Sharp zaprezentował przyszłość: 27-calowy monitor 8K z odświeżaniem 120 Hz

Choć rozdzielczości 8K daleko jeszcze do szerokiej dostępności, część producentów patrzy już w przyszłość. Także Sharp, którego monitor wyposażono w panel nowej generacji. Jakie są jego możliwości?

  1. Czy nowość od Sharpa wspiera technologię HDR?
  2. Jakie zagęszczenie pikseli oferuje?
  3. Jak dużej transmisji danych wymaga?
  4. W jaki sposób podłączono go do źródła obrazu?

Licytacja na gęstość pikseli w matrycach

Panele w monitorach, telewizorach i smartfonach rozwijają się szybciej niż zapotrzebowanie konsumentów. Obecne już w pierwszych modelach smartfonów 4K wywołuje konsternację i na nowo ożywia dyskusję na temat zasadności takiego zagęszczania pikseli. Tymczasem producentów wydaje się to ani trochę nie zniechęcać, co potwierdzają każde kolejne technologiczne targi.

Na odbywających się w Japonii CEATEC Sharp zademonstrował monitor, który wysuwa się na czoło stawki w wyścigu na rozdzielczość. Rekordowe osiągi udało się uzyskać dzięki nowej technologii konstruowania panelu, a rezultat zelektryzował media branżowe na całym świecie.

Rozdzielczość wyprzedziła możliwości złącz

27” monitor pracuje w natywnej rozdzielczości 8K (7680 × 4320), co przełożyło się na zagęszczenie pikseli na poziomie 326 ppi. Częstotliwość odświeżania ma wartość 120 Hz, maksymalna jasność to zawrotne 1000 nitów, a to wszystko przy 10-bitowej głębi na kanał.

Tak wyśrubowane parametry wygenerowały transmisję danych o wartości 120 Gb/s. Nie zabrakło typowego już dla high-endu wsparcia dla HDR, a połączenie zapewniono aż ośmioma przewodami DisplayPort w wersji 1.4.

Wszystko to stało się możliwe dzięki zastosowaniu panelu IPS w technologii IGZO, a więc zastąpieniu silikonu w roli półprzewodnika kombinacją indu, galu, cynku i tlenu. Umożliwiło to zwiększenie dynamiki ruchu elektronów od 20 do 50 razy, zastosowanie mniejszych tranzystorów, a w końcowym rezultacie niższy pobór mocy i większą gęstość pikseli.

Generacja 8K nadciąga wielkimi krokami

Takie premiery raz jeszcze spolaryzują użytkowników, którzy ponownie podzielą się na sceptyków i entuzjastów tak ekstremalnych rozdzielczości. Ci pierwsi mają trochę racji, gdyż (pomijając już możliwości ludzkich oczu) na naszych oczach powstał problem nie dotyczący monitorów 4K: problemy z płynną transmisją obrazu pojedynczym przewodem.

Na jego tle nadmierna grubość nowości Sharpa wydaje się zaledwie chorobą wieku dziecięcego, z którą producenci szybko powinni się uporać. Podobnie jak z wyprodukowaniem OLED-owych wersji monitorów IGZO skoro i w nich ta technologia może być bez przeszkód stosowana. Przyszłość komputerowych ekranów prezentuje się więc co najmniej obiecująco.

Źródło: materiały prasowe, Sharp

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Komputery stacjonarne:

Najpiękniejsze komputery, jakie kiedykolwiek powstały. ZX Spectrum, Cray-2, IBM PS/2, MacBook Air i inne Zotac GeForce GTX 1070 AMP Extreme: maksymalnie podkręcony i schłodzony Pascal Nanoxia Project S: stylowa modularna obudowa o zaskakująco dużej pojemności X2 Siryus: futurystyczna obudowa o wadze 26 kg dla najbardziej wymagających graczy Scythe Byakko: wydajne chłodzenie procesora w bardzo dobrej cenie Składamy komputer do gier AD 2016. Budżet: 5000 zł ZOTAC GeForce GTX 1070 mini: karta graficzna do najnowszych gier dla posiadaczy komputerów ITX Gigabyte BRIX Gaming UHD: miniturowe komputery do gier ze wsparciem dla 4K Maingear R1 Razer Edition: ekstremalny komputer do gier. Podzespoły do wyboru, autorskie chłodzenie i 72 godziny testów MSI VR One: niezwykle wydajny komputer do VR w formie lekkiego plecaka SilentiumPC Alea S25W i S35W: dwa nowe modele obudów komputerowych w kształcie kostki HP Pavilion Wave i HP Elite Slice: miniaturowe komputery do domu i biura Trzy nowe komputery Alienware z najszybszymi kartami graficznymi Polaris Arcydzieło! Ta obudowa komputera zachwyci nie tylko fanów Gwiezdnych wojen Sony Playstation Now: już wkrótce w gry na PS3 zagramy na komputerach PC MSI Aegis Ti: niewielkie komputery z kartami Pascal do najbardziej wymagających gier Zotac Magnus EN 10: minikomputery z grafiką Pascal stworzone do najnowszych gier HP Omen X Desktop: high-endowy komputer do gier w nietypowej obudowie Laptop do 3000 zł AD 2016. Najciekawsze komputery uniwersalne Asus VivoStick PC: miniaturowy komputer PC z Windows 10 zamknięty w obudowie pendrive’a Laptop do 2000 zł AD 2016. Budżetowe komputery godne polecenia Laptop do 1000 zł AD 2016. Warte uwagi, tanie komputery Digital Storm Aventum 3: potężne komputery o wyglądzie moddingowych dzieł sztuki Intel NUC Skull Canyon: miniaturowy komputer dla graczy