Ricoh PJ X5580: biznesowy projektor do użytku w każdych warunkach oświetlenia

Projektory profesjonalne często zaskakują osiągami i ceną. Nie inaczej jest w przypadku PJ X5580, który za koszt trzykrotności domowego urządzenia oferuje niedoścignioną jakość wyświetlania. Jakiej klasy obraz ma zapewnić?

  1. Projekcję w jakiej rozdzielczości oferuje PJ X5580?
  2. Z jaką jasnością i kontrastem wyświetla obraz?
  3. W jakie złącza go wyposażono?
  4. Jaka jest trwałość jego źródła światła?

Obraz widoczny w każdych warunkach

Projektory biznesowe są projektowane w zupełnie odmienny sposób od modeli które rozważamy jako domowe zastępstwo telewizora. Nacisk w jakości wyświetlania jest w pierwszej kolejności kierowany na wysoki kontrast i jasność, rozdzielczość spychając niekiedy na drugi plan. W rezultacie czytelna projekcja może się odbyć w każdych warunkach oświetlenia.

W podobny sposób Ricoh stworzył model PJ X5580, przeznaczony do użytku w salach konferencyjnych goszczących do 50 osób. Urządzenie ma wymiary 424 × 356 × 150 mm, waży 6.35 kg i jest przystosowane do uchwytów sufitowych.

Wyposażono je w ogromną ilość złącz audio – wideo, a wśród nich: trzy D-Sub (in/out), 4-pinowy Din (S-video), trzy RCA (wideo i audio), dwa HDMI (jedno z MHL), DisplayPort oraz cztery audio jacki (in/out). Sąsiaduje z nimi gniazdo gigabitowej karty sieciowej (nie zabrakło również WiFi b/g/n), a także USB-A na dyski i pamięci przenośne.

Kompromisowa rozdzielczość i duża jasność

Projektor wyświetla obraz w technologii DLP, jako źródło światła wykorzystując lampę rtęciową. Rozdzielczość natywna wynosi 1024 × 768 (format 4:3), kontrast 9000:1, a jasność aż 6000 lumenów. Współczynnik rzutu o wartościach 1.3 – 2.2 pozwala na uzyskanie obrazu o przekątnej od 30 do 300”, wyświetlanego w odległości od jednego do nawet 13.5 metra.

Zoom (x1.8) oraz ostrość są regulowane manualnie, a obiektyw dysponuje regulacją położenia soczewek w obu osiach oraz korekcją zniekształceń trapezowych. Za odpowiednie nagłośnienie odpowiadają wbudowane głośniki stereo, o mocy 10 W każdy. Żywotność źródła światła prezentuje się równie dobrze, choć nie rekordowo: to 3000 w trybie standard lub 4000 w Eco.

Zobacz również: GoPro 3D

Atrakcyjny kompromis dla biznesu

Produkty takie jak PJ X5580 wymownie przypominają jaką jakość wyświetlania może zaoferować wysokiej klasy projektor do zastosowań profesjonalnych. Podczas gdy w domowych salonach umieszczamy urządzenia o jasności 2000–3000 lumenów i dbamy o odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia, urządzenia biznesowe potrafią radzić sobie w każdych warunkach.

Wiąże się to oczywiście z pewnymi kompromisami, szczególnie w kwestii rozdzielczości. Wprawdzie bliźniaczy model PJ WU5570 zaoferuje FullHD w formacie 16:9 i kontraście 9000:1, jednak przekłada się to już na cenę rzędu 13 tys. zł. Tymczasem PJ X5580 jest w Polsce dostępny już za ok. 7400 zł i z zadania wyświetlania prezentacji wywiąże się wzorowo.

Źródło: materiały prasowe, Ricoh

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić