Cztery sposoby Asusa na wysokie temperatury dysków M.2 SSD

Niewielkie dyski SSD na interfejsie M.2 z każdą kolejną generacją ustanawiają nowe rekordy: osiągów i temperatur. Swoją odpowiedź zaprezentowało już MSI, tym razem kolej na Asusa. Czym zaskakują jego rozwiązania?

  1. Jak testowano nowe sposoby obniżania temperatur?
  2. Jaką temperaturę pracy uzyskano na chłodzeniu cieczą?
  3. Czy dysk M.2 może być chłodzony razem z pamięcią RAM?
  4. W jaki sposób wykorzystano druk w 3D?

Throttling M.2 na celowniku producentów płyt

Wzrostu temperatur niewielkich dysków SSD spodziewali się wszyscy, mało kto jednak przewidział na tyle wysokie wyniki. Świetnym przykładem są tutaj m.in. dwie ostatnie generacje Samsunga Pro, które pod pełnym obciążeniem z łatwością ulegają throttlingowi, a w konsekwencji obniżeniu wydajności.

Okazję do zaprezentowania rozwiązań przyniosła premiera procesorów Kaby Lake, a wraz z nimi dedykowanych płyt głównych. W przypadku konkurencyjnego MSI rozwiązaniem jest fabrycznie montowany radiator na dysk M.2. Asus postanowił podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej i wdroży aż cztery sposoby na schłodzenie najwydajniejszych dysków SSD.

Najodważniejszy pomysł: dysk SSD umieszczony pod blokiem wodnym (pod napisem "extreme").

Cztery zupełnie odmienne rozwiązania

Wszystkie rozwiązania poddano testom trwającym minimum 350 sekund i poddającym dysk Samsung 950 Pro 512 GB pełnemu obciążeniu (+/- 3%). Taka intensywność działania w typowych warunkach wywołałaby throttling w czasie zaledwie kilku sekund.

Pierwszy z pomysłów trafił na płytę ROG Maximus IX Extreme, fabrycznie wyposażoną w blok wodny na procesorze i sekcji zasilania. Rozszerzono ją u dołu na zatokę montażową dysku M.2, zapewniając mu równie ekstremalną skuteczność chłodzenia. Temperatura kontrolera dysku spadła w ten sposób do imponujących 42.8°.

Dysk SSD chłodzony wspólnie z pamięcią RAM - wszystko za sprawą adaptera.

Mniej brawurowy pomysł trafi na Maximusa IX Apex. Do płyty zostanie dołączony specjalny adapter na dwa dyski M.2 SSD, umożliwiający ich montaż w dedykowanym slocie obok gniazd RAM-u. Do schłodzenia modułów i adaptera będzie można wykorzystać dowolny z dostępnych na rynku systemów aktywnego chłodzenia pamięci RAM.

Zobacz również: Lodówka, która sama zamawia jedzenie

Trzecie z rozwiązań zostanie zaimplementowane w wybranych płytach Asusa, również w serii ROG (m.in. Maximus IX Hero). Umożliwią one samodzielny wydruk w 3D specjalnych uchwytów montażowych na schładzający dysk wentylator 40 mm. Darmowe projekty do pobrania stworzył już producent, a już wkrótce dołączą do nich autorskie schematy społeczności.

Ostatni pomysł zrealizowano na płycie mini ITX, ROG Strix Z270I. Połączono w niej pasywne chłodzenie dwóch elementów: radiator umieszczono najpierw na chipsecie Z270, a następnie na znajdującym się na nim dysku M.2. Producent zadbał przy tym o warstwę izolacji termicznej nad blokiem chipsetu, co ma zapewnić równomierne chłodzenie obu podzespołów.

Prosty adapter wydrukowany w 3D wystarczy do pewnego zamocowania wentylatora 40 mm.

Kaby Lake przekonuje nie tylko wydajnością procesorów

Rozwiązania Asusa prezentują się interesująco i spełnią swoją rolę w skuteczniejszym promowaniu nowych płyt producenta. Stanowią przekonującą odpowiedź na realny problem i choć znajdą się w produktach dość kosztownych, warto pamiętać że najgorętsze z dysków M.2 również do najtańszych nie należą.

Zaletą nowych pomysłów jest z pewnością fakt, że producent nie ograniczył się wyłącznie do rozwiązań pasywnych. Użytkownikom zapewnił w ten sposób swobodę wyboru pomiędzy czynnikami wydajności, kultury pracy i kosztu zakupu. Do argumentów przemawiających za zmodernizowaniem komputera dołącza więc właśnie wydajność pracy dysków SSD.

Pasywne chłodzenie chipsetu, a tuż nad nim dysku M.2 - oba porównywalnie wydajne.

Źródło: materiały prasowe, Asus

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot