HP Pavilion Wave i HP Elite Slice: miniaturowe komputery do domu i biura

Dwa nowe komputery od HP to niewielkie konstrukcje o ciekawym designie. Wydajnością daleko im do urządzeń budżetowych, a zakres potencjalnych zastosowań jest naprawdę duży. Czym różnią się od siebie oba mini-desktopy?

  1. Czym różnią się od siebie oba modele nowych HP?
  2. Jakimi podzespołami dysponują?
  3. W jaki sposób ułatwiono rozbudowę HP Elite Slice?
  4. Kiedy nowe komputery pojawią się w sprzedaży?

Desktopy w formacie mini oraz mikro

Zainteresowanie niewielkimi komputerami nie maleje, a producenci chętnie prezentują nowe konstrukcje. Pierwszy z desktopów to stylowy Pavilion Wave w kształcie trójbocznej wieży, okrytej materiałem przypominającym tkaninę. Głośnik umieszczono na szczycie, a złącza na przodzie i z tyłu. Wymiary 17.3 × 16.9 × 26.2 cm czynią go naprawdę kompaktowym.

Drugą i znacznie mniejszą, a do tego modułową propozycją jest HP Elite Slice. Komputer ukryto w niezwykle małej obudowie o wymiarach 16.5 × 16.5 × 3.5 cm i wadze ok 1 kg. Tutaj również większość złącz osadzono na tylnej ściance, na froncie pozostawiając jedynie microUSB typu C oraz wyjście słuchawkowe.

HP Pavilion Wave

Wave dedykowany multimediom, Slice biznesowi

Trzykomorowa obudowa Paviliona Wave mieści procesor Intel 6. generacji (z 4-rdzeniowymi i7 włącznie), pamięć RAM o maksymalnej wielkości 16 GB, dysk SSD 128 GB lub klasyczny HDD 2 TB. Wśród opcji znalazła się tak wydajna karta graficzna jak Radeon R9 M470. Z kolei za system przestrzennego audio odpowiada sam Bang & Olufsen.

Ilość złącz jest spora – na obudowie znajdują się trzy porty USB 3.0, USB 3.1 typu C, HDMI, DisplayPort, wejście mikrofonowe oraz wyjście słuchawkowe. Producent zapewnia obsługę do dwóch zewnętrznych ekranów 4K. Wave pracuje pod kontrolą Windowsa 10, a dwa wbudowane mikrofony umożliwiają komunikację z Cortaną.

HP Pavilion Wave

Elite Slice również opiera się na Intelach Skylake, z i7–6700T włącznie. Pamięć RAM może osiągnąć nawet 32 GB, a zintegrowany dysk SSD 512 GB. Komplet złącz składa się z dwóch portów USB 3.1 typu C, dwóch USB 2.0, DisplayPort, HDMI, wejścia mikrofonowego oraz wyjścia słuchawkowego. Tutaj również znajdziemy dwa mikrofony, a systemem operacyjnym jest Windows 10 Pro.

Zobacz również: Studio PlayStation 5 highlight: Adam Zdrójkowski – Fenomen kontrolera DualSense

Podobnie jak Wave, także Slice obsłuży do dwóch zewnętrznych monitorów. Rewolucją jest tu jednak modularność podzespołów za pomocą dedykowanego złącza na spodzie głównego modułu. Przesyła on dane i zasilanie, a wśród opcjonalnych modułów znajdują się: system audio autorstwa Bang & Olufsen oraz napęd DVD.

U góry podstawowego modułu możemy zamontować panel dedykowany do wykonywania połączeń głosowych lub inny, do bezprzewodowego ładowania smartfonów. Za pomocą odpowiedniego adaptera możliwe jest także zawieszenie komputera zgodnie ze standardem VESA.

HP Elite Slice

Ciekawe połączenie designu z funkcjonalnością

Obok obu komputerów ciężko jest przejść obojętnie i bez własnej opinii. Wave jako kierowany bardziej do odbiorców indywidualnych wygląda wprawdzie dość charakterystycznie (co nie zawsze pomaga), lecz jego możliwości zaspokoją potrzeby większości użytkowników. Zastrzeżenia mogą mieć jedynie zapaleni gracze i profesjonaliści.

Z kolei Slice bardzo inteligentnie szuka dla siebie miejsca w firmach, w szczególności biurach gdzie oszczędność przestrzeni i funduszy jest na pierwszym miejscu. Oba komputery mają więc dla siebie zastosowanie i przyszłość jako realne i atrakcyjne alternatywy dotychczasowych rozwiązań w kształcie chociażby miniPC. Slice trafi do sprzedaży we wrześniu, w cenie od 429 dol., a Pavilion Wave 23 września, w cenie od 549 dol.

Źródło: materiały prasowe, HP

Zobacz więcej artykułów z serii: IFA 2016

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Komputery stacjonarne:

Kultowe gry retro i komputery, na których działały Składamy komputer do gier AD 2016. Budżet: 5000 zł ZOTAC GeForce GTX 1070 mini: karta graficzna do najnowszych gier dla posiadaczy komputerów ITX Za dużo efektów komputerowych w dzisiejszych filmach? Tak jest… bezpieczniej Zotac ZBOX Magnus ERX480: pierwszy na świecie mini PC z Radeonem RX 480 C.H.I.P.: komputer za 9 dolarów. Po dołączeniu obudowy zmienia się w palmtopa. Chcę to! Mouse Box: komputer w myszce. Polacy przepędzą tradycyjne pecety i laptopy? Sony Playstation Now: już wkrótce w gry na PS3 zagramy na komputerach PC In Win 805 Infinity: efektowna obudowa z LED-owym efektem głębi “Zamienię komputer na coś z wędkarstwa”. Co możecie dostać za smartfon, tablet lub stary komputer: perełki z ogłoszeń! In Win X-Frame 2.0: oryginalna obudowa benchtable na 30. urodziny In Win Miniaturowy komputer od Xiaomi. Jest wielkości kostki Rubika i mieści się w kieszeni