Sence Band: niezwykła opaska rozpoznająca 64 różne emocje

O ograniczonej dokładności pomiaru pulsu w smartwatchach mówiono już wielokrotnie. Opaska Scence ma to diametralnie zmienić, a poza pulsem zapewnić również precyzyjny odczyt naszych emocji. W jaki sposób działa?

  1. Czym Sence różni się od smartwatchów i fitness trakcerów?
  2. Z jaką częstotliwością potrafi dokonywać pomiaru?
  3. Na jak długą pracę pozwala wbudowana bateria?
  4. Czy zasadą działania różni się od urządzeń do badań EKG?

Produkt zbudowany wokół autorskiej technologii

Autorem innowacyjnej opaski jest Planexta, 13-osobowy startup z siedzibą w Venice w amerykańskim stanie Kalifornia. Stworzenie bransoletki zajęło dwa lata, a zaczęło się niepozornie: entuzjaści technologii ubieralnej planowali opracować dokładniejszą metodę pomiaru pulsu i sprzedać ją jednemu z rynkowych potentatów.

Aby zdobyć dane medyczne, zaangażowano zespół 24 lekarzy i 24 pielęgniarek, wyposażonych w specjalistyczny sprzęt do badań EKG. Rok temu, w ciągu 52 dni przebadali oni 22433 pacjentów, uzyskując cenne informacje i doświadczenie. Pozwoliło ono jednoznacznie stwierdzić, że nowa metoda pomiaru wymaga sensorów doskonalszych niż stosowane obecnie w technologii ubieralnej.

W tej sytuacji pozostało więc poddać się lub stworzyć własne urządzenie od podstaw. Dokonał tego zespół 13 inżynierów, a stworzona przez nich opaska Sence pod wieloma względami wyprzedza obecne na rynku rozwiązania. Około dwóch tygodni temu na Kickstarterze rozpoczęto kampanię crowdfundingową produktu, który ma znać użytkownika lepiej niż on sam.

Najdokładniejszy pomiar w technologii ubieralnej

Sence Band to prostokątna kostka o wymiarach 42 × 30 × 13 mm, umieszczona na silikonowej opasce. Waży zaledwie 25 gramów, a dzięki spełnieniu normy IP64 jest odporna na pył i deszcz. Na jej wewnętrznej stronie znajdują się trzy elektrody monitorujące pracę serca w sposób niezwykle zbliżony do działania aparatury medycznej, stosowanej w badaniach EKG.

To właśnie sensorami i metodą pomiaru Sence najsilniej odróżnia się od tego, do czego przyzwyczaiły nas smartwatche. Wykorzystują one tzw. fotopletyzmografię, czyli odczyt na podstawie obicia światła od naczyń krwionośnych. Tymczasem produkt Planexty jako pierwszy na świecie dokonuje na nadgarstku pomiaru aktywności elektrycznej (EKG) serca.

Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

Precyzja pracy imponuje: klasyczne pulsometry pracują w interwałach o długości sekundy, podczas gdy Sence w zaledwie 4-milisekundowych. Tę właśnie dokładność postanowiono wykorzystać w pełni – przekładając różnice poszczególnych odczytów na 64 różne emocje użytkownika. Okazało się to możliwe właśnie dzięki zaawansowanej analizie aktywności elektrycznej.

Wstępna konfiguracja zajmuje kilka minut, a pełne dostosowanie do indywidualnego użytkownika do kilku dni. Wyniki pomiarów możemy śledzić w dedykowanej aplikacji na smartfona (iOS lub Android), z którym łączymy się dzięki modułowi Bluetooth 4.0 BLE. Bateria o pojemności 160 mAh ma wystarczyć na 48h ciągłego użytkowania, a jej naładowanie zajmuje 40 minut.

Innowacja o niepewnej przyszłości

Potencjał Sence jest trudny do przecenienia, a jej użytkowanie może przynieść wymierne korzyści w dwóch zasadniczych aspektach. Pierwszym jest ochrona zdrowia: twórcy odważnie porównują odczyty opaski z tymi dokonanymi przez aparaturę medyczną do badań EKG. Profilaktyka chorób układu krążenia po raz pierwszy jest więc nie tylko wygodna, ale bezprecedensowo precyzyjna.

Druga kwestia jest stricte psychologiczna – opaska ma nam pomóc lepiej zrozumieć działanie układu nerwowego. Śledząc w aplikacji przebieg dnia uzyskujemy możliwość precyzyjnej analizy jakie czynniki i w których momentach dnia są dla nas motywujące, a jakie generują stres. W analogiczny sposób Sence może pomóc wybrać właściwą porę dnia na pobudkę czy trening.

Nie wiadomo jeszcze czy opaska dostanie swoją szansę na debiut. Po 2 tygodniach kampanii Planexta uzbierała 44% funduszy i jeśli tempo zbiórki nie wzrośnie, Sence może nie ujrzeć światła dziennego. Aktualna cena produktu to 129 dol., jednak już wkrótce wzrośnie do 169 dol. (docelowo 260 dol.). W przypadku sukcesu wspierający otrzymają opaskę w sierpniu przyszłego roku.

Źródło: materiały prasowe, Planexta

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Smartwatche:

StarVox: pierwszy na świecie smartwatch z funkcją walkie talkie Huawei Honor Watch S1: hybryda opaski sportowej i smartwatcha z ekranem e-ink Polar M200: budżetowy smartwatch z GPS i zaawansowanym monitorowaniem aktywności iMCO CoWatch: pierwszy smartwatch z Alexa, głosowym asystentem Amazona Nixon Mission: wodoszczelny i wytrzymały smartwatch na każde warunki Asus Zenwatch 3: luksusowy, flagowy smartwatch z 95 % dokładnością monitorowania aktywności Fossil Q Wander i Q Marshal: smartwatche dla zwolenników wygody i eleganckiego designu Withings Steel HR: elegancki smartwatch z baterią na 25 dni pracy i monitorowaniem pulsu Xiaomi Amazfit: stylowy i niedrogi smartwatch z GPS i pracą na baterii do 12 dni Meizu Mix: smartwatch pracujący na baterii niemal 8 miesięcy Stylowy smartwatch od iBeat, który może uratować ci życie LG Watch Urbane 2 - test najlepszego smartwatcha LG Galaxy Gear S2: flagowy smartwatch Samsunga Sony SmartWatch 3 - nowoczesny zegarek nie musi kosztować fortuny Alcatel Onetouch Watch: tani smartwatch z dobrą baterią Hykker Chrono S79: tani smartwatch z Biedronki Jaki smartwatch na komunię Casio Smart Outdoor Watch: odporny smartwatch z Androidem Wear 10 najtańszych smartwatchy dostępnych na polskim rynku LG Watch Urbane 2 oficjalnie. Oto pierwszy smartwatch z Androidem Wear i łącznością 3G Nawet nie wiesz, że chorujesz na FoMO. Bez obaw, smartwatch Cię wyleczy Casio też chce mieć swojego smartwatcha i on będzie świetny. Czemu? Bo to Casio Najciekawsze nadchodzące smartwatche. Asus VivoWatch, Samsung Gear A i Breitling B55 Connected Zapomniane smartwatche. Pulsar Time Computer – pierwszy elektroniczny zegarek świata

Popularne w tym tygodniu:

Pradziadek smartwatchy. HP-01 to pierwszy zegarek z zaawansowanym kalkulatorem Huawei i Oppo w grze o wysoką stawkę. Chcą przyciągnąć użytkowników smartwatchy