RokBlok: najmniejszy na świecie bezprzewodowy odtwarzacz płyt winylowych

Co się stanie jeśli zamiast obracać płytą, odtwarzacz sam zacznie się po niej przemieszczać? Powstanie hit Kickstartera i urządzenie przełamujące przyjęte zasady. Na jakiej zasadzie działa ultraprzenośny RokBlok?

  1. Czy to pierwsza kampania crowdfundingowa twórcy odtwarzacza?
  2. Jakie wymiary i wagę na RokBlok?
  3. Na ile uproszczono jego obsługę?
  4. Jakie rodzaje płyt winylowych odtwarza?

Nietypowy produkt od twórcy z poczuciem humoru

Wyróżniająca się pod każdym względem – tak najwierniej można opisać zakończoną właśnie zbiórkę funduszy na Kickstarterze. Twórcą RokBlok jest Logan Riley, mający już za sobą jedną udaną zbiórkę. Jego dziełem była aplikacja na smartfony LookFor, pomagająca łatwo odnaleźć znajomych w tłumie. Sam autor określił ją jako „najgłupszą aplikację na świecie”.

Swoje nowe dzieło stworzył we współpracy z marką Pink Donut, wspierającą kreatywnych twórców innowacyjnych produktów – od gier i aplikacji po elektronikę i meble. RokBlok ma kompletnie odmienić sposób, w jaki typowy użytkownik odtwarza płyty winylowe. Pomysł okazał się na tyle oryginalny, że błyskawicznie trafił na większość portali piszących o elektronice i audio.

Rozgłos przysłużył się zbiórce funduszy, jakie ustalono na 50 tys. dol. Osiągnięto je już 5 grudnia, czyli zaledwie trzeciego dnia kampanii. Wspierający dopiero jednak nabierali rozpędu: ostatniego dnia zbiórki twórcy RokBlok dysponowali już siedmiokrotnością zakładanej kwoty.

Niewielki, lekki i prosty w obsłudze

Urządzenie wygląda dość niepozornie. To wykonany z MDF-u prostopadłościan w naturalnym kolorze materiału. Jego wymiary wynoszą skromne 110 × 51 × 51 mm, a waga 90 gramów. Na ściankach bocznych uwagę zwraca charakterystyczny wzór wycięć w formie plastra miodu, a na jednej z nich pojedyncza, ruchoma antena.

Zasada działania jest zaskakująco prosta: na umieszczonej na płaskiej powierzchni płycie winylowej należy umieścić RokBlok i unieść jego antenę. Igła odtwarzacza opuści się, a on sam zacznie okrążać płytę odtwarzając dźwięk wbudowanym głośnikiem. Ciężar urządzenia równomiernie rozłożono na cztery gumowe kółka, co eliminuje ryzyko zarysowania płyty.

Pasmo przenoszenia wynosi od 20 do 20 tys. Hz, a jeśli jakość brzmienia okaże się niewystarczająca, RokBlok może w promieniu 10 metrów nadać sygnał dźwięku także przez Bluetooth 4.2 z A2DP. Obsługiwane są płyty dwóch standardów: 45 oraz 33 1/3 obr./min.

Zobacz również: Lodówka z Androidem

Pojemności wbudowanej baterii nie ujawniono, jednak ma wystarczyć na 4 godziny odtwarzania lub 2 dni pracy w trybie stand-by. Jej naładowanie do pełna ma zająć nie więcej niż 2 godziny.

Wybić się, czyli przełamać schematy

Sukces RokBlok sporo mówi o kondycji współczesnego rynku elektroniki. Dręczonego powtarzalnością, odświeżaniem wszystkiego co już znamy i wyłącznie cenową rywalizacją. Autor nietuzinkowego odtwarzacza burzy ten porządek, oferując produkt jedyny w swoim rodzaju i zarazem na tyle prosty by przekonał do siebie także laików w kwestii korzystania z czarnych płyt.

Kampania RokBlok już się zakończyła, jednak wciąż można go nabyć w przedsprzedaży. Aktualna cena wynosi 89 dol. za egzemplarz z MDF-u lub 215 dol. za limitowany wariant („100 Edition”) z drewna bambusowego. Powstanie ich zaledwie sto, a każdy z nich będzie indywidualnie numerowany. Termin dostaw jest niestety dość odległy – wysyłki ruszą we wrześniu tego roku.

Źródło: Materiały prasowe, Pink Donut

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat JeVois: inteligentny system wizyjny dla Raspberry Pi oraz Arduino

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot