Dlodlo V1: kompaktowe gogle VR o wyglądzie okularów przeciwsłonecznych

Chiński producent stworzył ultralekkie, przenośne gogle VR. Projekt trafił niedawno na Kickstartera, a jego możliwości szybko zjednują mu sympatyków. Czy jego potencjał wystarczy aby zagrozić klasycznym konstrukcjom?

  1. Ile ważą okulary Dlodlo V1?
  2. Jaką rozdzielczość wyświetlania oferują?
  3. Czy współpracują z komputerami PC?
  4. Jaką specyfikację posiada dedykowany kontroler?

Startup ze śmiałą wizją

Shenzhen Dlodlo Technologies Co. Ltd. to założona przed pięcioma latami chińska firma z ambicjami na zawojowanie rynku VR. Postanowiła dokonać tego za sprawą niezwykle lekkich gogli, których pierwszy prototyp powstał w czerwcu 2015 roku.

Po raz pierwszy zaprezentowano je publicznie podczas konferencji prasowej w Nowym Jorku, 8 sierpnia 2016 roku, i była to już czwarta ich wersja. We wrześniu rozpoczęto zbiórkę na Kickstarterze, która aktualnie wskazuje 29 % realizacji założonego celu, tj. 200000 dol.

Dlodlo V1 są promowane jako najlżejsze, najcieńsze i najbardziej zaawansowane przenośne gogle VR na świecie. Pierwszych dwóch cech nie sposób im odmówić – z wagą 88 g i zaledwie 16 mm grubości z łatwością zmieścimy je do torebki czy kieszeni. Materiały użyte do produkcji to włókno węglowe oraz szkło kwarcowe.

Współpraca z PC lub dedykowanym kontrolerem

Specyfikacja techniczna rzeczywiście robi wrażenie. Łączna rozdzielczość wynosi 2400 × 1200 pikseli (i przewyższa m.in. Oculus Rift i HTC Wive), co przekłada się na ponad 800 ppi. Częstotliwość odświeżania ma wartość 80 Hz, a kąty widzenia są zbliżone do naturalnych, tj. 105°.

Specjalny algorytm przy pomocy 9-osiowego sensora przewiduje ruchy głowy, zapewniając płynność obrazu. Producent zapewnia także o wsparciu dla obsługi gestami.

Gogle możemy podłączyć bezpośrednio do komputera lub dedykowanego urządzenia, wyglądem zbliżonego do iPoda Touch. Oferowany w trzech kolorach Dlodlo D1 wyposażono w 8-rdzeniowy procesor 1.6 GHz, kartę graficzną VR G6230, 2 GB RAMu oraz 32 GB pamięci flash. Autorski system operacyjny oparto o Androida w wersji 5.0.

Za łączność odpowiada wbudowany w D1 moduł Bluetooth 4.0 oraz WiFi 802.11 b/g/n/ac. Wśród złącz znajdziemy microHDMI, USB typu C oraz mikrofonowo — słuchawkowego jacka. Czas na baterii dzięki baterii 3000 mAh nie powinien rozczarowywać, a waga 106 g ułatwi przenoszenie.

Niepewna przyszłość ciekawego projektu

Wśród przyszłych dziedzin zastosowań producent wymienia edukację, medycynę czy turystykę, a wspierających zbiórkę kusi perspektywą gier VR, panoramicznego wideo 3D oraz filmów. Dedykowany sklep z aplikacjami już w momencie rozsyłania okularów do pierwszych nabywców ma oferować 139 filmów w 3D i 76 gier sportowych, przygodowych i fpp.

Wszystkie powyższe deklaracje brzmią odważnie i całkiem zasadnym jest pytanie ilu obietnic uda się dotrzymać. Już samo postawienie na autorski sklep z aplikacjami jest posunięciem ryzykownym i zawężającym możliwości okularów względem wielu konkurencyjnych produktów.

Problematyczne będzie również stworzenie pasującego, uniwersalnego rozmiaru, na co dotkliwie narzekali uczestnicy sierpniowej konferencji w Nowym Jorku. Zbiórka na Kickstarterze potrwa do 7 listopada, w przypadku sukcesu natychmiast ruszy produkcja, a do nabywców Dlodlo V1 trafi w kwietniu 2017 roku. Cena okularów wynosi 559 dol, a zestawu z D1 888 dol.

Źródło: materiały prasowe, Shenzhen Dlodlo Technologies

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wirtualna rzeczywistość:

ALICE VR - twórca polskiej przygodówki na OculusRift zdradza sekrety produkcji Wirtualna rzeczywistość naprawdę odmieni nasze życie. Dzięki VR obejrzał narodziny syna Samsung Gear VR: coraz bliżej premiery w Polsce! Wszystko o Oculus Rift: cena, data premiery, wymagania techniczne, najlepsze gry Hideo Kojima stworzy grę VR? Twórca Metal Gear Solid zainteresowany wirtualną rzeczywistością Lenovo dorzuci do najdroższej wersji Vibe X3 gogle VR Próbowałem odpalić porno na goglach VR. Czułem się jak za czasów VHS-ów Na YouTube każdy film dopasowany jest do gogli VR Samsung Gear VR dostanie nowy kontroler: rink VR. Wygląda prawie jak kastet! Gogle VR i technologia AR – zdigitalizowany powrót do normalności? Alice VR: kolejna polska gra na gogle VR! HTC Vive przenosi do VR również nasze dłonie. Coś upadło? Schyl się i podnieś!