Garmin VIRB Ultra 30: nadchodzące GoPro Hero 5 ma już niezwykle groźnego konkurenta

Rynkowa oferta high-endowych kamer sportowych wciąż się powiększa. Tym razem swoją propozycję przedstawił Garmin, a jej funkcjonalność zapowiada bezpośrednią rywalizację z prestiżowymi GoPro. Co potrafi premierowy VIRB Ultra 30?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie wymiary i wagę posiada nowa kamera sportowa Garmina?
  2. W jakiej jakości nagrywa wideo i wykonuje zdjęcia?
  3. Czy dsponuje modułem GPS i kartą WiFi?
  4. Jaki czas pracy na baterii zapewnia?

Forma i gabaryty bez niespodzianek

Seria kamer VIRB ma już za sobą całkiem długą historię i wiele eksperymentów z funkcjami oraz formami obudów. Dopiero od około roku podążyły tą samą drogą co większość produktów w tym segmencie i z każdym modelem coraz bardziej upodabniały się do rynkowego lidera, czyli GoPro. Zaprezentowany VIRB Ultra 30 jest tego kolejnym dowodem.

Czarno – czerwona kamera ma wymiary 47.5 × 45.9 × 31.3 mm, a umieszczona w dołączonej wodoodpornej (do 40 m) obudowie zwiększa je do 79.0 × 75.5 × 39.9 mm. Waga łącznie z akumulatorem wynosi 87.9 g, a dotykowy ekran posiada przekątną 1.75”. Czas pracy na akumulatorze 1250 mAh został określony na 2 godziny przy nagrywaniu 1080p w 30 kl/s bądź 1 godzinę przy 4K w 30 kl/s.

Jakość nagrywania jako wyzwanie dla konkurentów

Użytkownik otrzymuje do wyboru pięć trybów nagrywania szerokokątnym obiektywem: 4K w 30 kl/s, 2.7K w 60 kl/s, 1080p w 120 kl/s, 720p w 240 kl/s oraz 480p w 300 kl/s. Nagrywany obraz jest stabilizowany w trzech osiach, a jego zapis odbywa się na karcie microSD do 128 GB. Zdjęcia można wykonywać w rozdzielczości 12 lub 8 MPix, w trybie seryjnym nawet 60 na sekundę.

W kamerze zaimplementowano funkcję G-Metrix, umożliwiającą rejestrację przebytego dystansu, wysokości i prędkości. Odbywa się to przy pomocy wbudowanych czujników, czułego nadajnika GPS, akcelerometru, żyroskopu, wysokościomierza i kompasu. Z kolei zintegrowane WiFi oraz Bluetooth zapewniają możliwość sterowania kamerą za pomocą smartfona i łatwą edycję oraz transfer do YouTube w HD.

Nie zabrakło cennej w terenie funkcji sterowania głosem, dzięki której można rozpocząć i zakończyć nagranie, wykonać zdjęcie czy oznaczyć ważne momenty filmu. Również oferowana w zestawie obudowa zapowiada się jako naprawdę wygodna w użyciu – kamera w niej umieszczona nie utrudni obsługi ekranu, a mikrofon nie straci na jakości nagrywania.

Zobacz również: Pierwszy telewizor OLED Ultra HD 4K

GoPro w szachu a Hero 5 pod presją

Premiera VIRB Ultra 30 ma realną szansę zmienić układ sił na rynku. Już obecnie nie daje większych szans GoPro Hero 4, a docelowo zamierza zachwiać pozycją jej następcy. Jest lekka, zapewnia bardzo wysoką jakość nagrań, ułatwioną obsługę, możliwości mnóstwa sensorów oraz intuicyjną edycję materiału. Sporo zależy więc od funkcji, jakie będzie posiadał GoPro Hero 5.

Jeśli zrówna się z VIRBem, klienci mogą liczyć na prawdziwą konkurencję i być może atrakcyjniejsze ceny. Jeśli jednak funkcjonalnością konkurenta przewyższy, potwierdzi swoją dominację na rynku. Obecnie czas działa na korzyść Garmina – dzisiaj to on wśród kamer high-endowych proponuje model doskonalszy. VIRB 30 Ultra jest już dostępna w sprzedaży, w cenie 530 euro.

Źródło: materiały prasowe, Garmin

Zobacz więcej artykułów z serii: IFA 2016

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić