Optane DC P4800X: specyfikacja wyciekła do sieci i zapowiada spory przełom Developerzy Microsoftu zdradzają tajemnicę datowania sterowników na 2006 rok Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort