DR ZĄBER Sentry: stworzona w Polsce obudowa o wymiarach konsoli

Dzieło polskiej marki okazało się przebojem na Indiegogo. Ekstremalnie kompaktowa obudowa Sentry mimo swoich rozmiarów umożliwia bowiem montaż pełnowymiarowych kart graficznych. Jakie inne podzespoły pomieści?

  1. Ile czasu zajęło stworzenie obudowy?
  2. Z jakim odzewem spotkała się wśród wspierających kampanię?
  3. Jakie podzespoły mieści wewnątrz?
  4. W jakiej cenie można ją obecnie nabyć?

Obudowa stworzona wspólnie z internautami

Autorem fenomenu jest mieszcząca się w Nowym Sączu firma DR ZĄBER. Od 1996 roku nabywa ona doświadczenie w zakresie m.in. projektowania i konstrukcji maszyn, automatyzacji procesów i produkcji niewielkich turbin powietrznych. Pomysł stworzenia wyjątkowo kompaktowej obudowy narodził się już przed trzema laty.

We współpracy ze społecznością Hardforum.com zebrano wszystkie propozycje dotyczące designu i konstrukcji produktu, a następnie przystąpiono do projektowania i produkcji kolejnych prototypów – na przestrzeni dwóch lat łącznie sześciu. Finalny przed tygodniem trafił na platformę crowdfundingową Indiegogo, na której odniósł ogromny sukces.

Ustalony na 19 tys. dol. cel osiągnięto w 11 minut, a już po 15 godzinach kampania wskazywała kwotę pięciokrotnie wyższą. Obecnie do końca pozostały jeszcze 23 dni, a polska firma może już liczyć na ponad 150 tys. dol. z wpłat wspierających akcję niemal 650 osób. Taki odzew społeczności towarzyszy naprawdę niewielu inicjatywom.

Rekordowo mała, a przez to dość ciasna

Sukces w przeważającej części zapewnił sam produkt, pozbawiony rynkowych konkurentów. Obudowa z ocynkowanej stali o grubości 1 mm waży 2,9 kg, a przy wymiarach 310 × 343 × 66 mm ma objętość jedynie 6.96 litra. Czyni to ją nie większą od konsoli, a mimo to w środku może się znaleźć płyta mini ITX i dwuslotowa karta graficzna z GeForcem GTX 1080 włącznie (do 305 mm).

Poza powyższymi w środku zmieści się także chłodzenie procesora o wysokości do 47 mm, pamięć RAM nie wyższa niż 34 mm, do pięciu dysków SATA 2.5” oraz zasilacz SFX/SFX-L. Wszystko zależy jednak od konfiguracji i wymiarów poszczególnych elementów.

Cooler CPU wyższy niż 37 mm może wyeliminować jedną zatokę SATA, kolejną wykluczy zasilacz SFX-L (zamiast SFX), a ostatnich trzech użyjemy wyłącznie, rezygnując z karty graficznej na interfejsie PCI Express. W wyjątkowo ekstremalnym zestawie może więc pozostać miejsce wyłącznie na nośnik M.2. Za atrakcyjnymi rozmiarami stoją więc adekwatne kompromisy.

Zobacz również: Dell Inspiron Q15R

Must-have entuzjastów miniaturyzacji

Popularność obudowy nie powinna dziwić – podobne konstrukcje zwykle cechuje zbyt duży rozmiar, kiepska jakość materiału bądź miejsce na montaż wyłącznie kart graficznych low-profile. Sentry umiejętnie łączy zalety konsol i typowych desktopowych komputerów, użytkownikom oferując atrakcyjną alternatywę.

Na dowód twórcy podzielili się zbudowanymi przez siebie konfiguracjami, wśród których wyróżnia się najwydajniejsza. W obudowie zmieszczono Intela Core i7–6700K, 32 GB RAM-u, dyski 275 GB SSD oraz 1 TB HDD, a także GeForce’a GTX 1080 8 GB. Taki zestaw musi robić wrażenie, a zredukowany do rekordowych gabarytów jest świetnym wyjaśnieniem fenomenu kampanii.

Montaż chłodzenia wodnego AiO również jest możliwy, choć stwarza ryzyko wycieku podczas transportu.

Sceptycy najczęściej odnoszą się do zbyt ascetycznego designu i niedostatecznej wentylacji konstrukcji. Pierwszy z nich jest kwestią subiektywną (i sprzeczną z odzewem na Indiegogo), z kolei drugi jest naturalną konsekwencją tak radykalnego zmniejszania gabarytów. O ile więc throttlingu nie należy się obawiać, podzespoły mogą osiągać nieco wyższe temperatury.

Obudowę wciąż można zakupić, wspierając kampanię. Aktualna cena wynosi 195 dol., dostępne kolory to czarny bądź biały, a pierwsze wysyłki mają nastąpić już w kwietniu. Do regularnej sprzedaży Sentry trafi we wrześniu, w cenie 235 dol.

Źródło: materiały prasowe, DR ZĄBER, YetAnotherTechChannel

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Cyfrowo-analogowe notatki: pisz na papierze, czytaj z ekranu Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie 15.07, czyli Dzień bez telefonu komórkowego. Dziwne to święto Niezwykłe urządzenia: największe, najszybsze i najdroższe maszyny świata Julian Assange: drzazga w tyłku prezydenta. WikiLeaks ujawnia to, co władze chcą ukryć "Spagettifikacja". Co się stanie, jeżeli wpadniesz do czarnej dziury? Zmiana czasu. Dlaczego dwa razy w roku przestawiamy zegarki? Jak brzmi liczba pi? Długa historia płyty CD. Czy srebrny krążek ma jeszcze przyszłość? Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Rok 1984: 35 lat temu Macintosh rzucił wyzwanie Wielkiemu Bratu Rosyjski Air Force One. Tak wygląda wnętrze osobistego samolotu Władimira Putina To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Lotniskowiec z lodu. Projekt niezwykłego okrętu z czasów drugiej wojny światowej Konstruktor rzuca wyzwanie planowemu starzeniu. Lampa Dysona wytrzyma 37 lat Te samoloty mają nas bronić! Jakim sprzętem dysponuje polskie lotnictwo? Cuda techniki, które działają bez prądu Współczesne lotniskowce. Najpotężniejsze okręty, jakie kiedykolwiek pływały po morzach 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne Najbardziej bezużyteczny klawisz na klawiaturze. Do czego służy? Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Jeden z nich to chińska podróbka. Potrafisz wskazać, który? Genialny naukowiec wymyślił Internet na nowo. Poświęcił na to 40 lat życia

Popularne w tym tygodniu:

Chiny. Kamery pomogą sprawdzić, czy studenci nie śpią na zajęciach Robotyzacja. Polska daleko w tyle za Czechami i Słowacją Ożywcie nasze klocki - Lego, gry i technologie IFA 2019. Tak wyglądają największe technologiczne targi od środka [WIDEO] Kalifornia. Roboty zastąpią dostawców na Uniwersytecie Purdue