Seagate obiecuje rekord: dysk HDD 16 TB już w przyszłym roku

Dyski SSD zgodnie współegzystują na rynku z konstrukcjami talerzowymi. Obie zwiększają także swoje pojemności, a już za półtora roku do sklepów trafi HDD Seagate’a w rozmiarze 16 TB. W jakich zastosowaniach ma się sprawdzić?

  1. Jakie najpojemniejsze dyski HDD można obecnie nabyć?
  2. Jakie premiery zaplanował Seagate na najbliższe 3 lata?
  3. Dyski o jakiej pojemności w najbliższym czasie znikną ze sklepów?

Nieustająca popularność konstrukcji magnetycznych

Choć dyski SSD na dobre już zadomowiły się w komputerach graczy i entuzjastów, tradycyjne HDD wciąż mają się nieźle. Na ich korzyść wciąż przemawia niska w przeliczeniu na gigabajt cena, pozwalająca gromadzić spore ilości danych przy niewielkim nakładzie finansowym. Sytuacji tej nie zmieniło nawet rosnące zainteresowanie przechowywaniem danych w chmurze.

Przyczyną są wciąż niewystarczające możliwości łącz internetowych, a także mniej bądź bardziej uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa tak przechowywanych danych. Zaskakująco podobnie sytuacja wygląda w wielu mniejszych firmach, gdzie dane z systemów takich jak monitoring wciąż trafiają na klasyczne dyski talerzowe.

Dwukrotne zwiększenie maksymalnej pojemności

Z niesłabnącego zainteresowania chętnie korzystają producenci, każdego roku prezentując coraz pojemniejsze dyski HDD. Największe z nich osiągają imponujące 10 TB, jednak już niedługo do sklepów mają trafić nowi rekordziści. Nadchodzącymi premierami marki Seagate pochwalił się prezes Stephen Luczo przy okazji ostatniego sprawozdania finansowego.

Firma znajduje się właśnie na etapie testów nowego dysku 12 TB, wyposażonego w zwiększoną liczbę talerzy i wypełnionego helem. Dotychczasowe rezultaty są obiecujące, a premiera ma nastąpić w najbliższym czasie. To jednak dopiero początek, bo w ciągu najbliższych 18 miesięcy do sklepów trafią warianty 14 i 16 TB, a do końca 2020 roku także 20 TB.

Dyski SSD wciąż droższe, nawet 10-krotnie

Premierom będzie towarzyszyć także stopniowe wypieranie z rynku najmniejszych pojemności HDD, na początek 500 GB. Trudno się temu dziwić: koszt ich zakupu niemal zrównał się w wersją 1 TB. Cen nadchodzących modeli jeszcze nie ujawniono, choć jako punkt odniesienia warto przyjąć bieżącą cenę dysków Seagate 10 TB, czyli nieco ponad 400 dol.

Zobacz również: Wideorecenzja: Sony VAIO YB

Nowości Seagate'a mają równie wiele zwolenników co sceptyków, wskazujących na większą od SSD możliwość awarii czy spory pobór prądu. Warto jednak pamiętać, że to czynniki z którymi mały biznes radzi sobie całkiem nieźle. Zwłaszcza gdy porówna ceny: ok. 10 tys. dol. za 15 TB SSD (Samsung PM1633a) wymownie przypomina o aktualnych rynkowych realiach.

Źródło: materiały prasowe, Seagate, materiały prasowe, WD

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat ZeroTech Rollcap: pierwsza kamera sportowa 4K z wbudowanym, 3-osiowym gimbalem

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot