Najlepsze dyski przenośne AD 2016

Choć ceny przenośnych dysków już jakiś czas temu stanęły w miejscu, całkiem niedawno dołączyły do nich wersje SSD. Wybór jest więc jeszcze większy, a producenci kuszą nie tylko kosztem zakupu. Na jakie nośniki warto zwrócić uwagę?

Ten artykuł ma 2 strony:

  1. Kiedy wybrać dysk zewnętrzny HDD a kiedy SSD?
  2. Czy taki dysk można skompletować także samodzielnie?
  3. Które z dostępnych na rynku dysków zasługują na uwagę?

Kilkaset modeli do wyboru

Zakup przenośnego magazynu na dane jeszcze kilka lat wcześniej był znacznie prostszy. W większości przypadków do podjęcia decyzji wystarczyło ocenić renomę producenta, pojemność i interfejs dysku, a wraz z nimi cenę. Dzisiaj wybieramy także wśród modeli półprzewodnikowych różnego rodzaju, a ponadto wersji slim, odpornych na wodę i upadek czy szyfrujących pliki.

Przed wizytą w sklepie warto więc ustalić nasze potrzeby i w ten sposób uniknąć rozczarowania bądź zbyt kosztownego zakupu. Różnice wbrew pozorom są spore: transfer dysku może wynieść tak 40 jak 850 MB, a cena dysku zamknąć się w 200 złotych lub 10-krotności tej kwoty.

Prędkość pracy jako fundamentalne kryterium

Podstawowym czynnikiem do uwzględnienia są nasze wymagania dotyczące prędkości pracy. Jeśli przenosimy dane sporadycznie i w niewielkich rozmiarach, a dysk ma służyć wyłącznie do okazjonalnego backupu – warto rozejrzeć się za klasycznym HDD. Jego prędkość i kultura pracy może nie zachwyci, jednak pozwoli uniknąć inwestycji w niewykorzystany potencjał.

Jeśli natomiast regularnie przenosimy pliki w ilościach mierzonych w dziesiątkach gigabajtów, naprawdę zalecane jest rozważenie modeli SSD. Ilość czasu, jaką w ten sposób zaoszczędzimy, w pełni usprawiedliwia kosztowny wydatek. Zwłaszcza że tego typu urządzenia od dłuższego czasu konsekwentnie tanieją i jeszcze nigdy nie były tak dostępne jak dziś.

Kolejna decyzja dotyczy interesującej nas pojemności (od 128 MB do nawet 5 TB) i gabarytów urządzenia. Dyski wyjątkowo małe, cienkie czy lekkie z reguły będą droższe, jednak ich przenoszenie kłopotliwością będzie równać się pendrive’om. Dosłownie, gdyż najmniejsze z nich potrafią ważyć ok. 35 gramów.

Zobacz również: Studio PlayStation 5 highlight: PrzeGryw – premiera konsoli PS5

Ostatnią i zupełnie subiektywną kwestią jest wybór producenta. Internet jest pełen sprzecznych informacji nt. awaryjności poszczególnych marek, a wskazanie jednej jest albo niemożliwe, albo skutkuje posądzeniem o stronniczość. W zestawieniu najciekawszych modeli przybliżę produkty sześciu z nich, wskazując dyski wyróżniające się na tle konkurentów.

Na zakończenie warto wspomnieć o rozwiązaniu przez wielu użytkowników nieznanym lub bagatelizowanym: możliwości samodzielnego złożenia zewnętrznego dysku. Możemy w tym celu wybrać dowolny model HDD lub SSD w rozmiarze 2.5”, który następnie umieścimy w kieszeni USB tego właśnie rozmiaru. Wybór obu jest na rynku naprawdę ogromny.

Najlepsze dyski przenośne:

Western Digital Elements Portable

Klasyczny model, jakiego w zestawieniu zabraknąć nie mogło. Znany i popularny produkt uznanej firmy na 3-letniej gwarancji. Typowy HDD oparty na interfejsie SATA, podłączany do komputera przez USB 3.0 (standard wszystkich urządzeń w zestawieniu).

Wybieramy wśród pojemności 500 GB, 1 TB, 2 TB, 3TB w jednolitym, czarnym kolorze. Wymiary 111 × 82 mm są całkiem standardowe, a grubość (w zależności od modelu) wynosi od 16.3 mm wzwyż. Dysk pracuje z komputerami z systemem Windows lub MAC OS X, a ceny wynoszą odpowiednio: 199, 249, 399 oraz 539 zł. Trudno o lepszą relację ceny do jakości.

WD Elements Portable

Seagate Expansion Portable

Drugi z największych producentów i jego propozycja dla osób mniej intensywnie i regularnie korzystających z dysku USB. Z poprzednikiem łączy go także podobna, czarna kolorystyka i talerzowa konstrukcja. Gwarancja trwa jednak o rok krócej, a podłączyć go możemy wyłącznie do komputerów z Windowsem.

Expansion Portable ma wymiary 117 × 80 × 14.8 mm, waży 170 gramów i jest dostępny w wariantach pojemnościowych 500 GB lub 1.5 TB, wycenionych odpowiednio na 205 oraz 349 zł. Koszt pojedynczego gigabajta jest więc naprawdę atrakcyjny.

Seagate Expansion Portable

Adata HD720

Po stricte budżetowych propozycjach pora na produkt prawdziwie dedykowany. Dysk o wymiarach 129.4 × 97.9 × 20.2 mm i wadze od 211 do 223 gramów producent okrył kilkoma warstwami z tworzywa, gumy i silikonu. Pozwoliło to osiągnąć odporność na upadek ze 180 cm oraz zanurzenie w wodzie na głębokości 2 metrów przez 2 godziny (norma IP68).

Jeśli więc obawiamy się o trwałość talerzowej konstrukcji, warto rozważyć zakup HD720. Do wyboru mamy czarny, niebieski lub zielony kolor obudowy i pojemności 500 GB, 1 TB lub 2 TB. Aktualne ceny wynoszą 229, 265 oraz 465 zł, a gwarancja obowiązuje przez 3 lata.

Adata HD720

Seagate Backup Plus Ultra Slim

Tego modelu nie sposób było pominąć – choć nie najcieńszy w ofercie Seagate’a (model Seven mierzy sobie 7 mm, ale i sporo waży), to zdecydowanie najsmuklejszy wariant w dzisiejszym zestawieniu. Przy wymiarach 113.5 × 76 mm Ultra Slim ma zaledwie 9.6 mm grubości i 135 g wagi. Wśród konstrukcji talerzowych jest prawdziwie ultramobilną propozycją.

Jedyna wersja pojemnościowa dysponuje 1 TB miejsca, kosztuje 295 zł i jest dostępna w dwóch kolorach: złotym i srebrnym. Nie zabrakło wsparcia dla MAC OS, ale na minus ponownie trzeba zaliczyć okres trwania gwarancji: wyłącznie dwa lata.

Seagate Backup Plus Ultra Slim

Źródło: materiały prasowe, WD, Seagate, Adata, Samsung, Transcend, Sandisk

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Akcesoria i peryferia:

Jaką kartę graficzną kupić? Transcend ESD400 512 GB: zewnętrzny dysk SSD imponuje wydajnością [test] Twój wentylator jest z innej epoki? Uzbrój się na nadchodzące upały w nowoczesny sprzęt Sharkoon Rush ER3 - budżetowy zestaw słuchawkowy dla graczy iStorage datAshur PRO: szybki pendrive z militarnym poziomem zabezpieczeń Enermax D. F. Vegas: wentylatory z funkcją czyszczenia się z kurzu Logitech G203 Prodigy: budżetowa mysz dla graczy z sensorem 6000 DPI Mad Catz RAT 8: flagowy model modułowej myszy jest już dostępny w sprzedaży Headset Corsair HS50 – oryginalnie i porządnie Biostar Racing GM5: budżetowa mysz dla graczy z sensorem Pixarta i przełącznikami Omron Goclever Drive Power Pack & Car Starter: powerbank, który umożliwi rozruch samochodu Bezprzewodowe słuchawki w rozsądnej cenie? Oto sprzęt dla niedzielnych słuchaczy i audiofilów

Popularne w tym tygodniu:

Wybór słuchawek bezprzewodowych – co kryje się za poszczególnymi parametrami?