Das Keyboard 5Q: high-endowa klawiatura z powiadomieniami w podświetleniu klawiszy

Amerykański producent stworzył pierwszą klawiaturę bezpośrednio połączoną z internetem. Do wyświetlania powiadomień wykorzystuje podświetlenie RGB. Czym jeszcze zaskakuje unikalne narzędzie pracy dla profesjonalistów?

  1. Jak zadbano o trwałość klawiatury?
  2. W jaki sposób działają powiadomienia podświetleniem RGB?
  3. Czy zastosowane oprogramowanie ma otwarty interfejs?
  4. W jaki sposób działa przypomnienie o przypisanych powiadomieniach?

Klawiatury dla profesjonalistów branży IT

Metadot Corporation to mieszczący się w Austin w stanie Teksas producent najwyższej jakości klawiatur sprzedawanych pod marką Das Keyboard. Debiutował już w 2005 roku, a dziś może pochwalić się sporą rzeszą wiernych fanów, wśród których znalazł się m.in. twórca Minecrafta. Najnowszy produkt ma firmie przynieść jeszcze większą rozpoznawalność.

Das Keyboard 5Q to stworzona z myślą o profesjonalistach klawiatura działająca jako urządzenie wejścia i wyjścia. Wykonano ją z dbałością o najdrobniejsze szczegóły i jakość materiałów. Spód obudowy wzmocniono stalą, górną powierzchnię okryto aluminium, nadruki na klawisze wykonano gwarantującą trwałość techniką double-shot injection molding.

Podkładkę pod nadgarstki łączą z klawiaturą magnesy, a z komputerem komunikuje się za pomocą długiego na 201 cm kabla USB w oplocie. Programowalne podświetlenie RGB obejmuje wszystkie klawisze, a także krawędzie boczne oraz pokrętło głośności w prawym górnym rogu obudowy. Nie zabrakło oczywiście typowych w tej klasie anti-ghostingu i N-key rollovera.

Powiadomienia zakodowane w podświetleniu

Pierwsza na świecie klawiatura łącząca się bezpośrednio z chmurą jest skierowana do wszystkich użytkowników usiłujących ograniczyć ilość otrzymywanych komunikatów i powiadomień. Po raz pierwszy zostały one przeniesione nie na wbudowany ekran, ale bezpośrednio na podświetlenie klawiszy. Z uwzględnieniem zarówno koloru jak i trybu świecenia.

Szczegóły działania ustala użytkownik, konfigurując je w oprogramowaniu urządzenia. Zakres możliwości jest ogromny: klawisz lub sekcja klawiszy w reakcji zwrotnej mogą stopniowo przechodzić z jednej barwy w przeciwną, świecić stale bądź impulsowo. W razie potrzeby wystarczy przycisnąć pokrętło głośności (Q key), aby wywołać aktualny schemat powiadomień.

Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

Oprogramowanie zastosowane w modelu 5Q jest otwarte i rozumie języki Python, PHP, Ruby i Java. Od początku listopada jest współtworzone nie tylko przez producenta, ale również społeczność wspierających kampanię na Kickstarterze. Dla użytkowników oznacza to jeszcze większą możliwość personalizacji już w dniu premiery.

Przełączniki opracowano wspólnie z japońskim Omronem, finalnie tworząc model Gamma-Zulu. Żywotnością 100 mln przyciśnięć dwukrotnie pokonano najbardziej renomowanych konkurentów, a komfort działania producent przyrównuje do Cherry MX Brown. Pełen skok klawiszy ma wartość 3.5 mm, reakcja następuje już po 1.5 mm, a wymagany do niej nacisk to 45 g.

Ogromny sukces i nieznane ryzyko

Na rynku rzadko pojawiają się równie oryginalne produkty, a unikalności trudno 5Q odmówić. Otrzymanie komunikatów o nowych emailach, powiadomieniach czy usługach bez konieczności stosowania kolejnych zakładek przeglądarki jest niemałym udogodnieniem. W dodatku o tyle dyskretnym, że zrozumiałym wyłącznie dla właściciela klawiatury.

Podobnie uznali wspierający kampanię, wpłacając docelowe 100 tys. dol. w ciągu zaledwie 7 godzin jej trwania. Po miesiącu (30 lipca br.) było to już zawrotne 580 tys. dol. 17 sierpnia uruchomiono zamówienia przedpremierowe, a wysyłki mają nastąpić już w przyszłym miesiącu. Cena poszybowała w górę: od początkowych 109 dol. do obecnych 229 dol.

Na tym właściwie można by zakończyć gdyby nie jeden „drobny” szczegół. Producent wiele uwagi poświęcił na opisanie potencjału klawiatury, ani słowem nie wspominając w jaki sposób urządzeniu wpiętemu w sieć zamierza zapewnić bezpieczeństwo. To niezwykle istotne, gdyż nowy produkt w odpowiednich okolicznościach może stać się prostym do przechwycenia keyloggerem.

Źródło: materiały prasowe, Metadot Corporation

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Akcesoria i peryferia:

Najnowszy monitor LG ostatecznie przekonał mnie do przesiadki na proporcje 21:9 [recenzja] Hyper Clack Tactile Mechanical Keyboard: klawiatura dla fanów oryginalnego SNESa Transcend SSD230S: korzystne cenowo dyski SSD z kośćmi 3D NAND Corsair LE200: budżetowe dyski 2.5” SSD już w sprzedaży Nvidia PC Gaming Revival Kit: jeden zestaw zmieni desktopa biurowego w gamingowy Mad Catz RAT 8: flagowy model modułowej myszy jest już dostępny w sprzedaży Biostar Racing AM3: gamingowa mysz za 16 dolarów Bose Hearphones: słuchawki stłumią hałas i wzmocnią głos rozmówcy Nanoxia Ncore Retro: mechaniczna klawiatura w steampunkowym stylu Philips 240B7QPJEB i 240B7QPTEB: nowoczesne monitory z matrycą IPS w formacie 16:10 Gigabyte Xtreme Gaming XTC700: high-endowe chłodzenie CPU powietrzem Meters Music OV-1: słuchawki z miernikami poziomu dźwięku Ixoost Esavox Lamborghini Speaker System: głośnik Bluetooth jak Lamborgini Aventador Enermax D. F. Vegas: wentylatory z funkcją czyszczenia się z kurzu Pięć mikrofonów USB dla youtuberów i twórców podcastów Jak to działa? Cz. 11: drukarka atramentowa Genesis GX58: mysz do gier z dedykowanym przyciskiem snajperskim Pięć foteli dla graczy do 500 zł Najlepsze dyski przenośne AD 2016 AOC AGON AG352QCX: Zakrzywiona ultrapanorama 35” z matrycą MVA i odświeżaniem 200 Hz Asus ROG Claymore: innowacyjne klawiatury mechaniczne dla najbardziej wymagających graczy Najlepsze myszki do gier do 150 zł AD 2016 Ozone Rage Z90: słuchawki dla graczy z prawdziwym dźwiękiem przestrzennym 5.1 Lacie Bolt3, 6big i 12big: zewnętrzne dyski o prędkości transferu nawet 2800 MB/s