TomTom Touch, Spark 3 i Runner 3: opaska z analizą składu ciała i zegarki sportowe z GPS

Technologia ubieralna od TomToma zyskała trzy nowe modele, zaprezentowane na IFA 2016. Wszystkie oferują ciekawe funkcje i aspirują do stanowienia czołówki akcesoriów fitnessowych. Czy rzeczywiście przewyższają konkurentów?

  1. Jakie produkty zaprezentował TomTom?
  2. W jakie funkcje je wyposażył?
  3. Czy są wodszczelne?
  4. Jak długo pracują na baterii?

Trzy, choć faktycznie dwa premierowe modele

Nowości w ofercie renomowanego producenta to opaska sportowa TomTom Touch oraz dwa bliźniacze modele zegarka sportowego, TomTom Spark 3 oraz Runner 3. Oba oferują podobny zestaw funkcji w kilku wariantach, a odmienne nazwy wynikają wyłącznie ze sposobu ich dalszej sprzedaży: w sklepach typowo elektronicznych bądź wyspecjalizowanych sportowych.

Wszystkie nowe urządzenia tradycyjnie już współpracują z dedykowaną aplikacją TomTom MySports, na którą eksportujemy uzyskane wyniki, ew. przebytą trasę. Wyposażono je również w system rozpoznawania rodzaju uprawianej aktywności i pojemne baterie.

Opaska analizuje ciało, zegarek zapamiętuje trasę

TomTom Touch to opaska fitnessowa, którą mają docenić m.in. miłośnicy biegania, jazdy na rowerze czy ćwiczeń na siłowni. Na czytelnym, dotykowym wyświetlaczu w technologii OLED sprawdzimy puls (pomiar 24/7), ilość wykonanych kroków, pokonany dystans, spalone kalorie czy długość snu.

Najbardziej znaczącym usprawnieniem jest jednak możliwość analizy składu ciała, tj. błyskawiczne określenie proporcji tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej, wody i kości. Pomiar jest dokonywany poprzez analizę impedancji bioelektrycznej, czyli tak jak w inteligentnych wagach.

Do zalet należy zaliczyć również odporność na zachlapania i kurz (IP67), możliwość łatwej wymiany paska oraz 5-dniowy czas pracy na baterii. Na minus – brak wbudowanego GPS-u.

Zobacz również: Samsung Forum 2014

TomTom Spark 3 i Runner 3 to już urządzenia bardziej rozbudowane. Przy ich pomocy możemy monitorować ilość wykonanych kroków, przebyty dystans, spalone kalorie, stopień wykonania celu i nie tylko długość, ale także jakość snu. Pomiar pulsu nie odbywa się nieprzerwanie, a w regularnych odstępach czasowych.

Jedyną nową (a nie tylko udoskonaloną) funkcją jest odkrywanie tras, dzięki której zegarek śledzi pokonaną przez nas drogę i umożliwia ułatwiony powrót do miejsca jej rozpoczęcia. Ma to zachęcać do okrywania nowych miejsc bez obaw o trudności ze znalezieniem drogi powrotnej. Istnieje również możliwość wgrania na urządzenie gotowej trasy, w formacie GPX.

Zegarki oferują także dwa zaawansowane tryby treningu: interwałowy i wyścigu. Nie zabrakło precyzyjnego modułu GPS i wodoszczelności na poziomie 5 ATM (40m). Włączenie lokalizacji wpływa jednak na czas pracy: w trybie zegarka uzyskamy 3 tygodnie działania, podczas gdy z włączonym GPS-em jedynie 11 h.

Udane, choć kosztowne urządzenia

Możliwości zaprezentowanych produktów są spore i dla naprawdę aktywnych użytkowników bardzo cenne. Aspiracje TomToma są więc jak najbardziej uzasadnione, a nowa generacja urządzeń – choć proponuje ewolucję zamiast rewolucji – będzie na siłowni czy w trasie naprawdę użyteczna. Martwić ma prawo jedynie ich autonomia, skutkująca niemożliwością wyświetlenia powiadomień ze smartfona.

Sklepowa premiera opaski Touch odbędzie się w październiku, w cenie 699 zł. W tym samym czasie pojawią się zegarki Spark 3 i Runner 3, w wersjach:

  • Podstawowa za 579 zł,
  • Music, wyposażona w 3 GB pamięć na muzykę, za 799 zł,
  • Cardio, z wbudowanych czujnikiem tętna, za 899 zł,
  • Cardio + Music, łączący funkcje wszystkich wariantów, za 1099 zł.

Źródło: materiały prasowe, TomTom

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Te samoloty mają nas bronić! Jakim sprzętem dysponuje polskie lotnictwo? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Zestawy Smart Home, na które stać każdego Polaka Najlepsze gadżety dla wielbicieli kawy: niesamowite ekspresy, zaparzacze i akcesoria Opaski sportowe: którą wybrać? Przegląd activity trackerów Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych

Popularne w tym tygodniu:

Odkurzacze przyszłości. Zachwycający sprzęt rodem z Jetsonów i morskich wojen VIII edycja MobilityTrends wyłoni najlepsze rozwiązania technologiczne 2017 roku