MSI Vortex G65: gamingowe desktopy stworzone do gamingu w UltraHD

MSI kompaktowymi desktopami nadal walczy o uznanie wśród graczy. Zastosowane w Vortexach G65 podzespoły mają umożliwiać gaming 4K bez żadnych kompromisów. Czy po premierach AMD i NVidii wciąż mają szansę na sukces?

  1. Czym ma się wyróżniać seria Vortex G65?
  2. Co różni oba zaprezentowane modele?
  3. Jakie są możliwości tych wyczynowych desktopów?

Miniaturyzacja osiągnęła kolejny poziom

Po premierze serii Nightblade od MSI niektórzy gracze mogli stwierdzić, że pomniejszanie desktopów nareszcie osiągnęło finisz. Tymczasem okazuje się, że nawet nie zwolniło. Seria Vortex G65 to aktualnie dwa modele gotowych do pracy komputerów gamingowych o wyjątkowo kompaktowych gabarytach. Ich obudowa ma kształt walca o wysokości 27.8 cm i pojemności zaledwie 6.5 litra. Waga każdego z komputerów to zaledwie 4 kg.

Wygląd komputerów kojarzy się jednoznacznie: to produkt dla graczy. Obudowa na większości powierzchni ma ciemnoszarą barwę, front to wąska listwa w klasycznej czerni, zwieńczona charakterystycznym gamingowym logo MSI. Na tylnej ściance u góry spogląda na nas podświetlony na czerwono smok, a niżej komplet złącz. Z diodami LED szczęśliwie nie przesadzono – znajdziemy je z przodu i u góry, w postaci pojedynczych pasków.

Wydajność w wydaniu ekstremalnym

Podzespoły które zmieszczono do miniobudów, mają prawo zaskakiwać. W zależności od modelu znajdziemy tu: procesor Intela i7–6700K, 16 lub 32GB RAM DDR4, dwie karty graficzne NVidia GeForce GTX 960 lub 980 połączone w SLI oraz dysk 128 lub 256 GB SSD. Nie zabrakło również technologii wzmacniającej audio, szybkiej gigabitowej karty LAN, dodatkowego dysku 1 lub 2 TB 7200 RPM oraz zasilacza spełniającego wyśrubowaną normę 80 PLUS Gold.

Schłodzenie ciasno ułożonych komponentów rozwiązano nietypowo, ale skutecznie. Pojedynczy duży wentylator u dołu obudowy dostarcza do środka zimne powietrze, a drugi umieszczony u góry — oddaje je poza obudowę. Pozwoliło to jednocześnie znacznie komputer wyciszyć: w spoczynku nie przekracza on pułapu 22 dB, przy prostych zadaniach 28 dB a przy pełnym obciążeniu 37 dB.

MSI Vortex G65
  6QD 6QF
Procesor

i7–6700

3.4 GHz / 4.0 GHz turbo

8 MB cache

i7–6700

3.4 GHz / 4.0 GHz turbo

8 MB cache

Chipset Intel Z170 Intel Z170
Pamięć RAM 16 GB DDR4 2133 MHz 16 GB DDR4 2133 MHz
Karta graficzna 2×NVidia GeForce GTX 960 2×NVidia GeForce GTX 980
Dysk twardy

128 GB SSD

2 TB HDD

256 GB SSD

1 TB HDD

Złącza karty graficznej

1×mini DisplayPort

1xThunderbolt

1×HDMI

1×mini DisplayPort

1xThunderbolt

1×HDMI

Złącza na tylnym panelu

4×USB 3.0

2×USB 3.1 Type-C

2×audio

1×SPDIF

4×USB 3.0

2×USB 3.1 Type-C

2×audio

1×SPDIF

System operacyjny Windows 10 Home Windows 10 Home

 

Zobacz również: Pierwsze wrażenia: Galaxy Gear

Możliwości ogranicza jedynie wyobraźnia

Oba Vortexy G65 to maszyny wysoce wyspecjalizowane. W rzeczywistości VR sprawdzą się bez zarzutu i to pomimo kart graficznych GTX 9xx NVidii – wydajność dwóch może już naprawdę wiele. Żywiołem tych komputerów jest jednak przede wszystkim gaming: w UltraHD, wysokich ustawieniach, przynajmniej 60 kl/s. Ilość i jakość zastosowanych rozwiązań nie pozwala w to wątpić.

Pytanie jak taki produkt poradzi sobie w aktualnej rynkowej rzeczywistości, po premierze kart AMD i NVidii nowej generacji. Tworzonej już od podstaw z myślą o VR i gamingu 4K, zoptymalizowanych i wydajniejszych. Owszem, trzeba przynajmniej dwóch GTX-ów 1060 spiętych w SLI aby dorównać prostszej konfiguracji z dwóch zaprezentowanych, ale to przecież dla wielu graczy w pełni wykonalne. Zwłaszcza gdy uwzględnią kryterium ceny obu modeli, która wynosi obecnie odpowiednio: 9499 oraz 15999zł.

Źródło: materiały pasowe, MSI

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić