Growler Chill: inteligentny domowy nalewak do piw kraftowych

Przedsiębiorczy Amerykanin stworzył urządzenie, które na długo zachowa oryginalny smak kraftowego piwa. Jest przy tym banalnie proste w obsłudze i komunikuje się ze smartfonem. Jak działa najnowszy hit Kickstartera?

  1. W jaki sposób przechowywane są amerykańskie piwa kraftowe?
  2. Jakie czynniki zewnętrzne zagrażają ich walorom smakowym?
  3. W jaki sposób Growler Chill przedłuża ich trwałość?
  4. Jakie możliwości zapewnia jego aplikacja mobilna?

Pomysłowe rozwiązanie znanego problemu

Autorem innowacyjnego produktu jest start-up PenguinTap Inc. z niewielkiego miasta Myrtle Beach w USA. Jego założycielem jest Randy Hollister, który w czerwcu 2015 roku wspólnie z synem wpadł na oryginalny pomysł: nalewaka do piwa, który zachowa jego właściwości przez wiele tygodni. Jak się bowiem okazało, rynek nie oferuje w tej kwestii żadnego porównywalnego produktu.

Żeby jednak zrozumieć ideę pomysłowych miłośników złocistego trunku, należy przyjrzeć się specyfice amerykańskiej branży piw kraftowych. Przynajmniej okazjonalnie pije je 41 mln Amerykanów, rocznie napełniając w pubach 10 mln growlerów – powszechnie dostępnych, szklanych i zakręcanych butli o pojemności ok. 1,9 litra (lub nieco mniej popularnych, o połowę mniejszych).

Growlery mają niestety wady: powietrze zamknięte w szyjce już po 24 godzinach powoduje zmiany w smaku trunku, nie bez znaczenia jest także malejące z czasem nasycenie dwutlenkiem węgla. Polakowi problem może wydawać się niszowy, jednak w USA dotyczy dużej liczby produktów – piw kraftowych niedostępnych w puszkach lub butelkach jest tam już ponad 75 tys. rodzajów.

Pierwszy prototyp Growler Chill panowie Hollister zaprezentowali w październiku 2016 roku podczas Wielkiego Amerykańskiego Festiwalu Piwa w Denver. Opinie uczestników pomogły w dopracowaniu produktu, którego finalny, przedprodukcyjny prototyp był gotowy 17 stycznia bieżącego roku. Dziesięć dni później na Kickstarterze wystartowała jego kampania.

Wynalazca i jego dzieło.

Aż trzy niezależnie serwowane piwa

Obsługa urządzenia jest zaskakująco prosta: napełniony w pubie growler należy odkręcić, nałożyć na gwint specjalną nasadkę, a następnie użyć głowicy, która opróżni szyjkę butli z powietrza. Pozostaje już tylko odwrócić growler dnem do góry i umieścić w wewnętrznej komorze chłodzącej o temperaturze regulowanej w zakresie od 3 do 12 stopni.

Zobacz również: Pierwsze wrażenia: Galaxy Gear

Growler Chill mieści jednocześnie trzy butle 1,9 lub 0,95 litra, obsługiwane indywidualnie oddzielnymi nalewakami. Za nasycenie CO2 odpowiadają wymienne, 90-gramowe kartridże wystarczające na zużycie dziewięciu growlerów. Z tyłu urządzenia znalazł się także zawór na doprowadzenie innego źródła CO2.

Przekrój i konstrukcja Growler Chill.

Nie mogło zabraknąć również funkcji smart, które zapewnia dedykowana aplikacja na systemy iOS i Android. Przy jej pomocy można sprawdzić temperaturę piwa, aktualną pojemność każdego z growlerów (czujniki wagi), historię umieszczanych w urządzeniu trunków oraz termin najbliższego cyklu czyszczenia mechanizmu.

Urządzeniu zapewniono wygląd nie mniej elegancki od kosztownych ekspresów do kawy. Na front trafiły trzy nalewaki o wymiennych uchwytach, dźwignia mechanizmu próżniowego, wskaźnik ciśnienia, a także wyświetlacz parametrów pracy i dioda powiadomień. Obudowę w większości wykonaną z tworzywa, wykończono z przodu stalą nierdzewną.

Ogromny sukces kampanii

Randy Hollister zapewnia, że to jedyne tak kompleksowe rozwiązanie znanego w USA problemu i ma w tym sporo racji. Growler Chill eliminuje wszystkie niesprzyjające piwu kraftowemu czynniki: nasłonecznienie, dostęp powietrza, spadek nasycenia CO2 oraz wysoką temperaturę. Tak przechowywanym trunkom nie zaszkodzi nawet kilkutygodniowe oczekiwanie na spożycie.

Podobnie uznali internauci na Kickstarterze — w ciągu pierwszych dziewięciu dni wspierając kampanię aż 380 tys. dol. Cel ustalony na 175 tys. dol. przekroczyli więc ponad dwukrotnie, a do końca zbiórki jeszcze 23 dni. Końcowy rezultat bez wątpienia będzie imponował. Koszt Growler Chill wynosi obecnie 379 dol., a wysyłki do wspierających wyznaczono na sierpień bieżącego roku.

Źródło: materiały prasowe, PenguinTap, Inc.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Aplikacja do fitness trackera rozpoznaje ton głosu i emocje rozmówcy Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Były inżynier Mozilli odradza antywirusy i poleca Windows Defendera