Bitcoin już wkrótce do nabycia w automatach biletowych szwajcarskiej kolei

Automaty na szwajcarskich dworcach kolejowych już wkrótce umożliwią zakup najpopularniejszej kryptowaluty. Transakcja będzie wymagać wyłącznie telefonu i gotówki. Skąd taka otwartość kolei na Bitcoina?

  1. W ilu biletomatach będzie można nabyć walutę?
  2. Czy płatności będzie można dokonać wyłącznie gotówką?
  3. Czy wyznaczono maksymalną kwotę pojedynczej transakcji?
  4. Jak zadbano o bezpieczeństwo nabywców?

Wirtualna waluta wprost z biletomatu

Kryptowaluty z roku na rok zyskują na popularności, z najpopularniejszym Bitcoinem na czele. Jest on już akceptowany w ponad 10000 miejsc na świecie, a swój fenomen zawdzięcza m.in. anonimowości nabywców, pełnej niezależności od systemu bankowego i niezwykle niskim kosztom przeprowadzania transakcji, również międzynarodowych.

Już od 11 listopada Szwajcarzy uzyskają możliwość jeszcze łatwiejszego nabycia Bitcoina. 2-letni, pilotażowy program jego sprzedaży przez biletomaty ogłosiły Szwajcarskie Koleje Państwowe (SBB) – jeden z największych przewoźników w kraju. Transakcje będzie obsługiwać SweePay, zarejestrowana w mieście Zug firma świadcząca usługi płatnicze.

Państwowe koleje SBB zarządzają 4839 linii kolejowych (ok. 4-krotnie mniej niż PKP)

Stopniowe oswajanie Bitcoina

To właśnie 30-tysięczny Zug zapoczątkował szersze korzystanie z topowej kryptowaluty, gdy od 1 lipca br. umożliwił swoim mieszkańcom regulowanie lokalnych podatków i usług komunalnych w Bitcoinach. Choć ograniczone do jednorazowej wartości transakcji 200 CHF, spotkało się z pozytywnym przyjęciem i umocniło pozycje miasta jako przyjaznego branży FinTech.

Poza firmami z sektora usług finansowych Zug przyciągnął uwagę także krajowego przewoźnika, który zlecił badania sondażowe dotyczące sprzedaży kryptowaluty w swoich automatach. Potwierdziły one opłacalność inwestycji, dzięki której już wkrótce zakup Bitcoina umożliwi ponad tysiąc urządzeń na dworcach SBB.

Przebieg transakcji ma być błyskawiczny dzięki wykorzystaniu kodów QR i jednorazowych haseł. Cały proces wymaga więc jedynie smartfona, wirtualnego portfela i gotówki, a kwota pojedynczej transakcji może wynosić od 20 do 500 CHF. Co ważne, płatność musi zostać dokonana w takiej formie – karty płatnicze nie są obsługiwane.

Zakupione w 2015 r. automaty do sprzedaży biletów, a wkrótce także Bitcoina

Zobacz również: Telewizor Samsunga z zakrzywioną matrycą

Przyszłość pod znakiem dywersyfikacji płatności

Trudno o przyjaźniejszą kryptowalucie atmosferę niż szwajcarska – to nie pierwszy raz, gdy jest ona traktowana nie mniej poważnie od konwencjonalnych pieniędzy. Jeszcze zanim 22 października Trybunał Sprawiedliwości UE zakazał obarczania kryptowalut podatkiem VAT, identyczną decyzję już w czerwcu podjął szwajcarski urząd skarbowy.

To z pewnością nie koniec ułatwień dla tamtejszych zwolenników Bitcoina. W automatach wciąż można je jedynie kupić, ale nie zapłacić nimi za usługi, ponadto w wielu sklepach i punktach usługowych wciąż niepodzielnie rządzi frank i karty płatnicze. Decyzje takie jak SBB przypominają jednak że to się zmienia i w dłuższej perspektywie nikomu nie opłaca się ignorować kryptowalut.

Źródło: materiały prasowe, SBB

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić