JeVois: inteligentny system wizyjny dla Raspberry Pi oraz Arduino

Ambitnemu startupowi amerykańskiego naukowca udało się połączyć niewielką kamerę ze zminiaturyzowanym komputerem, analizującym obraz w czasie rzeczywistym. W jakich dziedzinach ma znaleźć zastosowanie?

  1. Jakie rozmiary ma zminiaturyzowany JeVois?
  2. W jakie podzespoły go wyposażono?
  3. Z jaką prędkością wbudowana kamera rejestruje obraz?
  4. W jakiej cenie trafi do wspierających zbiórkę funduszy?

Ambitny pomysł amerykańskiego naukowca

Startup JeVois założył dr Laurent Itti, utytułowany wykładowca na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles. Urządzenie początkowo miało być zaawansowaną pomocą naukową, wykorzystywaną na wszystkich etapach nauki programowania na wyższych uczelniach. Szybko okazało się jednak, że projekt ma przed sobą także komercyjną przyszłość.

JeVois ma wymiary 39 × 31 × 23 mm i może zostać podłączony do platform Raspberry Pi, Arduino bądź komputerów PC. Urządzenie oparto na Linuksie i wyposażono w kamerę 1.3 MP. Wykorzystuje 4-rdzeniowy procesor ARM-v7 (1.34 GHz), 2-rdzeniowy układ graficzny Mali 400 oraz 256 MB pamięci RAM typu DDR3 (1600 MHz).

Throttling wyeliminowano montażem niewielkiego wentylatora w górnej części JeVois. Jednostkę wyposażono także w czytnik kart microSD (z której wczytuje oprogramowanie), porty miniUSB oraz microUSB. Status urządzenia sygnalizuje dwukolorowa dioda LED, a zasilanie (3.5 W) zapewnia jedno z gniazd USB. Czas niezbędny na rozruch zredukowano do zaledwie pięciu sekund.

Płynna analiza w nawet 120 kl/s

Po uruchomieniu JeVois odczytuje i analizuje obraz z kamery z prędkością zależną od wybranej rozdzielczości. Przy rozdzielczości 640 × 480 uzyskuje maksymalnie 30 kl/s, ale już przy 176 × 144 aż 120 kl/s. Algorytmy systemu wizyjnego wykorzystując procesor przetwarzają obraz z kamery, a wyniki przesyłają przez port USB do komputera lub mikrokontrolera.

JeVois pracuje w trzech trybach: przesyłając obraz wraz z wynikami przez USB (Developement Mode), komunikując się wyłącznie tekstowo przez tryb szeregowy (Text-Only Mode) lub przesyłając tylko wstępnie przetworzony obraz do dalszej analizy na wydajniejszych urządzeniach (Pre-Processing Mode).

Wraz z kamerą nabywca otrzymuje przygotowane przez twórców oprogramowanie, pozwalające w pełni wykorzystać możliwości JeVois. Można je również swobodnie modyfikować, rozszerzając jego funkcjonalność. Już dziś pozwala ona na szybkie i skutecznie odczytywanie kodów QR, znaczników czy cyfr, a ponadto analizę otoczenia i śledzenie wzroku.

Zobacz również: Gadżet tygodnia: Oculus Rift

Doceniona innowacja

Pomysł, który miał rozwinąć nauczanie programowania i analizy na wyższych uczelniach okazał się jednocześnie produktem, którego dotkliwie brakowało na rynku. Nie tylko w indywidualnych projektach opartych na Raspberry Pi czy Arduino, lecz również w przemyśle korzystającym z podobnych platform. Nie dziwi więc skala odzewu, z jaką zetknęła się zbiórka funduszy na Kickstarterze.

Twórcy JeVois na dwa dni przed końcem kampanii mogą liczyć na niemal dwukrotność obranego celu: z wyznaczonych 50 tys. dol. udało się zebrać ponad 96 tys. dol. Nie bez znaczenia okazała się z pewnością także atrakcyjna cena 49 dol. za pojedyncze urządzenie. Wysyłki do wspierających mają się rozpocząć już w marcu bieżącego roku.

Źródło: materiały prasowe, JeVois

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot