Netgear X10 Nighthawk: najszybszy router na świecie stworzony dla streamingu 4K i VR

Popularność streamingu wideo w wysokiej rozdzielczości nie pozostała bez odzewu producentów. Propozycja Netgeara to router o najnowszych podzespołach i bezkompromisowych prędkościach transferu. Jak szybki jest nowy Nighthawk?

  1. Jak szybką transmisję danych zapewnia Nighthawk X10?
  2. Czy wyposażono do w 10 gigabitowy port dla urządzeń NAS?
  3. Czy agreguje dwa porty LAN dla jeszcze szybszego transferu?
  4. Ile portów USB 3.0 posiada?

Router nowej generacji

Coraz rzadziej polegamy na danych gromadzonych na nośnikach, chętniej korzystając z chmury i strumieniując dane wprost z sieci. O zaś w przypadku rozdzielczości FullHD adekwatną technologią są dobrej klasy routery w technologii 802.11ac, VR i 4K osiągają o wiele większe rozmiary danych do transmisji. Nie robią one jednak wrażenia na nowym Netgearze Nighthawk.

Router o wymiarach 224 × 168 × 74 mm i wadze aż 1865 g wyposażono w cztery zaawansowane, aktywne anteny zewnętrzne. Na komplet złącz składa się 6 gigabitowych portów LAN (+1 WAN), 10 gigabitowy LAN SFP+ dla urządzeń NAS oraz dwa USB 3.0 na potrzeby pendrive’ów i dysków zewnętrznych.

Bezkompromisowe prędkości transmisji

Nighthawk X10 dysponuje czterordzeniowym procesorem o taktowaniu 1.7 GHz, 1 GB pamięci DDR3 oraz 512 MB pamięci flash. Transfer WiFi odbywa się w standardzie zarówno 802.11ac jak 802.11ad, łącznie oferując prędkość transmisji nawet 7.2 Gb/s. Z kolei dwa spośród portów LAN wyposażono w funkcję agregacji, zwiększającą przepustowość transferu do pojedynczego urządzenia.

Wśród obsługiwanych technologii nie zabrakło wsparcia dla MU-MIMO, gwarantującego stabilne i szybkie przesyłanie danych przy wielu urządzeniach podłączonych jednocześnie. Zaimplementowano także technologię bezwarunkowego kształtowania wiązki, aktywną w dwóch zakresach pracy routera: 2.4 oraz 5 GHz.

Ciekawym rozwiązaniem jest także wbudowany serwer multimedialny Plex, zapewniający ułatwiony dostęp do plików multimedialnych na podłączonej pamięci masowej. Przez pierwsze trzy miesiące usługa jest darmowa, następnie będzie wymagać wykupu odpowiedniej subskrypcji. Również za darmo, ale już przez 6 miesięcy, nabywcy Nighthawka mogą korzystać z usługi Amazon Drive.

Zobacz również: Samsung Forum 2014

Produkt dla zamożnych entuzjastów prędkości

Swoją premierą Netgear jednoznacznie daje do zrozumienia, że większe zapotrzebowanie na dane nie stanowi wyzwania dla producentów routerów i punktów dostępu. Nighthawk X10 zapewnia bezkompromisowe wartości transferu dla nawet najbardziej wymagających użytkowników sieci.

Sympatycy VR i streamingu 4K otrzymują więc wysokiej klasy urządzenie, które do w pełni płynnej pracy wymaga jedynie adekwatnego łącza. Dość kosztownego, choć wciąż w korzystniejszej cenie niż sprzedawany za 499.99 dol. Nighthawk X10. Premierę sklepową wyznaczono na 31 października.

Źródło: materiały prasowe, Netgear

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot