RM 50-03 McLaren F1: najlżejszy chronograf na świecie wyceniony na milion dolarów

Zegarek stworzony przez markę Richard Mille ma zachwycać i ustanawiać rekordy. W jego unikalnej konstrukcji zastosowano stal, włókno węglowe, tytan i grafen. Jakim rozwiązaniom zawdzięcza bezprecedensową precyzję i trwałość?

  1. Ile waży zegarek, a ile jego mechanizm?
  2. W jakich elementach zastosowano grafen?
  3. Jaką trwałość posiada innowacyjny nanomateriał Graph TPT?
  4. W jakiej ilości RM 50–03 zostanie wyprodukowany?

Rekordowo lekka konstrukcja

Brytyjski team F1 aż przez trzy dekady współpracował z renomowaną marką TAG Heuer, a zatem jej następca musiał zadebiutować w imponującym stylu. Dokonał tego Richard Mille ze swoim RM 50–03 McLaren F1, stworzonym we współpracy z Działem Technologii Użytkowych McLaren i Narodowym Instytutem Grafenu na Uniwersytecie w Manchesterze.

Zegarek o wymiarach 44.5 × 49.65 × 16.1 mm wykonano ze stali, włókna węglowego, tytanu i grafenu. Łączna waga wynosi zaledwie 38 gramów, z czego 7 g przypada na mechanizm. Zapewniło mu to tytuł najlżejszego chronografu na świecie, a zastosowane materiały czynią go jednym z największych sukcesów inżynieryjnych w sztuce zegarmistrzowskiej.

Materiały wykorzystujące grafen

Znaczącym osiągnięciem okazało się stworzenie zaawansowanego nanomateriału Graph TPT, otrzymanego z połączenia 600 warstw włókna węglowego i grafenu. Uzyskano w ten sposób trwałość 200-krotnie przewyższającą stal, a jednocześnie wagę zredukowaną aż 6-krotnie. Innowacyjny materiał trafił na bezel i tylną część koperty.

Grafen trafił również do paska, stworzonego wspólnie ze szwajcarską marką BIWI SA. Zwiększono w ten sposób jego elastyczność i zagwarantowano maksymalną trwałość w każdych warunkach użytkowania. Nie mniej imponująco prezentuje się odporność całej konstrukcji na wstrząsy i upadek.

Limitowana ilość i astronomiczna cena

Pierwszy rezultat współpracy marek Richard Mille oraz MacLaren prezentuje się więc niezwykle prestiżowo, a zastosowane rozwiązania plasują zegarek RM 50–03 w ścisłej światowej czołówce. W przyszłości możemy oczekiwać równie interesujących premier tej marki, gdyż jej kontrakt z MacLarenem przewiduje 10-letni okres współpracy przy tworzeniu oficjalnych zegarków teamu.

Zobacz również: Niesamowity telewizor Samsunga: 110 cali, UHD

Zainteresowani zakupem ekstrawaganckiego czasomierza będą musieli cąłkiem szybko podjąć decyzję – powstanie on w limitowanym nakładzie 75 sztuk. Każdą wyceniono na zawrotne 980 tys. dol., a w skład fabrycznego kompletu wchodzi także replika 1:5 bolidu MacLaren-Honda MP4–32, w którym Fernando Alonso oraz Stoffel Vandhoorne startują w tym sezonie.

Źródło: materiały prasowe, Richard Mille

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat JeVois: inteligentny system wizyjny dla Raspberry Pi oraz Arduino