Interscatter przetwarza sygnał Bluetooth na Wi-Fi. Nadchodzi rewolucja w komunikacji

Grupa amerykańskich naukowców zaprezentowała nowy, energooszczędny sposób wymiany danych. Umożliwia on komunikację elektroniki użytkowej m.in. z implantami medycznymi. Jakie perspektywy ma przed sobą nowa technologia?

  1. Czym jest nowy sposób komunikacji interscatter?
  2. Na jakiej zasadzie się ona odbywa?
  3. Jakie zastosowania przewidują dla niej autorzy?
  4. Kto skorzysta na wprowadzeniu jej do użytku?

Odpowiedź na potrzeby medycyny i pacjentów

W czasach powszechnej komunikacji pomiędzy urządzeniami elektronicznymi wciąż istnieje dziedzina, w której jest to niemożliwe. Jest to medycyna, a w szczególności implantologia, która ze względu na spory pobór prądu nie może we wszczepianych urządzeniach liczyć na np. zintegrowany moduł WiFi. Tym samym komunikacja z umieszczoną w ciele elektroniką – choć potencjalnie niezwykle pomocna – nie mogła być stosowana.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie, grupa badaczy z waszyngtońskiego uniwersytetu przedstawiła właśnie zupełnie nowy sposób komunikacji, nazwany „interscatter” (w wolnym tłumaczeniu: wewnątrzrozproszenie). Polega on na przechwyceniu nadanego przez dowolne urządzenie sygnału Bluetooth i przetworzeniu go „w locie” na sygnał WiFi. Tak powstałe odbicia sygnału mają przy minimalnym zużyciu energii zapewnić komunikację na linii smartfon lub tablet – implant, soczewka czy stymulant elektroniczny.

Prototyp inteligentnej soczewki ze zintegrowaną anteną

Zastosowanie w praktyce, czyli nie tylko medyczne

Zaprezentowano trzy przykłady zastosowania nowego pomysłu. W pierwszym sygnał bluetooth nadał smartwatch, następnie został on przetworzony przez inteligentną soczewkę oka, finalnie pojawiając się w formie wiadomości na ekranie smartfona. Zastosowaniem będzie tutaj choćby bieżący pomiar zawartości cukru u diabetyka na podstawie składu łez. W przypadku niewłaściwego poziomu zostanie on natychmiast powiadomiony stosownym komunikatem.

Podobnie ukazano komunikację z implantem mózgu. Sygnał nadał zestaw słuchawkowy Bluetooth, a po jego przetworzeniu przez implant – informacje wyświetliły się na smartfonie. Procedura ma działać analogicznie również na inteligentnych rozrusznikach, stymulatorach organów i innych wszczepianych do ciała urządzeniach. Zastosowania nie kończą się przy tym na medycynie. W trzecim przykładzie sygnał Bluetooth został bowiem przechwycony i przetworzony przez dwie karty kredytowe, wymieniające informacje między sobą.

Trzech z czterech twórców interscatter. Od lewej: doktorant inżynierii elektrycznej Bryce Kellogg, absolwent informatyki oraz badań inżynieryjnych Vamsi Talla, doktorant inżynierii elektrycznej Vikram Iyer.

Technologia która może ratować życie

Największym osiągnięciem grupy naukowców jest bez wątpienia rozwiązanie problemu poboru energii. Tę samą trudność, z jaką boryka się cały światowy przemysł produkujący elektronikę, rozwiązali trafnym pomysłem wykorzystania standardu o niezwykle małym zapotrzebowaniu na prąd. Przełoży się to z pewnością na łatwość wprowadzenia technologii do powszechnego użytku, a warto byłoby dokonać tego jak najszybciej.

Zobacz również: Samsung Forum 2014

Nowa metoda transmisji jest bowiem w stanie w ogromnym stopniu ułatwić pracę lekarzy, w dużej mierze gwarantując poprawę zdrowia, a niekiedy ratowanie życia pacjentów. Medycy w razie problemów z wszczepionymi implantami nie będą każdorazowo zmuszeni do operowania, będąc w stanie skuteczniej określić zmiany w stanie zdrowia pacjentów. Ci z kolei otrzymają skuteczniejsze narzędzie profilaktyki w chorobach takich jak cukrzyca czy hipo-/hiperglikemia. Znaczenie odkrycia ciężko więc przecenić.

Źródło: University of Washington

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot