ZOTAC GeForce GTX 1070 mini: karta graficzna do najnowszych gier dla posiadaczy komputerów ITX

Niewielkie obudowy ciężko pogodzić z najwydajniejszymi kartami graficznymi, które potrafią osiągnąć długości rzędu 30 cm. Tymczasem nowa karta ZOTAC-a udowadnia że kompromis jest możliwy. Co oferuje Pascal w rozmiarze XS?

  1. Jakie wymiary ma nowa karta od ZOTACa?
  2. Czy podniesiono taktowanie rdzenia i pamięci?
  3. Jak skonstruowano układ chłodzenia?
  4. Ile monitorów obsłuży nowa karta?

Standard skrócony o 30 %

Najmniejsze obudowy rzadko zapewniają ilość miejsca wystarczającą do zamontowania dużych radiatorów na procesor oraz najszybszych kart graficznych. Dla użytkowników oznacza to zwykle trudną sztukę kompromisu i decydowanie się z konieczności na karty mniej wydajne. ZOTAC jest jedną z niewielu firm, które postanowiły sprostać temu wyzwaniu.

GeForce GTX 1070 to obecnie jedno z trzech najpotężniejszych GPU na rynku, a długość jego wersji niereferencyjnych zwykle wynosi 28 — 32 cm (przy wysokości ok. 15 cm). W swoim najnowszym produkcie ZOTAC zmniejszył ten wymiar do zaledwie 21 cm (wysokość 12.2 cm) i to przy zachowaniu dwuwentylatorowego chłodzenia opartego na dwóch rurkach cieplnych o dużej średnicy.

Osiągi zbliżone do wersji referencyjnej

Producencki model karty do dokładnie ZT-P10700G-10M. Dysponuje ona 1920 rdzeniami CUDA oraz 8 GB pamięci GDDR5 256-bit. Taktowanie rdzenia nieznacznie podniesiono: 1518 MHz natywnie i 1708 MHz w trybie boost. Pamięć dysponuje standardowym zegarem 8 GHz.

Pobór mocy wynosi 150 W, a dostarcza ją pojedyncza, 8-pinowa wtyczka. Na komplet wyjść video składają się trzy złącza mini DisplayPort, a także pojedyncze HDMI 2.0 oraz DVI-DL. Nie zabrakło wsparcia dla obsługi kilku monitorów – karta poradzi sobie nawet z czterema równocześnie.

Takie inicjatywy przywracają swobodę wyboru

Nowość od ZOTACA prezentuje się świetnie, a jej zastosowania ciężko nazwać niszą. Obudów i komputerów małogabarytowych jeszcze nigdy nie było tak dużo, a zainteresowanie konfiguracjami do gier nieustannie rośnie. Niższe i krótsze karty, jeszcze kilka lat temu zarezerwowane do niewielkiego zakresu komputerów, dziś są poszukiwane znacznie częściej.

Sceptycy mogą powątpiewać w skuteczność chłodzenia o tak niewielu heatpipe’ach, jednak dzięki ich dużej średnicy i sporym wentylatorom, temperatury powinny utrzymać się na w pełni akceptowalnym poziomie. Jedyną niewiadomą pozostaje jeszcze kultura pracy pod pełnym obciążeniem – a tę zweryfikują dopiero testy. Cena GTX 1070 mini wynosi obecnie ok. 400 dol.

Źródło: materiały prasowe, ZOTAC

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Komputery stacjonarne:

Najpiękniejsze komputery, jakie kiedykolwiek powstały. ZX Spectrum, Cray-2, IBM PS/2, MacBook Air i inne Gigabyte BRIX Gaming UHD: miniturowe komputery do gier ze wsparciem dla 4K Maingear R1 Razer Edition: ekstremalny komputer do gier. Podzespoły do wyboru, autorskie chłodzenie i 72 godziny testów MSI VR One: niezwykle wydajny komputer do VR w formie lekkiego plecaka SilentiumPC Alea S25W i S35W: dwa nowe modele obudów komputerowych w kształcie kostki HP Pavilion Wave i HP Elite Slice: miniaturowe komputery do domu i biura Trzy nowe komputery Alienware z najszybszymi kartami graficznymi Polaris Arcydzieło! Ta obudowa komputera zachwyci nie tylko fanów Gwiezdnych wojen Sony Playstation Now: już wkrótce w gry na PS3 zagramy na komputerach PC MSI Aegis Ti: niewielkie komputery z kartami Pascal do najbardziej wymagających gier Zotac Magnus EN 10: minikomputery z grafiką Pascal stworzone do najnowszych gier HP Omen X Desktop: high-endowy komputer do gier w nietypowej obudowie Laptop do 3000 zł AD 2016. Najciekawsze komputery uniwersalne Asus VivoStick PC: miniaturowy komputer PC z Windows 10 zamknięty w obudowie pendrive’a Laptop do 2000 zł AD 2016. Budżetowe komputery godne polecenia Laptop do 1000 zł AD 2016. Warte uwagi, tanie komputery Digital Storm Aventum 3: potężne komputery o wyglądzie moddingowych dzieł sztuki Intel NUC Skull Canyon: miniaturowy komputer dla graczy Technologiczne mity. Lądowanie na Księżycu obsługiwał komputer o wydajności kalkulatora? Nvidia ma superkomputery, które poprowadzą bolidy Roborace i wesprą rozwój sztucznej inteligencji Kultowe gry retro i komputery, na których działały Najlepsze i najnowsze komputery All-in-One. Moc ukryta w estetycznej obudowie TechFlash - postapokaliptyczny komputer, Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich i siła mikrobotów Przyszłość komputerów. Co będzie następną, przełomową technologią?