MAG-LEV Audio: niezwykły gramofon odtwarzający lewitujące płyty winylowe

Po lewitujących głośnikach pora na taki właśnie gramofon. Projekt grupy entuzjastów muzyki spotkał się z dużym zainteresowaniem, a jego design robi ogromne wrażenie. Czym wyróżnia się urządzenie MAG-LEV Audio?

  1. W ilu wersjach MAG-LEV będzie produkowany?
  2. Czy posiada własny UPS?
  3. W jaki sposób zapewnia ochronę odtwarzanych płyt?
  4. Jakie korzyści w jakości odtwarzania zapewnia lewitacja?

Gramofon jedyny w swoim rodzaju

Takie produkty na nowo przypominają czym jest oryginalność i innowacje. Ambitny projekt słowiańskiego start-upu 12 października wystartował na Kickstarterze, aby po niemal 5 dniach zebrać 246000 dol. z celu wyznaczonego na 300000 dol. Sukces jest więc właściwie przesądzony a idea coraz bliższa realizacji.

Gramofon MAG-LEV Audio ma wykorzystywać zjawisko lewitacji magnetycznej, utrzymującej talerz i odtwarzaną na nim płytę — zawieszone w powietrzu. Podobne rozwiązanie stosuje się już choćby w głośnikach bluetooth, jednak w przypadku gramofonu stanowi to konstrukcyjnie o wiele większe wyzwanie i wywiera niemałe wrażenie.

Minimalizacja zakłóceń i ochrona płyt

Gramofon o wymiarach 450 × 150 × 330 mm i wadze 8.8 kg zostanie wyprodukowany w dwóch lub trzech wariantach kolorystycznych. Jednolicie czarnym, identycznym ale z pokrywą obudowy imitującą drewno, a po przekroczeniu pułapu 400000 dol. także w białym. Oryginalne wzornictwo ma również podkreślać podświetlenie LED w formie okręgu pod talerzem.

Prędkość odtwarzania wynosi 33.3 lub 45 rpm i jest regulowana cyfrowo przy pomocy pokrętła na obudowie. Po włączeniu urządzenia podpory utrzymujące talerz chowają się automatycznie, a po odstawieniu ramienia wracają do wyjściowej pozycji. Gramofon wyposażono również w UPS, dzięki któremu w wypadku nagłego braku prądu płyta nie ulegnie uszkodzeniu.

MAG-LEV jest urządzeniem półautomatycznym, a jego ramię unosi się za każdym razem gdy nagranie na winylu dobiegnie końca. Korzyści z zastosowania mechanizmu lewitacji mają istotnie przełożyć się na jakość odtwarzania – brak fizycznego kontaktu z podzespołami ma minimalizować mikrowibracje i zakłócenia, a ponadto zapewniać cichszą pracę mechanizmu obrotowego.

MAG-LEV Audio
Średnica talerza 300 mm
Długość ramienia 218.5 mm
Wartość przesięgu 22 mm
Wartość effective tonearm mass 8 g
Wartość tracking force range 0 — 25 Mn (rekomendowane OM5 18 Mn)
Zakres przeciwwagi 3 — 5.5 g
Pobór mocy 12 W
Dołączone akcesoria Adapter do nagrań 7"

 

Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

Mocno obniżona cena i odległy termin wysyłki

Takie projekty skutecznie przypominają na ile innowacyjne potrafią być inicjatywy niewielkich firm. Ambitny, 8-osobowy zespół stworzył produkt, który nie posiada konkurencji, a jego możliwości na obecnym etapie zapowiadają się naprawdę obiecująco. Tym bardziej że MAG-LEV nie ma być ozdobnym gadżetem a zaawansowanym urządzeniem dla prawdziwych entuzjastów muzyki.

Nabywcom całkiem długo przyjdzie na urządzenie oczekiwać, gdyż datę dostawy pierwszych gramofonów wyznaczono na wrzesień 2017 roku. Pocieszający jest z kolei fakt, że aktualna cena 880 dol. mocno wspierających na Kickstarterze faworyzuje. Po premierze MAG-LEV ma kosztować 1390 dol.

Źródło: materiały prasowe, MAG-LEV Audio

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii RTV:

Wyciekły zdjęcia nowych przystawek NVIDIA SHIELD TV i TV Pro Philips Screeneo HDP2510: projektor FullHD ultrakrótkiego rzutu z głośnikami 2.1 Odtwarzacze Blu-ray do 1000 zł Moc, liczba cali, jakość? Wszystko jest podobne. Teraz chcę płacić za wygląd Telewizor LG Nano Cell 55SM90. Jakość (prawie) jak OLED za pół ceny Technologia smart home zamknięta w klimatyzatorze przenośnym Co za czasy, HD przegrała z SD! Dlaczego wolimy DVD niż Blu-ray? Komputerowe głośniki 2.1 do 200 zł Budujemy kino domowe. Od czego zacząć, na co zwracać uwagę? Panasonic DMP-UB900: odtwarzacz Ultra HD Blu-ray zapewni jakość, o której marzyliśmy Kino domowe za mniej niż 1000 zł. Warto? 5 powodów, dla których warto wymienić telewizor na projektor