Drugie życie Sega Mega Drive: legendarna konsola ponownie w sprzedaży

Ponownego debiutu doczeka się nie tylko zapowiedziany niedawno NES. Ruszyła właśnie przedsprzedaż licencjonowanej, limitowanej edycji Sega Mega Drive. Czym ma się różnić od oryginału?

  1. Skąd pomysł na wznowienie akurat tego modelu konsoli?
  2. Jakie wyjścia wideo i jakość obrazu zaoferuje?
  3. Czy będzie kompatybilna z klasyczną biblioteką gier?
  4. O jaką funkcjonalność rozbudowano ją względem oryginału?

Platforma, która oparła się upływowi czasu

Konsola Mega Drive (w USA pod nazwą Genesis) liczy sobie już kilkadziesiąt lat. W roku 1988 debiutowała w Japonii, a rok później w USA i Europie. Zastąpiła wysłużoną Master System / Mark III i do dnia dzisiejszego sprzedała się w ilości 30.75 mln sztuk. Produkcję w 1999 roku oficjalnie zakończono z powodu narastającej popularności następcy: 32-bitowego Saturna.

Nie wszystkie rynki przyjmowały kolejne generacje tak chętnie i dynamicznie jak USA czy Europa. W krajach takich jak Brazylia Mega Drive sprzedał się w ilości ok. 3 mln licencjonowanych sztuk, podwajając wynik Stanów Zjednoczonych. Do dziś konsola Segi jest jedną z najpopularniejszych w kraju, roczną wielkością obrotu dorównując PS4.

Klasyczny design, gry i kontrolery

Nic więc dziwnego, że właśnie w Brazylii postanowiono wskrzesić popularną konsolę. Dokona tego firma Tec Toy, od lat będąca oficjalnym i licencjonowanym partnerem Segi, a także autorem wielu wersji, akcesoriów i gier dla 16-bitowego Mega Drive. W dorobku firmy znajdują się nawet przenośne wersje popularnej konsoli.

Limitowana edycja podobnie jak oryginał będzie pozbawiona cyfrowych wyjść wideo, dysponując wyłącznie trzema gniazdami RCA. Obraz będzie wyświetlała w rozdzielczości 256 × 224, wspierając przy tym oryginalną bibliotekę gier, kartridże oraz "3-przyciskowe" kontrolery. Nowością będzie natomiast wbudowany czytnik kart SD, odczytujący pliki w systemie FAT32.

Konsola będzie fabrycznie oferować 22 klasyczne gry, tj:

Alex Kidd

Decap Attack

Golden Axe

Sega Soccer

Alien Storm

E-Swat

Golden Axe 3

Shinobi 3

Altered Beast

Fatal Labyrinth

Shadow Dancer

Sonic 3

Arrow Flash

Jewel Master

Kid Chameleon

Turbo Outrun

Bonanza Brothers

Flicky

Last Battle

 

Columns Gain Ground Out Runners

 

 

Zobacz również: Tech Heroes #1 - Sos Sosowski - Gadżetomania.pl

Idea skazana na lokalny sukces

Pozornie inicjatywy takie jak ta mogą wydawać się niszowe i kierowane do wąskiej grupy entuzjastów gamingu w stylu retro. Jednak w kraju takim jak Brazylia, gdzie większość telewizorów jest wciąż analogowa, konsole takie jak Mega Drive mogą liczyć na ogromne zainteresowanie.

Nieprzypadkowo wznawia się zresztą akurat ten model. Po pierwsze, Nintendo w Ameryce Południowej od lat radzi sobie gorzej od Segi. Po drugie, mało która platforma zyskała na świecie większe uznanie od Mega Drive. Portale branżowe od lat umieszczają ją w top 10 najbardziej udanych konsol wszechczasów, a przykładem niech będzie IGN, który przyznał jej 5. lokatę.

Nowy Mega Drive znajduje się obecnie w przedsprzedaży na oficjalnej stronie firmy Tec Toy, w cenie 399 Reali czyli ok. 125 dol. Do nabywców trafi w czerwcu 2017 roku.

Źródło: materiały prasowe, Tec Toy

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Konsole:

Nintendo dementuje spekulacje: konsola Wii U nadal będzie produkowana Razer Raiju i Nacon Revolution: profesjonalne kontrolery do esportu na PS4 Nintendo Switch oficjalnie ujawnione. Co wiadomo o nowej konsoli? 20 lat Lary Croft. Jak Lara zmieniała się przez lata? Czy nowy Tomb Raider to gra, na którą czekaliśmy? PS4 Pro czy Xbox Scorpio: na którą konsolę warto odkładać pieniądze? Sony PlayStation 4 Pro z obsługą 4K i HDR. Co musisz o niej wiedzieć? Przenośne konsole to wymierający gatunek? Tylko z winy producentów! Steam Machines: dlaczego peceto-konsole nie są hitem? PlayStation 4.5: jak zabić konsolę i zrobić z niej ułomnego peceta TechFlash - polska cena PlayStation VR, mechaniczne klawiatury Logitecha i Skull Canyon NUC TechFlash - data premiery i cena PlayStation VR, nowy Razer Blade i nietypowa laska dla seniorów Na PlayStation VR powstaje już ponad 100 gier! W jedną z nich zagramy też w Europie PlayStation VR to nie tylko gry PlayStation VR: znamy szczegóły związane z przystawką PlayStation VR i Oculus Rift: poznaliśmy ceny gogli VR? Poszedłem do Biedronki kupić PlayStation 4 w promocji. A właściwie do trzech Biedronek PlayStation VR: Przystawka zwiększająca moc PS4 jest wielkości konsoli Nintendo Wii! Nie tylko PlayStation VR. Sony pracuje nad konkurentem Samsung Gear VR? Nowe gry na PlayStation VR. Giganci nie boją się inwestować w wirtualną rzeczywistość! Gry z PlayStation 4 będą streamowane na peceta. Szansa dla Oculus Rift? Zobacz gameplay z Wayward Sky - gry na PlayStation VR W Dead or Alive Xtreme 3 na PlayStation VR nie zagramy. Wszystko przez… kobiety! Na PlayStation VR będziemy grać na siedząco Ten horror od studia Capcom musi być straszny! Zobacz reakcje grających na PlayStation VR