Sony FES Watch U: wizjonerski zegarek z wyświetlaczem e-ink na tarczy i na pasku

Koniec z codziennym ładowaniem zegarka. Nowa propozycja od Sony dzięki technologii e-ink nie tylko wygląda naprawdę intrygująco, ale ma apetyt na energię nie większy od czytnika ebook. Czy wynagrodzi to brak funkcji smart?

  1. Jakie elementy możemy w FES Watch U personalizować?
  2. Jaki czas pracy na baterii deklaruje Sony?
  3. Czy zegarek jest wodooporny?
  4. Z jakimi systemami operacyjnymi współpracuje?

Kontynuacja ciekawej idei

Z pewnością niewiele osób pamięta niecodzienny produkt, jakim dwa lata temu był prototyp FES Watch. U schyłku 2015 roku urządzenie w ograniczonej ilości sztuk trafiło do sprzedaży i z tytułu ceny rzędu 300 dol. rynku nie zawojowało, ale wskazało branży ciekawy kierunek. Projekt nie okazał się na szczęście jednorazowym eksperymentem, a na serwisie crowdfundingowym trwa właśnie zbiórka funduszy na następcę – Sony FES Watch U.

Rynkiem docelowym ma być Japonia, jednak sukces zegarka może zadecydować o ekspansji na pozostałe rynki. Do końca zbiórki pozostało aż 38 dni, a finansowanie przekroczyło już 24 proc., co rokuje naprawdę nieźle. Co przekonuje inwestujących użytkowników? Duże możliwości personalizacji oraz bardzo długi czas pracy na baterii.

Klasyka skutecznie spersonalizowana

Zegarek trafi do nabywców w jednym z trzech kolorów do wyboru: białym, srebrnym lub czarnym. Pierwsze dwa osłania szkło mineralne, ostatni otrzyma szkło szafirowe. Średnica koperty 43 mm, grubość 11,8 mm oraz waga 70 g to gabarytowy standard. Komunikację zapewnia bluetooth w standardzie 4.1.

Możliwości zegarka w porównaniu z typowymi smartwatchami wydają się mocno ograniczone, jednak bliżej mu do klasycznych czasomierzy. FES Watch U ma zapewniać trzy kluczowe cechy: świetną widoczność ekranu nawet w pełnym słońcu,12 stylów tarcz, które otrzymujemy wraz z zegarkiem oraz czas pracy na baterii sięgający 3 tygodni.

Na tym możliwości się nie kończą – wraz ze stylistyką tarcz zmienia się wygląd paska, również będącego wyświetlaczem e-ink. Nie zabrakło zapewnienia urządzeniu wodoodporności (zgodność z normami IPX5 / IPX7), co docenią aktywni użytkownicy.

Zobacz również: Samsung Chronos 700Z5A

Dobry pomysł realizowany w niezrozumiały sposób

Specyfikacja wygląda naprawdę zachęcająco, lecz i tutaj Sony nie ustrzegło się kontrowersyjnej decyzji. Otóż na chwilę obecną kompatybilność jest deklarowana wyłącznie z systemami iOS 9 lub nowszymi. Czy to rozsądne posunięcie ze strony producenta tak wielu urządzeń z systemem Android? Z pewnością nie i być może dlatego obsługa Androida nie jest przez Sony w przyszłości wykluczana.

FES Watch U jest ciekawym projektem kierowanym do wszystkich, dla których klasyczny zegarek to zbyt mało, a typowy smartwatch to rozczarowanie nieustannym ładowaniem. Z jednej strony oferuje możliwość błyskawicznej zmiany wyglądu tarcz i paska, z drugiej nie drenuje baterii bardziej niż byśmy sobie tego życzyli. Oby więcej takich inicjatyw, tym razem już bez ograniczeń terytorialnych.

Źródło: materiały prasowe, Sony

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Zestawy Smart Home, na które stać każdego Polaka Najlepsze gadżety dla wielbicieli kawy: niesamowite ekspresy, zaparzacze i akcesoria Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów

Popularne w tym tygodniu:

Odkurzacze przyszłości. Zachwycający sprzęt rodem z Jetsonów i morskich wojen VIII edycja MobilityTrends wyłoni najlepsze rozwiązania technologiczne 2017 roku