Quadsaw wywierci kwadratowy otwór w ścianie w 30 sekund

Wykonanie otworu na gniazdko czy włącznik naścienny zajmuje ok. 5 minut, co w skali wykończenia całego domu zabiera mnóstwo czasu. Brytyjska marka znalazła na to sposób. W jaki sposób działa ich wynalazek?

  1. Jak jest skonstruowany Quadsaw?
  2. W jaki sposób zapewnia precyzję pracy?
  3. Pracę w jakim typie ścian umożliwia?
  4. Jak zadbano o dostępność wymiennych ostrzy?

Pomysłowa konstrukcja

Nie jest tajemnicą jak wiele czasu potrafi pochłonąć budowa czy remont domu. Okazuje się jednak że wciąż istnieją zadania, których wykonanie można znacznie skrócić w czasie. Jednym z nich jest wykonywanie otworów ściennych na puszki elektryczne czy włączniki oświetlenia. W Polsce często okrągłe i wiercone tzw. otwornicami, za granicą kwadratowe.

Na pomysł usprawnienia wpadło dwóch Brytyjczyków, założycieli marki Genius IP. Stworzyli oni Quadsaw – pierwsze na świecie narzędzie do wywiercania kwadratowych otworów w ścianach. Jego produkcja odbywa się w Anglii, a wymiary wynoszą 94 × 154 × 123 mm.

Prostokątne urządzenie z jednej strony posiada uchwyt w kształcie walca, mocowany w identyczny sposób jak klasyczne wiertło. Na przeciwległej znajdują się cztery ostrza w formie kwadratu bądź protokąta. Użytkownik może skorzystać także z mocowanego u dołu uchwytu, będącego zarazem teleskopowym wyznacznikiem żądanej wysokości pracy (do 45 cm).

Uproszczona obsługa i eksploatacja

Po wybraniu miejsca do wykonania otworu pozostaje więc założyć Quadsaw, dopasować wysokość jego wykonania wysięgnikiem i ocenić położenie dwiema wbudowanymi poziomicami. Samo wiercenie zajmie do 30 sekund, pozostawiając równo i precyzyjnie wycięte miejsce na np. puszkę gniazdka elektrycznego. Analogiczna czynność w klasyczny sposób zajęłaby ok. 5 minut.

Quadsaw radzi sobie z płytami kartonowo-gipsowymi o grubości do 30 mm i może wykonać także otwory prostokątne (6 ostrzy w komplecie). Ich rozmiary dostosowano do rynku – jak dotąd brytyjskiego i amerykańskiego, choć trwają jednocześnie prace nad australijskim i innymi. Opracowywane są również inne ostrza, m.in. do drzewa, ceramiki i ścian murowanych.

Ich wymiana ma trwać zaledwie kilka sekund (dedykowany przycisk zwalniający), a cena ma stanowić konkurencyjną rynkowo ofertę. Na oficjalnej stronie internetowej twórcy Quadsaw deklarują że wyłączność marki na produkcję materiałów eksploatacyjnych nie wpłynie niekorzystnie na ich cenę.

Zobacz również: Dell Inspiron Q15R

Dedykowane profesjonalistom

Autorzy innowacyjnego urządzenia pokusili się także o analizę korzyści, jakie nowa technologia może przynieść. Uwzględnili przy tym specyfikę brytyjskiego rynku usług, na którym rocznie wykonuje się 200 mln prostokątnych otworów ściennych, za średnią godzinową stawkę wykonawcy przyjmując 20 funtów.

Przy 256 dniach roboczych, 250 tys. elektryków i trzech otworach dziennie uzupełnienie kompletu narzędzi o Quadsaw umożliwia zaoszczędzenie 16 mln godzin pracy. Firmom budowlanym pozwalając w ten sposób oszczędzić nawet 320 mln. funtów rocznie.

Potencjał jest więc spory i choć dla wielu dorywczych majsterkowiczów urządzenie okaże się zbyt kosztowne, profesjonalnym firmom może przynieść większą wydajność pracy, a z nią spore oszczędności. Quadsaw jest już dostępny w przedsprzedaży w cenie 199 funtów, a do nabywców trafi latem tego roku.

Źródło: materiały prasowe, Genius IP Ltd.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem FiberFix: 100-krotnie mocniejszy następca srebrnej taśmy klejącej Philips 245C7QJSB: stylowy monitor o niezwykle smukłej obudowie Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Gala Mobility Trends 2016 – największe wydarzenie w branży mobilnych technologii Terahercowa bezprzewodowa sieć 10-krotnie szybsza od 5G KunKun: osobisty detektor nieprzyjemnego zapachu ciała Analogue Nt Mini: klasyczny NES w luksusowej odsłonie Intel Optane DC P4800X: specyfikacja wyciekła do sieci i zapowiada spory przełom Developerzy Microsoftu zdradzają tajemnicę datowania sterowników na 2006 rok Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych