Intel Optane DC P4800X: specyfikacja wyciekła do sieci i zapowiada spory przełom

Dysk SSD Intela i Microna ma przynieść jeszcze większą wydajność, a wraz z nią rekordową trwałość nośnika. Sukces osiągnięto dzięki innowacyjnej pamięci 3D Xpoint. Jakie osiągi ma zapewnić w zastosowaniach profesjonalnych?

  1. Skąd pochodzą informacje o nowym dysku Intela?
  2. Jakie układy pamięci i interfejs wykorzystuje?
  3. Jaką wydajność i trwałość ma zapewnić?

Nowa architektura układów pamięci

O technologii Xpoint Intel informował już w 2015 roku. Rozwijał ją wspólnie z Micronem, za cel obierając połączenie prędkości zapisu i odczytu pamięci RAM z pojemnościami typowymi dla kości NAND. Zastosowane w dyskach układy 3D Xpoint pozwoliły umieścić tę samą ilość pamięci na mniejszej powierzchni, a jednocześnie skrócić czas dostępu z mikro- do nanosekund.

Docelowo dyski Intel Optane mają zapewniać pamięć masową i RAM w jednym urządzeniu. Początkowo kierowane do profesjonalistów, w późniejszym okresie zaoferują także modele konsumenckie. Tymczasem do sieci wyciekła właśnie specyfikacja DC P4800X — pierwszego z korporacyjnych dysków Optane, przeznaczonego do pracy m.in. w centrach danych.

Wcześniejsza odsłona technologii 3D Xpoint - dysk M.2 o pojemności do 32 GB.

Ogromna prędkość i rekordowa trwałość

Dysk o pojemności 375 GB ma postać karty rozszerzeń HHHL low profile, instalowanej w porcie PCI-Express 3.0 x4 i wykorzystującej protokół NVMe 1.0. Jego osiągi prezentują się świetnie: zapis i odczyt o wartościach 2000 oraz 2400 MB/s to aktualny high-end segmentu. Porównanie z topowym Samsungiem 960 Pro wydaje się więc uzasadnione.

Zdecydowaną przewagę Intela widać jednak w liczbie operacji wejścia/wyjścia, wynoszących 500 tys. i 550 tys. IOPS (maksymalnie 330 tys. w 960 Pro). Nie gorzej wygląda wartość MTBF (średni czas pomiędzy awariami) 1 mln godzin, a ponadto 30-krotny DWPD (łączny dzienny zapis) oraz aż 12 PB TBW (całkowity zapis na dysku).

Wytrzymałością nowy dysk Intela przewyższa więc dotychczasowe konstrukcje nawet 20-krotnie (MLC). Osiągów ani trwałości nie okupiono na szczęście znaczącym zwiększeniem poboru mocy – P4800X ma pobierać maksymalnie 18 W energii.

Zobacz również: Asus Pro Essential PU500

Premiera odległa o przynajmniej pół roku

Intel konsekwentnie zachowuje milczenie, odmawiając komentarza w/s nadchodzącej premiery. Cena ma tutaj drugorzędne znaczenie – będzie nie mniej zaporowa niż w przypadku pierwszych urządzeń z kośćmi SLC NAND. Interesująca jest natomiast data premiery i tutaj spekulacje najczęściej sugerują drugą połowę tego roku.

Rob Crooke, główny manager NVM Solutions Group Intela, najbliższe 10 miesięcy określa jako „rok inwestycji”. Oznacza to mniej premier i więcej dotowania badań i rozwoju nowej technologii. Potwierdzenie tej polityki przynoszą m.in. wyniki finansowe za ostatni kwartał 2016, gdzie przy 16.4 mld dol. przychodu Intela nośniki i pamięć odpowiadają za skromne 816 mln dol.

Długoterminowy plan jest tego wart: przedstawiciele koncernu zgodnie potwierdzają, że seria Optane powstała z myślą o konsumenckich komputerach PC, gdzie ma zastąpić obecne modele z układami NAND. Dziś wydaje się to odległą perspektywą, jednak to samo mówiono niegdyś o dyskach SATA SSD, wycenianych na 4-cyfrowe kwoty za pojemność 32 GB.

Źródło: Tomshardware.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Developerzy Microsoftu zdradzają tajemnicę datowania sterowników na 2006 rok Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Tobii Pro Glasses 2: zaawansowane okulary z technologią śledzenia wzroku Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. W dobie Internetu rzeczy hakerzy mogą zaatakować nawet przez lodówkę. Wywiad z Karoliną Małagocką z F-Secure Evergraph: unikalny zegarek dla entuzjastów niepowtarzalnego designu Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Fast Forward Gita: inteligentny osobisty transporter zaskakuje możliwościami