Gry, wirujący ekran i Kevin Bacon: najciekawsze Easter Eggs w wyszukiwarce Google

Okolicznościowe doodle zastępujące klasyczne logo Google zna każdy. Na nich jednak kreatywność programistów się nie kończy, co przyniosło ciekawe wyniki wyszukiwania niektórych słów. Które z nich warto sprawdzić?

  1. Jakie sformułowania uruchamiają ukryte funkcje?
  2. W jakie gry możemy zagrać w wyszukiwarce Google?
  3. Czy wśród funkcji znalazł się swoisty wehikuł czasu?
  4. Jaka liczba jest najsamotniejsza i dlaczego?

Wyniki wyszukiwania z przymrużeniem oka

Dla większości z nas wyszukiwarka sieciowa jest po prostu użytecznym narzędziem i z tego zadania wywiązuje się bez zarzutu. Nie ma jednak urządzeń ani programów, których twórcy lub użytkownicy nie użyliby do jakiegoś żartu. W przypadku Google’a zajęli się tym jego programiści, a oto najciekawsze z funkcji, które mają nas zaciekawić lub zapewnić chwilę rozrywki.

Świat zadaje pytania, Google podpowiada

Naciekawsze spośród Easter Eggs Google’a

„Do a barrel roll”

Wyszukanie tej frazy obróci cały ekran o 360° zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Pomysł zainspirowała seria gier Star Fox na platformę SNES, ukazująca się od roku 1993 aż do dnia dzisiejszego (Wii U). Po naciśnięciu kombinacji dwóch przycisków samolot głównego bohatera wykonywał obrót – i ten właśnie element klasycznej gry postanowiono przenieść do wyników Google’a.

„Askew”

Niepozorne słowo skrywa za sobą tzw. piekło perfekcjonistów: jego wyszukanie przekrzywi wyniki na tyle nieznacznie by nie utraciły czytelności i na tyle zauważalnie aby miłośnikom porządku i symetrii nadepnąć na odcisk.

„Flip a coin” / „Roll a die”

W tym przypadku trudno o zaskoczenie – pierwsza z fraz wyświetli pełną animację rzutu monetą i zaprezentuje losowo wygenerowany wynik. Druga z powodzeniem zastąpi zagubioną kostkę do gry. Sześcienną, a więc miłośnicy bardziej zaawansowanych RPG-ów będą niepocieszeni.

„Solitaire” / „Tic-tac-toe” / „Pac-man”

Gry są tematem lubianym także przez programistów Google’a, a niektóre z klasyków trafiły także do wyszukiwarki. W każdej chwili możemy je uruchomić dedykowaną frazą, a ich obsługa najczęściej sprowadza się do użycia myszy bądź strzałek klawiatury.

Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

„Zerg rush”

Miłośnicy Starcrafta z pewnością Zergi pamiętają jako zdolne do zadawania sporych obrażeń gdy zebrało się sporą ich grupę. Po wyszukaniu „zerg rush” na nasze wyniki ruszy mnóstwo literek „o”, które likwidujemy precyzyjnymi kliknięciami myszy – w przeciwnym razie zawartość ekranu będzie przez nie stopniowo likwidowana. Refleks jest więc jak najbardziej wskazany.

„Atari breakout”

Tym razem wyszukujemy w Google Image, a po uruchomieniu w nim kluczowej frazy z uśmiechem obserwujemy jak grafiki zmieniają się w wydłużone bloki, które przy pomocy myszy likwidujemy odbijaną „piłką”. Dokładnie tak, jak w dawnym klasyku na Atari. Zwycięstwo generuje nam kolejną planszę do gry.

„Super Mario Bros”

Pozornie niewiele można dostrzec, ale tylko to momentu gdy zdecydujemy się kliknąć w charakterystyczny blok z pytajnikiem po prawej stronie ekranu. Zgadza się – prosta, znana wszystkim animacja z równie ikonicznym dźwiękiem ma nam przypomnieć o jednym z najprzyjemniejszych aspektów rozgrywki.

„Google in 1998”

Must-see dla młodych użytkowników internetu, czyli fraza uruchamiająca stylizację wyników na realia sprzed 2000 roku. Jest więc ubogo, siermiężnie, a dla starszych użytkowników sieci z pewnością sentymentalnie.

„Blink html”

Dawne czasy to jednak nie tylko sentyment i miłe wspomnienia, to także wiele eksperymentów i dość nonszalanckie podejście do funkcjonalności i estetyki. Świetnie oddaje to charakterystyczne miganie – ponury aspekt dawnej sieci, o którym warto sobie przypomnieć jedynie na krótką chwilę.

„The loneliest numer”

Wpisanie angielskiej frazy „najbardziej samotna liczba” przyniesie dość tajemniczy wynik: cyfrę 1, a także link do piosenki, jaka posłużyła twórcom za inspirację. Utwór „One” folk-rockowej kapeli „Three Dog Night” był jednym z pięciu najpopularniejszych na amerykańskiej liście Billboard w roku 1969.

„(Imię i nazwisko aktora lub aktorki) bacon numer”

Inspiracją stała się teoria o oddaleniu od siebie ludzi o maksymalnie sześć stopni znajomości. Sprawdzając w ten sposób dowolnego aktora czy aktorkę szybko zauważymy że przez fakt pracy na kolejnych planach filmowych… Wszyscy się już nawzajem znają, a odszukanie osób, które dzieli od Kevina Bacona więcej niż dwa stopnie jest zaskakująco trudne. Powodzenia!

Kevin Bacon - aktor, na przykładzie którego Google przypomina nam jak niewielki jest świat.

Źródło: google.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rozrywka:

Posłuchaj wiadomości na Onet.pl 10 gier, w które trzeba zagrać na PlayStation 4 w 2014 roku Powrót do przeszłości | recenzja filmu Książę Persji: Piaski Czasu Porno i duszno robi się na PS3 Nowe zdjęcia z czwartego sezonu Skazanego na śmierć (Prison Break) Internet z satelity od TP Błąd Amazon pozwalał na darmowe ściągnie plików MP3 Gra flash: jeden level, wiele etapów?... Top 5 - najpopularniejsze wpisy tygodnia Naszyjnik ze szczerozłotym Pac-Manem Wiemy, kto zagra Supermana! Co oglądają Amerykanie?

Popularne w tym tygodniu:

Netflix przejmuje kolejną sierotę po ShowMaksie. "Fanatyk" - nowość w ofercie giganta Sapkowski raz na zawsze wyjaśnia, czy "Wiedźmin" jest słowiański Parasite przyciąga tłumy do kin. A już niedługo oscarowy hit będzie dostępny online Netflix: wyciekł opis serialu Resident Evil Netflix udostępnia swój film za darmo. Szkoda, że nie robi tak częściej Walentynki 2020. Spotify ujawniło najpopularniejszą "miłosną" piosenkę Do wszystkich chłopców, których kochałam 2 - kiedy premiera na Netflix? Obejrzycie przed walentynkami Co robić w walentynki? Filmowe i serialowe nowości na Netflix i HBO Go Netflix pokazuje pierwszą zapowiedź Stranger Things 4! I wyjaśnia tajemnicę z trzeciego sezonu Sonic: filmowa adaptacja gry o niebieskim jeżu ze rekordowym debiutem w kinie Netflix tańszy od kablówek. Różnica na korzyść widzów robi wrażenie