DACBerry ONE: zaawansowana karta dźwiękowa dla Raspberry Pi

Urządzenia oparte na Raspberry już wkrótce będą w stanie dostarczyć dźwięk wysokiej jakości. Wszystko za sprawą innowacyjnej karty inżynierów z Hiszpanii. W jaki sposób komunikuje się z platformą i jaką jakość odtwarzania oferuje?

  1. Jakie gniazda audio trafiły na DACBerry?
  2. Czy wykorzystuje cyfrową magistralę I2S?
  3. Jaką jakość dźwięku jest w stanie zapewnić?
  4. W jakiej cenie można ją nabyć na Kickstarterze?

Od pomysłu do kampanii w pół roku

Za projektem stoi doświadczona firma OSA Electronics z Barcelony. Jej inżynierowie widząc brak podobnego produktu na rynku podjęli się jego skonstruowania samodzielnie. Stworzenie DACBerry ONE zajęło 6 miesięcy, a gotowym prototypem pochwalono się na Kickstarterze, gdzie od 19 stycznia trwa zbiórka funduszy na produkcję masową.

Prosta instalacja i bezkonkurencyjna jakość dźwięku

Karta ma być produkowana w dwóch wersjach: dla Raspberry Pi Zero oraz dla modeli: Pi A+/B+/2B/3B. Niewielka płytka łączy się z platformą za pomocą 40-pinowego konektora i tą samą drogą jest zasilana. Na krawędzi PCB umieszczono gniazda: jack 3.5, optyczne oraz podwójne SPDIF (lewy/coaxial-in oraz prawy/coaxial-out). Funkcje tych ostatnich przełącza się 2-pinową zworką.

DACBerry ONE wykorzystuje cyfrową magistralę I2S i jest kompatybilna z innymi zgodnymi z nią urządzeniami. Ewentualne zakłócenia podczas odtwarzania wyeliminowano poprzez staranne wyizolowanie na PCB układów odpowiedzialnych za przetwarzanie analogowe i cyfrowe. Częstotliwość próbkowania ma osiągać nawet 384 kHz przy 32-bitowej głębi.

Sukces na wyciągnięcie ręki

Choć obecnie DACBerry można zastosować wyłącznie przy projektach wykorzystujących Raspberry Pi, twórcy karty już pracują nad rozszerzeniem jej kompatybilności. Docelowo ma współpracować także z audiofilskimi odtwarzaczami muzycznymi, korzystającymi z otwartego oprogramowania.

Wszystko wskazuje na to że przedsiębiorczy Hiszpanie rzeczywiście odnaleźli niezagospodarowaną niszę – po 3 dniach dysponują już niespełna 3500 Euro z 10 tys. obranych jako cel. W ciągu pozostałych 27 dni bez trudności zbiorą więc resztę niezbędnej kwoty, a DACBerry otrzyma swoją szansę. Koszt karty wynosi obecnie 35 Euro, a wysyłki zaplanowano na marzec bieżącego roku.

Zobacz również: Samsung Forum 2014

Źródło: materiały prasowe, OSA Electronics

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Najlepsze małe, bezprzewodowe głośniki. Co oferują Harman Kardon, Creative, Marshall i Polk Audio? Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Te samoloty mają nas bronić! Jakim sprzętem dysponuje polskie lotnictwo? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Zestawy Smart Home, na które stać każdego Polaka Opaski sportowe: którą wybrać? Przegląd activity trackerów Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50.

Popularne w tym tygodniu:

Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Najlepsze małe, bezprzewodowe głośniki. Co oferują Harman Kardon, Creative, Marshall i Polk Audio? Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień