Epson Moverio: okulary do rozszerzonej rzeczywistości jeszcze w tym roku

Na trwających od 20 września targach Photokina Epson zaprezentował dwa modele swoich okularów AR. Sprzęt zapowiada się bardzo ciekawie, a premiera nastąpi wkrótce. Co potrafią te futurystyczne gadżety?

  1. Jakie modele okularów do AR zaprezentował Epson?
  2. Czym się od siebie różnią?
  3. Czy model BT-2000 jest wodo- i pyłoodporny?
  4. Który z nich umożliwi współpracę z dronami?

Drugie życie okularów do AR

Myśląc o okularach do rozszerzonej rzeczywistości mamy zazwyczaj na myśli Google Glass i ciężko się temu dziwić. Ogromna machina marketingowa zadbała, aby usłyszeli o nich wszyscy. Tymczasem nad swoimi okularami pracował także Epson, już w roku 2011 wydając pierwszy model, BT-100.

Od tego czasu był on systematycznie ulepszany, a w toku rozwoju dołączył do niego także model przeznaczony do zastosowań profesjonalnych. Oba zostały zaprezentowane na targach Photokina 2016, a ich możliwościom zdecydowanie warto przyjrzeć się bliżej.

Epson Moverio BT-300

Lekkie konsumenckie lub wzmocnione przemysłowe

Model kierowany do odbiorców indywidualnych, czyli BT-300, to już 3. generacja Epsona. To najlżejsze na świecie inteligentne okulary z matrycami OLED. Wyposażono je w skierowaną przed użytkownika kamerę 5 MPix oraz dwa ekrany o rozdzielczości 1280 × 720. Systemem operacyjnym jest Android w wersji 5.1.

Wśród wielu innych zastosowań, okulary BT-300 na mocy umowy z firmą DJI będą w stanie wspomóc w pilotażu właścicieli dronów tej marki. Dzięki sensorom śledzącym ruch umożliwią im podgląd bieżącego obrazu z umieszczonej w dronie kamery w 360°. Obecnie trwa ich przedsprzedaż w cenie 799.99 dol, a pierwsze sztuki trafią do nabywców jeszcze w tym roku.

Epson Moverio BT-2000

Drugim zaprezentowanym na targach modelem są BT-2000, czyli okulary o wzmocnionej odporności, jak również wodo- i pyłoodporne. Wyposażono je w dwie kamery, łatwo wymienialną baterię, dwuzakresowe Wi-Fi, Bluetooth i BLE, a także zaimplementowano obsługę gestami, zdolność śledzenia ruchu, głębi i mapowania w 3D.

Zobacz również: Epson L3150 - recenzja urządzenia 3 w 1

Ich przeznaczeniem mają być prace serwisowe w trudnych środowiskach, asysta, szkolenia i wiele innych. Dzięki możliwości obsługi bez użycia rąk mają świetnie sprawdzić się wszędzie tam, gdzie konieczna jest zdalna pomoc w zakresie udostępnienia dokumentacji urządzeń czy wsparcia technicznego. Okulary mają odpowiednio wyższą cenę 2999 dol.

Epson Moverio BT-2000

Niejednoznaczna przyszłość inicjatywy

Potencjał okularów Epsona jest trudny do przecenienia ale czy skutecznie uda się go na wszystkich rynkach przekuć w rynkową popularność? Z pewnością pomogą w tym już podpisane umowy: nie tylko z DJI, ale i odbiorcami technologii przemysłowych.

Kluczowy będzie także systematyczny rozwój dedykowanej bazy aplikacji, bo mimo wykorzystywania systemu Android, okulary Moverio mają własny, oddzielny zakres aplikacji. Już dziś jest on jednak spory, a inicjatywa Epsona powoli nabiera rozpędu.

Najtrudniejsze pytanie brzmi: na ile współczesny użytkownik jest rzeczywistością rozszerzoną w takiej formie zainteresowany. To nie o przyszłość BT-2000 w firmach Epson powinien się martwić w szczególności - niepewnym rynkiem jest konsumencki, dla BT-300. Ten sam, który zafascynowany Oculusem i Vive może uznać VR za ciekawszy od AR, a okulary uznać wyłącznie za akcesorium do drona.

Źródło: materiały prasowe, Epson

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Wirtualna rzeczywistość:

Zen Zone: relaks na Samsung Gear VR Mark Zuckerberg: 40% czasu spędzonego w VR poświęcimy na media społecznościowe GoPro Karma: dron, który ucieszy fanów gogli VR? Wirtualna rzeczywistość: tylko dla dorosłych? PEGI inaczej spojrzy na gry VR VR Sense: kabina VR zaangażuje niemal wszystkie zmysły gracza Wirtualna rzeczywistość i sport? Trener fitnessu: „to się nie uda” Jak uruchomiony przez Crytek program VR First zmieni branżę gier? Pytamy twórców Crysisa Poznaliśmy europejską datę premiery Samsung Gear VR? 70 mln użytkowników gogli VR do końca 2017 roku. Możliwe? HoloLens to jedyne gogle VR, na które czekam Samsung Gear VR: coraz bliżej premiery w Polsce! Qualcomm Snapdragon VR820: rewolucyjny zestaw VR - nie potrzebuje komputera ani smartfona