Fast Forward Gita: inteligentny osobisty transporter zaskakuje możliwościami

Spółka córka Piaggio, znanego producenta skuterów, tworzy niewielki autonomiczny pojazd o sporym zasięgu i ładowności. Gita z łatwością radzi sobie z codziennym bagażem i niemal każdą nawierzchnią. W jaki sposób działa?

  1. Jaką objętość i wagę ładunku może przewieźć Gita?
  2. Z jaką prędkością może się poruszać?
  3. W jaki sposób mapuje i rozpoznaje otoczenie?
  4. Jak długo pracuje na baterii?

Od skuterów po autonomiczny pojazd

Fast Forward to usytuowany w Bostonie oddział wydzielony z firmy Piaggio, która jest znanym producentem skuterów, w tym najpopularniejszego - Vespy. Nowa marka powstała jako centrum rozwojowe nowych technologii i zademonstrowała już pierwszy projekt w fazie prototypu: osobisty transporter Gita (wł. podróż, wyprawa). Urządzenie jest intensywnie rozwijane od czterech miesięcy.

Pojazd ma kulistą formę o wysokości ok. 66 cm i błyszczącą obudowę, na której wyróżniają się spore, ogumowane koła. Nie sposób nie zauważyć także szeregu kamer, czujników i diod, które są wykorzystywane do komunikacji i rozpoznawania otoczenia. Prostokątny schowek o pojemności niespełna 32 litrów i udźwigu 18,14 kg ukryto pod górną pokrywą.

Prostota obsługi i 8 godzin na baterii

Gita jest w stanie rozwinąć prędkość do 35,4 km/h w trakcie poruszania się w dwóch trybach. Pierwszy oznacza podążanie za użytkownikiem wyposażonym w dedykowany pas (docelowo smartwatch), który komunikuje się z Wi-Fi wewnątrz pojazdu.

Do rozpoznawania i omijania przeszkód Gita wykorzystuje zarówno kamerę wbudowaną w pas, jak i własne kamery o zakresie 360 st. W trakcie podążania za celem transporter utrzymuje bezpieczny dystans, podjeżdżając blisko dopiero, gdy użytkownik się zatrzyma.

Drugim trybem jest autonomiczne podążanie z jednego punktu do drugiego trasą zaplanowaną przez człowieka lub wytyczoną automatycznie. Kilka pojazdów Gita może również utworzyć konwój i poruszać się jeden za drugim, przekazując sobie nawzajem informacje o otoczeniu.

Zobacz również: Wideorecenzja: Sony Tablet P

Czas pracy na wbudowanej baterii określono jako maksymalnie 8 h, a komunikacja z użytkownikiem odbywa się z wykorzystaniem dotykowego panelu na pojeździe, systemu diod i aplikacji mobilnej.

Kilo - większa wersja pojazdu.

Produkt o ogromnym potencjale

Przed Gitą jeszcze od czterech do sześciu miesięcy rozwoju i testów zanim otrzyma finalną postać i funkcjonalność. Równolegle jest także tworzona jej rozbudowana wersja. Trójkołowy pojazd Kilo będzie ponad dwukrotnie dłuższy i zabierze ładunek o wadze nawet 113 kg. Będzie on skierowany do dostawców i kurierów, uwalniając ich od obciążenia przesyłkami.

Najwięcej zastosowań ma jednak przed sobą właśnie Gita, która z pewnością będzie tańsza, a jej ładowność przekona nie tylko firmy, lecz również osoby prywatne. Perspektywa uwolnienia się od 15 kg toreb z zakupami przekona wiele osób nie mniej skutecznie niż autonomiczne odkurzacze. Pozostaje więc cierpliwie oczekiwać na cennik i datę premiery innowacyjnego pojazdu.

Źródło: materiały prasowe, Fast Forward

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Growler Chill: inteligentny domowy nalewak do piw kraftowych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Aplikacja do fitness trackera rozpoznaje ton głosu i emocje rozmówcy Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów