DR ZĄBER Sentry: stworzona w Polsce obudowa o wymiarach konsoli

Dzieło polskiej marki okazało się przebojem na Indiegogo. Ekstremalnie kompaktowa obudowa Sentry mimo swoich rozmiarów umożliwia bowiem montaż pełnowymiarowych kart graficznych. Jakie inne podzespoły pomieści?

  1. Ile czasu zajęło stworzenie obudowy?
  2. Z jakim odzewem spotkała się wśród wspierających kampanię?
  3. Jakie podzespoły mieści wewnątrz?
  4. W jakiej cenie można ją obecnie nabyć?

Obudowa stworzona wspólnie z internautami

Autorem fenomenu jest mieszcząca się w Nowym Sączu firma DR ZĄBER. Od 1996 roku nabywa ona doświadczenie w zakresie m.in. projektowania i konstrukcji maszyn, automatyzacji procesów i produkcji niewielkich turbin powietrznych. Pomysł stworzenia wyjątkowo kompaktowej obudowy narodził się już przed trzema laty.

We współpracy ze społecznością Hardforum.com zebrano wszystkie propozycje dotyczące designu i konstrukcji produktu, a następnie przystąpiono do projektowania i produkcji kolejnych prototypów – na przestrzeni dwóch lat łącznie sześciu. Finalny przed tygodniem trafił na platformę crowdfundingową Indiegogo, na której odniósł ogromny sukces.

Ustalony na 19 tys. dol. cel osiągnięto w 11 minut, a już po 15 godzinach kampania wskazywała kwotę pięciokrotnie wyższą. Obecnie do końca pozostały jeszcze 23 dni, a polska firma może już liczyć na ponad 150 tys. dol. z wpłat wspierających akcję niemal 650 osób. Taki odzew społeczności towarzyszy naprawdę niewielu inicjatywom.

Rekordowo mała, a przez to dość ciasna

Sukces w przeważającej części zapewnił sam produkt, pozbawiony rynkowych konkurentów. Obudowa z ocynkowanej stali o grubości 1 mm waży 2,9 kg, a przy wymiarach 310 × 343 × 66 mm ma objętość jedynie 6.96 litra. Czyni to ją nie większą od konsoli, a mimo to w środku może się znaleźć płyta mini ITX i dwuslotowa karta graficzna z GeForcem GTX 1080 włącznie (do 305 mm).

Poza powyższymi w środku zmieści się także chłodzenie procesora o wysokości do 47 mm, pamięć RAM nie wyższa niż 34 mm, do pięciu dysków SATA 2.5” oraz zasilacz SFX/SFX-L. Wszystko zależy jednak od konfiguracji i wymiarów poszczególnych elementów.

Cooler CPU wyższy niż 37 mm może wyeliminować jedną zatokę SATA, kolejną wykluczy zasilacz SFX-L (zamiast SFX), a ostatnich trzech użyjemy wyłącznie, rezygnując z karty graficznej na interfejsie PCI Express. W wyjątkowo ekstremalnym zestawie może więc pozostać miejsce wyłącznie na nośnik M.2. Za atrakcyjnymi rozmiarami stoją więc adekwatne kompromisy.

Zobacz również: Test: Hero GoPro

Must-have entuzjastów miniaturyzacji

Popularność obudowy nie powinna dziwić – podobne konstrukcje zwykle cechuje zbyt duży rozmiar, kiepska jakość materiału bądź miejsce na montaż wyłącznie kart graficznych low-profile. Sentry umiejętnie łączy zalety konsol i typowych desktopowych komputerów, użytkownikom oferując atrakcyjną alternatywę.

Na dowód twórcy podzielili się zbudowanymi przez siebie konfiguracjami, wśród których wyróżnia się najwydajniejsza. W obudowie zmieszczono Intela Core i7–6700K, 32 GB RAM-u, dyski 275 GB SSD oraz 1 TB HDD, a także GeForce’a GTX 1080 8 GB. Taki zestaw musi robić wrażenie, a zredukowany do rekordowych gabarytów jest świetnym wyjaśnieniem fenomenu kampanii.

Montaż chłodzenia wodnego AiO również jest możliwy, choć stwarza ryzyko wycieku podczas transportu.

Sceptycy najczęściej odnoszą się do zbyt ascetycznego designu i niedostatecznej wentylacji konstrukcji. Pierwszy z nich jest kwestią subiektywną (i sprzeczną z odzewem na Indiegogo), z kolei drugi jest naturalną konsekwencją tak radykalnego zmniejszania gabarytów. O ile więc throttlingu nie należy się obawiać, podzespoły mogą osiągać nieco wyższe temperatury.

Obudowę wciąż można zakupić, wspierając kampanię. Aktualna cena wynosi 195 dol., dostępne kolory to czarny bądź biały, a pierwsze wysyłki mają nastąpić już w kwietniu. Do regularnej sprzedaży Sentry trafi we wrześniu, w cenie 235 dol.

Źródło: materiały prasowe, DR ZĄBER, YetAnotherTechChannel

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Engrain Tactile Keyboard - poczuj dotyk natury Nokia 8800 pokryta diamentami Dell Inspiron 11z - z dużej chmury, mały deszcz? Jak automatycznie usunąć puste foldery w Windows? Wojna światów już się toczy - i to dosłownie! Reklama jest wszędzie – nawet na głowach piłkarzy Chromatic Typewriter - maluj obrazy maszyną do pisania Mac OS X na każdym pececie... Netbook od Viewsonic - ViewBook VNB102 Napęd Warp ze "Star Treka" w rzeczywistości? To nareszcie możliwe! No, prawie Mysz czy touchpad? Zegarek dla kryptologów

Popularne w tym tygodniu:

Samolot nowej generacji prawie gotowy. Overture będzie latał z prędkością nawet 2700 km/h