Egzoszkielet Dexmo: zaawansowana rękawica to VR nowej generacji

Znamy już trójwymiarowy obraze, przestrzenny dźwięk, pora na kolejny zmysł. Rękawica od Dexta Robotics pozwoli nam chwytać i poczuć cyfrowo generowane obiekty tak, jak odczuwamy rzeczywiste. Jakie ma szanse na sukces?

  1. Co potrafi prototyp rękawicy VR?
  2. Z jakimi urządzeniami będzie współpracować?
  3. Ile waży i jak długo pracuje na baterii?
  4. W jakich dziedzinach znajdzie zastosowanie?

Kolejny etap rozwoju VR

Chiński start-up Dexta Robotics nad inteligentną rękawicą do VR pracuje już od dwóch lat. Zanim uzyskał satysfakcjonujący rezultat, przetestował 20 wcześniejszych wersji Dexmo.

Urządzenie jest mechaniczną rękawicą, dzięki której możemy poczuć właściwości fizyczne i kształt cyfrowo generowanych przedmiotów. Nacisk jest wywierany indywidualnie na każdy z palców, a rękawica przenosi do rzeczywistości VR tak ruchy i zgięcia palców, jak obrót w nadgarstku.

Inżynieryjny sukces o sporej kompatybilności

Interesującą ciekawostką jest zdolność emulacji ciężaru za pomocą siłowników, co ma znacznie pogłębić immersję. Za śledzenie pozycyjne odpowiada technologia SteamVR Lighthouse, choć w wersji finalnej może to być inny, autorski system.

Urządzenie posiada również własny zestaw oprogramowania SDK LibDexmo, a docelowo ma gwarantować współpracę m.in. z Oculusem Rift, HTC Vive, PSVR oraz Hololens.

Waga Dexmo to 172 g, czas pracy na baterii (2400 mAh) ma wynieść od 1 do 4 h, a opóźnienia nie przekraczać 50 ms. Bezprzewodową łączność zapewniają moduły NRF. Wśród zastosowań rękawicy wymienia się nie tylko gry, lecz także medycynę, naukę, szkolenia i wiele innych. Szczególnie cenne mogą okazać się wszelkiego rodzaju symulatory, które w medycynie czy służbach mogą umożliwić skuteczniejsze ratowanie życia.

O dalszym rozwoju zadecydują deweloperzy

Cena i data premiery urządzenia nie są jeszcze znane, ale trzeba się uzbroić w cierpliwość. Nawet jeśli nastąpi to niedługo, deweloperzy będą potrzebowali czasu aby stworzyć aplikacje, które Dexmo będzie w stanie obsługiwać.

Na twórców oprogramowania już wkrótce spadnie więc sporo pracy, a jej rezultaty zagwarantują nam nową erę trój-zmysłowego VR. Rzeczywiste pozostaną już tylko smak i węch, choć zapewne też nie na długo.

Źródło: materiały prasowe, Dexta Robotics

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wirtualna rzeczywistość:

Mobilne karty graficzne NVidia Pascal: VR, FullHD i 4K nareszcie w zasięgu PlayStation VR, Oculus Rift czy może HTC Vive? Przetestowałem wszystkie i mam faworyta! Chernobyl VR to polski projekt, który zdobył rozgłos na całym świecie Nowe gogle VR Razera, OSVR HDK 2: niska cena, duże możliwości. To groźny konkurent dla Oculus Rift i HTC Vive Samsung Gear VR: wirtualna rzeczywistość zamiast bajki na dobranoc Porno VR: kto i w jaki sposób tworzy dźwięki do filmów? Illusion VR: poznajcie pierwszy kombinezon do wirtualnego seksu TechFlash - PornHub w VR, koncert AlunaGeorge w Minecrafcie i nowe Lego Star Wars z głosem Daisy Ridley Wszystko o Oculus Rift: cena, data premiery, wymagania techniczne, najlepsze gry Sposoby na chorobę symulatorową Najlepsze gry i aplikacje na Samsung Gear VR Jak uruchomiony przez Crytek program VR First zmieni branżę gier? Pytamy twórców Crysisa ALICE VR - twórca polskiej przygodówki na OculusRift zdradza sekrety produkcji Homido mini to niewielkie gogle VR, które zmieszczą się w kieszeni Elysium VR, polskie gogle wirtualnej rzeczywistości – test Gadżetomanii Polscy twórcy gier zainteresowani VR. "Czekamy na pierwszy hit" Oculus ma gest! Warto było wesprzeć Oculus Rift na Kickstarterze Wirtualna rzeczywistość i sport? Trener fitnessu: „to się nie uda” Tak działa rink VR - kontroler do Samsung Gear VR Samsung Gear VR dostanie nowy kontroler: rink VR. Wygląda prawie jak kastet! GoPro Karma: dron, który ucieszy fanów gogli VR? Hideo Kojima stworzy grę VR? Twórca Metal Gear Solid zainteresowany wirtualną rzeczywistością Alice VR: kolejna polska gra na gogle VR! Takiej gry na gogle VR brakowało! The Climb: wirtualna wspinaczka na Oculus Rift od Crytek