Epson Pro Cinema LS10500: projektor z innowacyjnym sposobem wyświetlania oraz obsługą 4K

Na zakończonych 17 września targach Cedia Expo odbyła się prezentacja najnowszego projektora Epsona. Uwagę przykuwał innowacyjny sposób wyświetlania i imponujące odwzorowanie barw. Jak osiągnięto taki rezultat?

  1. Co stanowi źródło światła w Epsonie LS10500?
  2. Jaką natywną, a jaką maksymalną rozdzielczość obsługuje?
  3. W jakim stopniu odwzorowuje kolory?
  4. W jaki sposób producent rozwiązał kwestię chłodzenia?

Satysfakcjonujący kompromis

Branża wyświetlania obrazu pewnie zmierza w kierunku 4K jako standardu, jednak dopóki projektory z taką rozdzielczością jako natywną kosztują nawet 15000 dol., warto szukać alternatyw. W tę stronę ruszył Epson, a jego nowy produkt może zainteresować entuzjastów domowego kina.

Model LS10500 ma być naturalnym łącznikiem między dobrej jakości projektorami FullHD a kosztownymi, natywnymi 4K. Ilość złącz na tylnej części obudowy nie pozwala narzekać. Znajdziemy tutaj VGA, dwa HDMI, LAN, dwa wejścia audio typu jack, kompozytowe gniazdo wideo oraz potrójny component (YPbPr).

Ogromny zakres barw i wysoki kontrast

Źródłem obrazu jest podwójny laser, zapewniający jasność na poziomie 1500 lumenów. W połączeniu z technologią 3LCD Reflective Laser ma on umożliwiać wyświetlanie obrazu z niespotykanym wcześniej poziomem kontrastu i nasycenia barw. Te z kolei są odwzorowane w pełnej gamie sRGB oraz DCI, określającej wymagania dla cyfrowego kina.

Natywną rozdzielczością projektora jest FullHD (także w 3D), jednak dzięki zaawansowanej metodzie skalowania z dokładnością do 0.5 piksela obraz jest szczegółowo wyświetlany w 4K. Jakość kolorów i kontrastu dodatkowo podnosi zaimplementowana obsługa HDR, a także wysokiej klasy soczewka, regulowana w czterech płaszczyznach (do 90 proc. w pionie i do 40 proc. w poziomie).

Zastosowanie lasera pozwoliło na uzyskanie żywotności sięgającej 30000 godzin oraz niemal natychmiastowego uruchomienia (i uzyskania pełnej jasności) i wyłączenia. Z kolei zastosowanie systemu chłodzenia opartego na rurkach cieplnych umożliwiło stworzenie jednego z najcichszych projektorów na rynku.

Zobacz również: Samsung Forum 2014

Nowa jakość w segmencie średnim

Epson LS10500 to bez wątpienia duży krok naprzód w rozwoju tego segmentu urządzeń. Ilość i jakość zastosowanych rozwiązań pozwala uzyskać obraz nieosiągalny dla typowych konstrukcji z natywnym wyświetlaniem 1080p. A to z kolei umożliwia samodzielne stworzenie w domu kina o niespotykanym dotąd poziomie odwzorowania detali i barw.

Jak każda znacząca innowacja, także i on jest przeznaczony dla najzamożniejszych entuzjastów. Do sprzedaży trafi tej jesieni w cenie 7999 dol., objęty 3-letnią gwarancją producenta.

Źródło: materiały prasowe, Epson

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić