Cooler Master MasterLiquid Pro: kompaktowe i wydajne chłodzenie procesora cieczą

Producent uznanych systemów chłodzenia rozszerzył swoją ofertę o dwa nowe modele. Ich wydajność ma zapewnić ciszę oraz ułatwić overclocking.

  1. Czym różnią się od siebie nowe modele chłodzenia?
  2. Z jakimi podstawkami procesora współpracują?
  3. Czy zaoferują użytkownikom możliwość OC?
  4. Jak ich skuteczność przekłada się na cenę?

Duża kompatybilność, kompaktowe gabaryty

Nowe zestawy chłodzenia cieczą to MasterLiquid Pro 120 oraz Pro 240. Różnią się od siebie rozmiarami chłodnic i rozmieszczeniem wentylatorów, co przekłada się na odmienną wydajność pracy. Model Pro 120 to mniejsze rowiązanie, w którym dwa wentylatory 120 mm są umieszczone na przeciwległych bokach chłodnicy. W zestawie Pro 240 oba znajdują się obok siebie, na chłodnicy o dwukrotnie większej powierzchni.

W obu zestawach zastosowano podświetlany na niebiesko blok wodny ze zintegrowaną pompą. Zastosowana w nim technologia FlowOp umożliwia szybsze i skuteczniejsze pochłanianie oraz odprowadzanie ciepła. Blok wodny połączono z chłodnicą dwoma 8 mm wężami z tworzywa FEP. Wentylatory zastosowane w obu produktach to MasterFan Pro Air Balance 120, a ich ewentualna wymiana jest możliwa także na modele Balance 140, Flow 120/140 oraz Pressure 120.

Wydajność i cisza na pierwszym planie

Chłodzenie jest proste w obsłudze, a jego instalację uproszczono do minimum. Montaż jest możliwy na podstawkach Intela od LGA775 aż do najnowszych 1151 oraz na AMD od AM2 po AM3+. Producent deklaruje przy tym długi czas bezawaryjnej pracy – nawet 2,5-krotnie przewyższający wyniki konkurencji.

Natężenie hałasu Cooler Master podał w dość subiektywnych jednostkach: pompka ma generować poniżej 12dBA a wentylatory od 6 do 30dBA. Przepływność powietrza w tych ostatnich to nawet 66,7 CFM przy obrotach rzędu 2000 RPM. Żywotnością sprzętu nie warto się przejmować – pompa ma według producenta przepracować bezawaryjnie 50 tys. godzin, a wentylatory 70 tys.

Jakość kusi, cena uspokaja

Wykonanie obu zestawów chłodzenia prezentuje się bez zarzutu. Miedziana stopa bloku, technologia FlowOp i świetna jakość wentylatorów oferują niemałe możliwości. Do graczy należy decyzja czy wykorzystać je na fabrycznym taktowaniu CPU i uzyskać ciszę absolutną, czy też kosztem kilku dB więcej pokuszą się o skuteczny overclocking. Jest to zresztą dobry pomysł na pierwszy zestaw chłodzenia cieczą dla początkujących.

Zobacz również: Wideorecenzja: Acer Aspire S3

Należy jednak pamiętać, że ta kategoria sprzętu to nadal produkty raczej dla entuzjastów i to głównie do nich są kierowana. Nowe MasterLiquidy mają zapewnić ciszę i wydajność nieosiągalną dla chłodzenia powietrzem, a Cooler Master plasuje się wysoko w czołówce uznanych producentów. Każdy miłośnik ciszy, przetaktowywania lub obu równoważnie, sam będzie musiał odpowiedzieć na pytanie czy za chłodzenie CPU warto zapłacić tyle co za procesor ze średniej półki. Jest to bowiem kwota 599 zł (Pro 120) lub 649 zł (Pro 240).

Źródło: materiały pasowe, Cooler Master

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Zestawy Smart Home, na które stać każdego Polaka Najlepsze gadżety dla wielbicieli kawy: niesamowite ekspresy, zaparzacze i akcesoria Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów

Popularne w tym tygodniu:

Odkurzacze przyszłości. Zachwycający sprzęt rodem z Jetsonów i morskich wojen VIII edycja MobilityTrends wyłoni najlepsze rozwiązania technologiczne 2017 roku