Das Keyboard 5Q: high-endowa klawiatura z powiadomieniami w podświetleniu klawiszy

Amerykański producent stworzył pierwszą klawiaturę bezpośrednio połączoną z internetem. Do wyświetlania powiadomień wykorzystuje podświetlenie RGB. Czym jeszcze zaskakuje unikalne narzędzie pracy dla profesjonalistów?

  1. Jak zadbano o trwałość klawiatury?
  2. W jaki sposób działają powiadomienia podświetleniem RGB?
  3. Czy zastosowane oprogramowanie ma otwarty interfejs?
  4. W jaki sposób działa przypomnienie o przypisanych powiadomieniach?

Klawiatury dla profesjonalistów branży IT

Metadot Corporation to mieszczący się w Austin w stanie Teksas producent najwyższej jakości klawiatur sprzedawanych pod marką Das Keyboard. Debiutował już w 2005 roku, a dziś może pochwalić się sporą rzeszą wiernych fanów, wśród których znalazł się m.in. twórca Minecrafta. Najnowszy produkt ma firmie przynieść jeszcze większą rozpoznawalność.

Das Keyboard 5Q to stworzona z myślą o profesjonalistach klawiatura działająca jako urządzenie wejścia i wyjścia. Wykonano ją z dbałością o najdrobniejsze szczegóły i jakość materiałów. Spód obudowy wzmocniono stalą, górną powierzchnię okryto aluminium, nadruki na klawisze wykonano gwarantującą trwałość techniką double-shot injection molding.

Podkładkę pod nadgarstki łączą z klawiaturą magnesy, a z komputerem komunikuje się za pomocą długiego na 201 cm kabla USB w oplocie. Programowalne podświetlenie RGB obejmuje wszystkie klawisze, a także krawędzie boczne oraz pokrętło głośności w prawym górnym rogu obudowy. Nie zabrakło oczywiście typowych w tej klasie anti-ghostingu i N-key rollovera.

Powiadomienia zakodowane w podświetleniu

Pierwsza na świecie klawiatura łącząca się bezpośrednio z chmurą jest skierowana do wszystkich użytkowników usiłujących ograniczyć ilość otrzymywanych komunikatów i powiadomień. Po raz pierwszy zostały one przeniesione nie na wbudowany ekran, ale bezpośrednio na podświetlenie klawiszy. Z uwzględnieniem zarówno koloru jak i trybu świecenia.

Szczegóły działania ustala użytkownik, konfigurując je w oprogramowaniu urządzenia. Zakres możliwości jest ogromny: klawisz lub sekcja klawiszy w reakcji zwrotnej mogą stopniowo przechodzić z jednej barwy w przeciwną, świecić stale bądź impulsowo. W razie potrzeby wystarczy przycisnąć pokrętło głośności (Q key), aby wywołać aktualny schemat powiadomień.

Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

Oprogramowanie zastosowane w modelu 5Q jest otwarte i rozumie języki Python, PHP, Ruby i Java. Od początku listopada jest współtworzone nie tylko przez producenta, ale również społeczność wspierających kampanię na Kickstarterze. Dla użytkowników oznacza to jeszcze większą możliwość personalizacji już w dniu premiery.

Przełączniki opracowano wspólnie z japońskim Omronem, finalnie tworząc model Gamma-Zulu. Żywotnością 100 mln przyciśnięć dwukrotnie pokonano najbardziej renomowanych konkurentów, a komfort działania producent przyrównuje do Cherry MX Brown. Pełen skok klawiszy ma wartość 3.5 mm, reakcja następuje już po 1.5 mm, a wymagany do niej nacisk to 45 g.

Ogromny sukces i nieznane ryzyko

Na rynku rzadko pojawiają się równie oryginalne produkty, a unikalności trudno 5Q odmówić. Otrzymanie komunikatów o nowych emailach, powiadomieniach czy usługach bez konieczności stosowania kolejnych zakładek przeglądarki jest niemałym udogodnieniem. W dodatku o tyle dyskretnym, że zrozumiałym wyłącznie dla właściciela klawiatury.

Podobnie uznali wspierający kampanię, wpłacając docelowe 100 tys. dol. w ciągu zaledwie 7 godzin jej trwania. Po miesiącu (30 lipca br.) było to już zawrotne 580 tys. dol. 17 sierpnia uruchomiono zamówienia przedpremierowe, a wysyłki mają nastąpić już w przyszłym miesiącu. Cena poszybowała w górę: od początkowych 109 dol. do obecnych 229 dol.

Na tym właściwie można by zakończyć gdyby nie jeden „drobny” szczegół. Producent wiele uwagi poświęcił na opisanie potencjału klawiatury, ani słowem nie wspominając w jaki sposób urządzeniu wpiętemu w sieć zamierza zapewnić bezpieczeństwo. To niezwykle istotne, gdyż nowy produkt w odpowiednich okolicznościach może stać się prostym do przechwycenia keyloggerem.

Źródło: materiały prasowe, Metadot Corporation

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Akcesoria i peryferia:

Oto Xbox Lynx – seria kosmetyków prosto od firmy Microsoft HyperJuice to zdecydowanie najfajniejsza ładowarka, jaką widziałem w ostatnim czasie Klawiatura XPG Golden Summoner. Klawisze dla graczy pokryte 24-karatowym zlotem Najmocniejszy kabel USB. Producent obiecuje dożywotnią gwarancję Jakie zegarki noszą politycy? Jacek Rostowski na tropie zegarka Patryka Jakiego Jak zwalczać komary? Technologia kontra bzyczący intruzi Nowe produkty Natec Genesis na targach CES 2017 Lacie Bolt3, 6big i 12big: zewnętrzne dyski o prędkości transferu nawet 2800 MB/s Adata XPG SX8000: dyski SSD z pamięciami 3D NAND i prędkościach sięgających 2400 MB/s Ozone Rage Z90: słuchawki dla graczy z prawdziwym dźwiękiem przestrzennym 5.1 HyperX Alloy FPS: kompaktowa mechaniczna klawiatura do esportu SilentiumPC Grandis 2 XE1436: nowa generacja flagowego chłodzenia polskiej marki

Popularne w tym tygodniu:

Nowości od Xiaomi to nie tylko Mi 10. Firma pokazała pięć nowych produktów ekosystemowych