WiGig: nowy standard WiFi zapewnia prędkość nawet 8 Gbit/s

Nowy standard jest już faktem, a jego możliwości rozbudzają wyobraźnię. Prędkością przewyższa poprzednika nawet trzykrotnie, zapewniając jednocześnie większą stabilność połączenia. Kiedy trafi do urządzeń sieciowych i mobilnych?

  1. Na jakiej częstotliwości pracuje WiFi 802.11ad?
  2. Jaki jest maksymalny zasięg sygnału?
  3. Czy pierwsze routery WiGig są już w sprzedaży?

Nawet 1 GB/s

Stowarzyszenie WiFi Alliance zatwierdziło właśnie nowy standard 802.11ad, często nazywany także WiGig. Zmiany jakie przynosi ciężko nazwać kosmetycznymi, a oferowane prędkości transferu pozostawiają poprzednika daleko w tyle. Gigabitowy LAN nareszcie doczekał się szybszej, a w dodatku bezprzewodowej alternatywy.

WiGig pracuje na częstotliwości 60 GHz i przesyła dane wykorzystując inteligentne formowanie wiązki sygnału pomiędzy urządzeniami. Pozwala to na uzyskanie nie tylko prędkości 8 Gbit/s, lecz także mniejszych opóźnień i większej odporności na zakłócenia.

W Dell Latitude E7470 karta trójzakresowa jest dostępna jako jedna z opcji

Pierwsze urządzenia już w sprzedaży

Nowy standard to także inny zasięg sygnału – aby z niego skorzystać, musimy znajdować się w odległości do 10 metrów od routera. Innymi słowy, w tym samym lub sąsiednim pomieszczeniu. Gdy odległość stanie się zbyt duża, sygnał z 60 GHz przełączy się na znane nam 5 GHz.

Pierwsze urządzenia wyposażone w trójzakresowe WiFi zdążyły się już pojawić w sprzedaży. Wśród laptopów pionierem są niektóre modele biznesowego Della Latitude E7450 / E7470, a wśród routerów Acelink BR-6774AD, TP-LINK AD7200 oraz Netgear Nighthawk X10. Kolejne premiery są wyłącznie kwestią czasu.

TP-Link AD7200 Talon — jeden z pierwszych routerów z WiGig

Aktualne ceny studzą zapał

Przed WiFi 802.11ad sporo wyzwań na drodze jego upowszechnienia. Początkowo barierę stanowić będzie ograniczona dostępność sprzętu i wysokie ceny – obecnie WiGig trafia głównie do urządzeń high-endowych. Podobnie jednak było ze standardem 802.11ac, który z czasem trafił do szerokiego zakresu urządzeń.

Zobacz również: Asus Pro Essential PU500

Pomimo kosztów jakie zwiastuje debiutujący 802.11ad, jego obecność ma prawo cieszyć. Dynamiczny rozwój VR i ekranów o wysokich rozdzielczościach wymaga naprawdę dużej przepustowości danych, które nareszcie zyskują odpowiednio szybki standard transmisji. Wi-Fi na naszych oczach wychodzi z cienia wydajnościowej dominacji połączeń przewodowych.

Źródło: materiały prasowe, Wifi Alliance, TP-Link, Dell

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot