Cztery sposoby Asusa na wysokie temperatury dysków M.2 SSD

Niewielkie dyski SSD na interfejsie M.2 z każdą kolejną generacją ustanawiają nowe rekordy: osiągów i temperatur. Swoją odpowiedź zaprezentowało już MSI, tym razem kolej na Asusa. Czym zaskakują jego rozwiązania?

  1. Jak testowano nowe sposoby obniżania temperatur?
  2. Jaką temperaturę pracy uzyskano na chłodzeniu cieczą?
  3. Czy dysk M.2 może być chłodzony razem z pamięcią RAM?
  4. W jaki sposób wykorzystano druk w 3D?

Throttling M.2 na celowniku producentów płyt

Wzrostu temperatur niewielkich dysków SSD spodziewali się wszyscy, mało kto jednak przewidział na tyle wysokie wyniki. Świetnym przykładem są tutaj m.in. dwie ostatnie generacje Samsunga Pro, które pod pełnym obciążeniem z łatwością ulegają throttlingowi, a w konsekwencji obniżeniu wydajności.

Okazję do zaprezentowania rozwiązań przyniosła premiera procesorów Kaby Lake, a wraz z nimi dedykowanych płyt głównych. W przypadku konkurencyjnego MSI rozwiązaniem jest fabrycznie montowany radiator na dysk M.2. Asus postanowił podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej i wdroży aż cztery sposoby na schłodzenie najwydajniejszych dysków SSD.

Najodważniejszy pomysł: dysk SSD umieszczony pod blokiem wodnym (pod napisem "extreme").

Cztery zupełnie odmienne rozwiązania

Wszystkie rozwiązania poddano testom trwającym minimum 350 sekund i poddającym dysk Samsung 950 Pro 512 GB pełnemu obciążeniu (+/- 3%). Taka intensywność działania w typowych warunkach wywołałaby throttling w czasie zaledwie kilku sekund.

Pierwszy z pomysłów trafił na płytę ROG Maximus IX Extreme, fabrycznie wyposażoną w blok wodny na procesorze i sekcji zasilania. Rozszerzono ją u dołu na zatokę montażową dysku M.2, zapewniając mu równie ekstremalną skuteczność chłodzenia. Temperatura kontrolera dysku spadła w ten sposób do imponujących 42.8°.

Dysk SSD chłodzony wspólnie z pamięcią RAM - wszystko za sprawą adaptera.

Mniej brawurowy pomysł trafi na Maximusa IX Apex. Do płyty zostanie dołączony specjalny adapter na dwa dyski M.2 SSD, umożliwiający ich montaż w dedykowanym slocie obok gniazd RAM-u. Do schłodzenia modułów i adaptera będzie można wykorzystać dowolny z dostępnych na rynku systemów aktywnego chłodzenia pamięci RAM.

Zobacz również: Testujemy Asus AiMesh

Trzecie z rozwiązań zostanie zaimplementowane w wybranych płytach Asusa, również w serii ROG (m.in. Maximus IX Hero). Umożliwią one samodzielny wydruk w 3D specjalnych uchwytów montażowych na schładzający dysk wentylator 40 mm. Darmowe projekty do pobrania stworzył już producent, a już wkrótce dołączą do nich autorskie schematy społeczności.

Ostatni pomysł zrealizowano na płycie mini ITX, ROG Strix Z270I. Połączono w niej pasywne chłodzenie dwóch elementów: radiator umieszczono najpierw na chipsecie Z270, a następnie na znajdującym się na nim dysku M.2. Producent zadbał przy tym o warstwę izolacji termicznej nad blokiem chipsetu, co ma zapewnić równomierne chłodzenie obu podzespołów.

Prosty adapter wydrukowany w 3D wystarczy do pewnego zamocowania wentylatora 40 mm.

Kaby Lake przekonuje nie tylko wydajnością procesorów

Rozwiązania Asusa prezentują się interesująco i spełnią swoją rolę w skuteczniejszym promowaniu nowych płyt producenta. Stanowią przekonującą odpowiedź na realny problem i choć znajdą się w produktach dość kosztownych, warto pamiętać że najgorętsze z dysków M.2 również do najtańszych nie należą.

Zaletą nowych pomysłów jest z pewnością fakt, że producent nie ograniczył się wyłącznie do rozwiązań pasywnych. Użytkownikom zapewnił w ten sposób swobodę wyboru pomiędzy czynnikami wydajności, kultury pracy i kosztu zakupu. Do argumentów przemawiających za zmodernizowaniem komputera dołącza więc właśnie wydajność pracy dysków SSD.

Pasywne chłodzenie chipsetu, a tuż nad nim dysku M.2 - oba porównywalnie wydajne.

Źródło: materiały prasowe, Asus

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

15.07, czyli Dzień bez telefonu komórkowego. Dziwne to święto Niezwykłe urządzenia: największe, najszybsze i najdroższe maszyny świata Julian Assange: drzazga w tyłku prezydenta. WikiLeaks ujawnia to, co władze chcą ukryć "Spagettifikacja". Co się stanie, jeżeli wpadniesz do czarnej dziury? Zmiana czasu. Dlaczego dwa razy w roku przestawiamy zegarki? Jak brzmi liczba pi? Długa historia płyty CD. Czy srebrny krążek ma jeszcze przyszłość? Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Rok 1984: 35 lat temu Macintosh rzucił wyzwanie Wielkiemu Bratu Rosyjski Air Force One. Tak wygląda wnętrze osobistego samolotu Władimira Putina To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Lotniskowiec z lodu. Projekt niezwykłego okrętu z czasów drugiej wojny światowej Konstruktor rzuca wyzwanie planowemu starzeniu. Lampa Dysona wytrzyma 37 lat Te samoloty mają nas bronić! Jakim sprzętem dysponuje polskie lotnictwo? Cuda techniki, które działają bez prądu Współczesne lotniskowce. Najpotężniejsze okręty, jakie kiedykolwiek pływały po morzach 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne Najbardziej bezużyteczny klawisz na klawiaturze. Do czego służy? Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Jeden z nich to chińska podróbka. Potrafisz wskazać, który? Genialny naukowiec wymyślił Internet na nowo. Poświęcił na to 40 lat życia Najlepsze małe, bezprzewodowe głośniki. Co oferują Harman Kardon, Creative, Marshall i Polk Audio? Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień

Popularne w tym tygodniu:

"Black Pearl" w Polsce. Największy prywatny żaglowy jacht świata w porcie w Gdańsku