Aplikacje dla architektury x86 uruchomimy również na procesorach ARM

Granica między oprogramowaniem pecetowym i mobilnym w przyszłości mocno się rozmyje. Pierwszym krokiem w tym kierunku ma być emulacja oprogramowania x86 na procesorach ARM. Jakie możliwości ma przynieść?

  1. Czy to pierwsza próba zapewnienia wsparcia aplikacjom x86?
  2. Które procesory mają obsługiwać ich emulację?
  3. Czy sukces oznacza zmiany także w segmencie laptopów?
  4. Co stanowi największe wyzwanie dla nowej technologii?

Jeden program dla wszystkich urządzeń

Unifikacja oprogramowania jest pożądana zarówno przez wielu producentów, jak i użytkowników. Istniejący obecnie sztywny podział na aplikacje pełnoprawne i mobilne (i poszczególne platformy) przysparza bowiem pracy nie tylko programistom. Irytuje również wielu z nas, zmuszonych do instalacji kolejnego programu w wersji dostosowanej do posiadanego systemu.

Nic więc dziwnego, że zaangażowanie wykazał Microsoft i już przed czterema laty stworzył Windowsa RT. System pracujący na urządzeniu z procesorem ARM i wyposażony w „tryb desktop”. Dziś wiemy już, że choć realizacji wiele brakowało do ideału – kierunek był słuszny, a przed nami kolejna próba wprowadzenia komputerowych aplikacji do smartfonów i tabletów.

Nie tylko Qualcomm

Nieprzypadkowo dowiadujemy się o tym akurat teraz – coraz mniej dzieli nas od długo wyczekiwanej premiery smartfona Surface Phone, a obsługiwanie przez niego aplikacji x86 niezwykle skutecznie wypromowałoby urządzenie. Zainteresowanie dodatkowo podsycił komunikat projektanta mobilnych SoC, marki ARM.

Otóż wsparcie dla aplikacji x86 ma dotyczyć nie tylko procesorów Qualcomma (m.in. Snapdragona 835 w Surface Phone), ale również konkurentów: Samsunga, Apple'a i innych. Oznacza to tym samym rychłe nadejście nie tyle przełomowego w tym względzie modelu, co całej generacji smartfonów. Otwartym pytaniem pozostaje więc jedynie, kto okaże się pierwszy.

Rewolucja lub duże rozczarowanie

Jak emulacja oprogramowania x86 będzie wyglądała w praktyce – dopiero się przekonamy. Możliwości są z pewnością ogromne i oznaczają możliwość zainstalowania i uruchomienia niemal dowolnej aplikacji na smartfonie i tablecie z kompatybilnym procesorem.

Zobacz również: Ręczna drukarka 3D

Zmiany mogą również odmienić rynek mniej wydajnych laptopów czy hybryd 2w1, w których jeszcze dzisiaj znajdują się jednostki Intela. W przyszłości mogą je zastąpić układy ARM – równie wydajne, a przy tym bardziej energooszczędne.

Najwięcej będzie zależeć właśnie od wydajności. Jeśli działanie aplikacji x86 napotka na problemy z płynnością bądź licznymi błędami – podzieli losy zapomnianego Windowsa RT. Jeśli natomiast odnotuje sukces, czeka nas era instalacji identycznego oprogramowania w desktopach, laptopach i smartfonach. Unifikacja, umykająca Microsoftowi od lat.

Źródło: materiały prasowe, ARM

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić