DuckDuckGo: anonimowa wyszukiwarka notuje rekordową popularność

Przeszukiwanie sieci bez narażania swojej prywatności jest możliwe. Udowadnia to wyszukiwarka stworzona w odpowiedzi na agregowanie naszych danych przez wielkie koncerny. Jaką popularność udało się jej osiągnąć?

  1. Ile razy z DuckDuckGo skorzystano w ubiegłym roku?
  2. Jaką ilość wyszukiwań rejestruje dziennie?
  3. Na jakich przeglądarkach i urządzeniach można z niej skorzystać?
  4. Jaką skuteczność wyszukiwania oferuje?

Działania NSA katalizatorem popularności

Jeśli o DuckDuckGo nie słyszeliście, nie jesteście wyjątkiem. Autorzy wyszukiwarki nie inwestują ogromnych środków w reklamę ani nie uprawiają autopromocji szkalowaniem rywali czy pozwami sądowymi. Zamiast tego skupiają się na rozwoju projektu, który właśnie wierności swoim założeniom zawdzięcza wciąż wzrastającą popularność.

Z uruchomionej w 2008 roku wyszukiwarki użytkownicy skorzystali łącznie ponad 10 mld razy, z czego tylko w ubiegłym roku 4 mld. Dzienna ilość akcji sięga obecnie już 14 mln i dynamicznie wzrasta. Choć początkowo ambitny projekt mógł wydawać się skazany na klęskę, od czasu skandalu z Prism i Edwardem Snowdenem notuje nieustanny wzrost (600% w latach 2013–2015).

Dane prywatne własnością użytkownika

Wyszukiwarka jest dostępna na komputerach oraz urządzeniach mobilnych. Jako domyślną możemy ją ustawić w przeglądarkach Chrome, Firefox oraz Safari. Jej obsługa nie jest w najmniejszym stopniu trudniejsza od produktu Google, Bing i innych, a ustawienia użytkownika (język, region wygląd czy czcionka) są przechowywane w chmurze i chronione hasłem.

W przeciwieństwie do konkurentów, DuckDuckGo nie przechowuje adresów IP ani wyników wyszukiwania użytkowników. Bez jej odpowiedniej konfiguracji (m.in. język treści) można więc pochopnie uznać, że jej skuteczności wiele można zarzucić.

Tymczasem jest ona naprawdę funkcjonalnym zastępstwem dla łasych na dane produktów Google czy Microsoftu. Wyszukiwać można wśród treści stron, grafik, wiadomości i lokalizacji na mapie, a także uzyskać błyskawiczne odpowiedzi na proste pytania o pogodę czy wyniki sportowe. Możliwości uzupełnia integracja z m.in. oferującym tanie przeloty serwisem Skyscanner.

Pytanie na dziś: czy wilkołaki istnieją? Internet zna odpowiedź.

Zobacz również: Wideorecenzja: Lenovo IdeaPad U300

Dynamiczny trend z pewnością się utrzyma

Twórcy wyszukiwarki nie zwalniają tempa i regularnie rozszerzają jej możliwości. Wykresy odsłon nie pozwalają bowiem wątpić: najlepsze lata DuckDuckGo ma dopiero przed sobą, a koncepcja naprawdę anonimowej wyszukiwarki ma ogromny potencjał, a przy tym żadnej popularnej konkurencji.

Autorzy sukcesu nie zapominają także o innych przedsięwzięciach walczących o większą świadomość internautów i bezpieczeństwo w sieci. W ubiegłym roku na rzecz 9 firm i fundacji tego sektora przekazali więc środki w wysokości 225 tys. dol.

Ambicje twórców wyszukiwarki sięgają znacznie wyżej – chcą stać Googlem bezpiecznego internetu. To wykonalne, o ile sami użytkownicy zgodzą się na nieco mniej precyzji w wyszukiwaniu – tej, którą dotąd zawdzięczali zgodzie na gromadzenie swoich danych. Prywatność w sieci – czy to za sprawą VPN, TOR czy dedykowanych stron – zawsze oznacza pewien kompromis.

Źródło: materiały prasowe, DuckDuckGo

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat JeVois: inteligentny system wizyjny dla Raspberry Pi oraz Arduino

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot