Gry, wirujący ekran i Kevin Bacon: najciekawsze Easter Eggs w wyszukiwarce Google

Okolicznościowe doodle zastępujące klasyczne logo Google zna każdy. Na nich jednak kreatywność programistów się nie kończy, co przyniosło ciekawe wyniki wyszukiwania niektórych słów. Które z nich warto sprawdzić?

  1. Jakie sformułowania uruchamiają ukryte funkcje?
  2. W jakie gry możemy zagrać w wyszukiwarce Google?
  3. Czy wśród funkcji znalazł się swoisty wehikuł czasu?
  4. Jaka liczba jest najsamotniejsza i dlaczego?

Wyniki wyszukiwania z przymrużeniem oka

Dla większości z nas wyszukiwarka sieciowa jest po prostu użytecznym narzędziem i z tego zadania wywiązuje się bez zarzutu. Nie ma jednak urządzeń ani programów, których twórcy lub użytkownicy nie użyliby do jakiegoś żartu. W przypadku Google’a zajęli się tym jego programiści, a oto najciekawsze z funkcji, które mają nas zaciekawić lub zapewnić chwilę rozrywki.

Świat zadaje pytania, Google podpowiada

Naciekawsze spośród Easter Eggs Google’a

„Do a barrel roll”

Wyszukanie tej frazy obróci cały ekran o 360° zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Pomysł zainspirowała seria gier Star Fox na platformę SNES, ukazująca się od roku 1993 aż do dnia dzisiejszego (Wii U). Po naciśnięciu kombinacji dwóch przycisków samolot głównego bohatera wykonywał obrót – i ten właśnie element klasycznej gry postanowiono przenieść do wyników Google’a.

„Askew”

Niepozorne słowo skrywa za sobą tzw. piekło perfekcjonistów: jego wyszukanie przekrzywi wyniki na tyle nieznacznie by nie utraciły czytelności i na tyle zauważalnie aby miłośnikom porządku i symetrii nadepnąć na odcisk.

„Flip a coin” / „Roll a die”

W tym przypadku trudno o zaskoczenie – pierwsza z fraz wyświetli pełną animację rzutu monetą i zaprezentuje losowo wygenerowany wynik. Druga z powodzeniem zastąpi zagubioną kostkę do gry. Sześcienną, a więc miłośnicy bardziej zaawansowanych RPG-ów będą niepocieszeni.

„Solitaire” / „Tic-tac-toe” / „Pac-man”

Gry są tematem lubianym także przez programistów Google’a, a niektóre z klasyków trafiły także do wyszukiwarki. W każdej chwili możemy je uruchomić dedykowaną frazą, a ich obsługa najczęściej sprowadza się do użycia myszy bądź strzałek klawiatury.

Zobacz również: PLC, czyli sposób na słaby sygnał WiFi bez wiercenia w ścianach

„Zerg rush”

Miłośnicy Starcrafta z pewnością Zergi pamiętają jako zdolne do zadawania sporych obrażeń gdy zebrało się sporą ich grupę. Po wyszukaniu „zerg rush” na nasze wyniki ruszy mnóstwo literek „o”, które likwidujemy precyzyjnymi kliknięciami myszy – w przeciwnym razie zawartość ekranu będzie przez nie stopniowo likwidowana. Refleks jest więc jak najbardziej wskazany.

„Atari breakout”

Tym razem wyszukujemy w Google Image, a po uruchomieniu w nim kluczowej frazy z uśmiechem obserwujemy jak grafiki zmieniają się w wydłużone bloki, które przy pomocy myszy likwidujemy odbijaną „piłką”. Dokładnie tak, jak w dawnym klasyku na Atari. Zwycięstwo generuje nam kolejną planszę do gry.

„Super Mario Bros”

Pozornie niewiele można dostrzec, ale tylko to momentu gdy zdecydujemy się kliknąć w charakterystyczny blok z pytajnikiem po prawej stronie ekranu. Zgadza się – prosta, znana wszystkim animacja z równie ikonicznym dźwiękiem ma nam przypomnieć o jednym z najprzyjemniejszych aspektów rozgrywki.

„Google in 1998”

Must-see dla młodych użytkowników internetu, czyli fraza uruchamiająca stylizację wyników na realia sprzed 2000 roku. Jest więc ubogo, siermiężnie, a dla starszych użytkowników sieci z pewnością sentymentalnie.

„Blink html”

Dawne czasy to jednak nie tylko sentyment i miłe wspomnienia, to także wiele eksperymentów i dość nonszalanckie podejście do funkcjonalności i estetyki. Świetnie oddaje to charakterystyczne miganie – ponury aspekt dawnej sieci, o którym warto sobie przypomnieć jedynie na krótką chwilę.

„The loneliest numer”

Wpisanie angielskiej frazy „najbardziej samotna liczba” przyniesie dość tajemniczy wynik: cyfrę 1, a także link do piosenki, jaka posłużyła twórcom za inspirację. Utwór „One” folk-rockowej kapeli „Three Dog Night” był jednym z pięciu najpopularniejszych na amerykańskiej liście Billboard w roku 1969.

„(Imię i nazwisko aktora lub aktorki) bacon numer”

Inspiracją stała się teoria o oddaleniu od siebie ludzi o maksymalnie sześć stopni znajomości. Sprawdzając w ten sposób dowolnego aktora czy aktorkę szybko zauważymy że przez fakt pracy na kolejnych planach filmowych… Wszyscy się już nawzajem znają, a odszukanie osób, które dzieli od Kevina Bacona więcej niż dwa stopnie jest zaskakująco trudne. Powodzenia!

Kevin Bacon - aktor, na przykładzie którego Google przypomina nam jak niewielki jest świat.

Źródło: google.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rozrywka:

Jony Ive - recenzja biografii. Arcykapłan Cupertino, guru sekty designu Na szczycie Notre Dame. Wirtualny Paryż z Assassin's Creed: Unity kontra rzeczywistość Metro-2. Tajny system komunikacji pod Moskwą Kto mi dał skrzydła? Najważniejsze symulatory lotu XX wieku Steve Jobs: co wiesz o założycielu Apple’a? Fanboje odpowiadają na co najmniej 80 proc.! Najlepsze książki science fiction. Niezbędnik nie tylko dla wielbicieli gatunku 10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? 10 najciekawszych wynalazków MacGyvera: jak zbudować coś z niczego? Miecz świetlny. Wszystko o eleganckiej broni na bardziej cywilizowane czasy Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Billy Mitchell: pierwszy człowiek, który ukończył "Pac-Mana" Nazistowska czekolada. Prawie jak jajko niespodzianka Steampunk po polsku: mechanika i para zamiast elektryczności Wiedzę o broni palnej czerpiesz z filmów i gier? W takim razie nie wiesz niczego Wahadłowiec Buran. Rdzewiejące resztki radzieckiego programu promów kosmicznych Magiczny stół: fragment morskiego brzegu na środku pokoju Pierwsza gra na peceta powstała w ciągu jednej nocy. Napisał ją Bill Gates - zobacz, jak wyglądała Jesteś równie dziwny, jak użytkownicy Spotify? Serwis ujawnia nietypowe zachowania swoich słuchaczy Zwift - trening jako gra MMO. Z tą technologią ćwiczysz dłużej i wytrwalej Pecetowy hit na PS4: jak zepsuć konwersję? Czego brakuje grze Mount & Blade: Warband? Zaoszczędź na gadżetach w Black Friday To się nazywa sypialnia z widokiem! Ten hotel naprawdę istnieje Mokry sen gracza. 10 niedorzecznie wypasionych edycji kolekcjonerskich gier Najlepsze seriale anime na Netflix po polsku