Lief: technologia ubieralna jako remedium na codzienny stres

Amerykański startup opracował proste i skuteczne rozwiązanie problemów ze stresem. Jest nim niewielki silikonowy moduł monitorujący oddech i pracę serca. W jaki sposób ma nam zapewnić zdrowsze życie na co dzień?

  1. Z jakich podzespołów i czujników składa się Lief?
  2. Jakie parametry mierzy w czasie rzeczywistym?
  3. W jaki sposób pomaga w sytuacjach silnego stresu?
  4. Czy pracuje również bez połączenia ze smartfonem?

Uproszczone zakładanie modułu

Startup Lief Therapeutics założyły w San Francisco cztery osoby dzielące podobną ideę – wykorzystać wearables w roli urządzenia leczniczego. Pomysł na Lief zrodził się na początku 2014 roku, już po kilku miesiącach przynosząc pierwszy prototyp, a przed dwoma tygodniami kampanię gotowego produktu na Kickstarterze.

Urządzenie ma formę płaskiego na 6.4 mm i giętkiego modułu o zaokrąglonym kształcie. Zewnętrzną warstwę wykonano z certyfikowanego medycznie, hipoalergicznego silikonu. Umocowanie polega wyłącznie na przyklejeniu go standardowym plastrem ECG/EKG do klatki piersiowej, na wysokości serca.

Rytm pracy serca w sytuacji komfortowej i stresującej, czyli różnice oczywiste nie tylko dla elektroniki.

Natychmiastowa reakcja na stres

W Lief wbudowano dwa sensory EKG, dwa silniki wibracji, 3-osiowy akcelerometr, 64 MB pamięci na dane oraz moduł Bluetooth LE. Urządzenie pracuje samodzielnie bądź sparowane ze smartfonem, a jego działanie polega na nieustannym monitorowaniu cyklu oddechowego i pracy serca, a w razie potrzeby reagowaniu na nieprawidłowości.

Najważniejszy pomiar dotyczy tzw. zmienności zatokowego rytmu serca (HRV), który z ogromną precyzją wskazuje aktualny stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Gdy czujemy się komfortowo, przy każdym wdechu serce naturalnie przyspiesza a przy wydechu zwalnia pracę. Generuje to wysoki wynik HRV i oznacza organizm w stanie fizycznej i psychicznej równowagi.

Niski wynik HRV w sytuacji silnego stresu, a następnie skutek zastosowania się do rytmu urządzenia Lief.

Zobacz również: Historia telewizorów

W sytuacjach silnie dla nas stresujących sytuacja diametralnie się zmienia, a wynik HRV osiąga niską wartość – i to wówczas właśnie Lief przypomina o swojej obecności. Wszystko co wystarczy zrobić to dopasować cykl oddechowy (a konkretniej: wydechy) do rytmu jego wibracji. Wystarczą trzy minuty aby wybite z rytmu ciało i umysł odzyskały niemal pełną równowagę.

Po sparowaniu ze smartfonem i instalacji dedykowanej aplikacji (iOS i Android) otrzymujemy wgląd w zgromadzone przez czujniki dane, ćwiczenia w formie audio oraz interpretację zgromadzonych odczytów. Wbudowana, litowo-polimerowa bateria ma zapewnić tydzień działania, a jej ładowanie odbywa się przez wbudowany port microUSB.

Dla największych entuzjastów technologii producent Lief przygotował również wersję Pro, w której ilość wbudowanej pamięci dwukrotnie zwiększono, a urządzenie jest w stanie przesłać dane nie tylko do aplikacji mobilnej, ale także strony WWW oraz zewnętrznego oprogramowania.

Wspierający kampanię nie zawiedli

Nowatorskie urządzenie jest ciekawym przykładem skutecznego przeciwdziałania stresowi jeszcze zanim spowoduje zmiany wymagające interwencji farmakologicznej. Trudno je przy tym nazwać niszowym, skoro choroby wywołane zbyt dynamicznym stylem funkcjonowania zdążyły już przybrać wymiar globalnego problemu cywilizacyjnego XXI wieku.

Potencjalnych odbiorców nie brakuje i jedyna wątpliwość mogłaby dotyczyć ich determinacji do zainwestowania we własne zdrowie. Tę z kolei rozwiewa kampania na Kickstarterze, osiągając cel w 4 dni, a po dwóch tygodniach przekraczając go już czterokrotnie. Wersja podstawowa kosztuje obecnie 189 dol, Pro 249 dol., a wysyłki mają nastąpić w czerwcu przyszłego roku.

Źródło: materiały prasowe, Lief Technologies

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić