Chcesz być lepszym kierowcą? Te gry poprawią twoje umiejętności

Grupa naukowców postanowiła sprawdzić jak gry wideo wpływają na kierowców. W rezultacie mają bardzo dobrą wiadomość dla miłośników elektronicznej rozrywki.

  1. Czy gry rozwijają nasze umiejętności?
  2. Jak mogą wpływać na nasze decyzje?
  3. Które gatunki gier mogą pomóc kierowcom?

Gry w ogniu krytyki

Komputerowe i konsolowe gry wideo od samego początku są krytykowane przez rozmaite środowiska. Oskarżenia dotyczą najczęściej propagowania przemocy oraz zniechęcania do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Na przestrzeni lat przeprowadzono więc wiele naukowych badań, które wykluczyły m.in. związek gier ze skłonnością do agresji w świecie rzeczywistym. Konkluzja świata nauki zawsze była taka sama: jeśli użytkownik nie jest na daną grę zbyt młody, może bawić się bezpiecznie.

Kontrowersje słabną jednak powoli, a do zarzutów o szkodliwość cyfrowej rozrywki dołączyły również takie, które postulują jej bezproduktywność. Spędzanie w ten sposób wolnego czasu ma być rzekomo powtarzalne, nie rozwijające wiedzy ani umiejętności. Naukowcy raz jeszcze podjęli się zatem zweryfikowania oskarżeń, tym razem oceniając wpływ takiej rozrywki na kierowców.

Trening czyni mistrza

Naukowcy z Uniwersytetu w Hongkongu oraz Uniwersytetu Nowego Jorku w Szanghaju przeprowadzili szereg eksperymentów. Do badania zaprosili osoby, które nie spędzały wolnego czasu na grach i podzielili je na dwie grupy.

Pierwsza z nich miała się bawić przy Mario Kart jako przedstawicielu gier dynamicznych, a druga przy Roller Coaster Tycoon III. Obie grupy odbyły 10 gamingowych sesji, z których każda trwała 60 minut.

Zobacz również: Tech Heroes #1 - Sos Sosowski - Gadżetomania.pl

W drugim etapie wszyscy badani sprawdzali swoje umiejętności na symulatorze prowadzenia pojazdu. Zadanie było utrudnione podmuchami wiatru, które usiłowały zepchnąć samochód z drogi. W ostatniej części eksperymentu wyzwaniem było z kolei utrzymanie poruszającego się punktu jak najbliżej środka ekranu, i to posługując się joystickiem.

Bawić i rozwijać, czyli grać dynamicznie

W obu testach gracze z doświadczeniem w Mario Kart lepiej reagowali na zmienne czynniki otoczenia oraz skuteczniej im przeciwdziałali. Łatwiej im było utrzymać się na drodze pomimo symulowanych podmuchów wiatru, lepiej radzili sobie z opanowaniem niestabilnego punktu na ekranie.

Badanie przeprowadzono jeszcze raz, tym razem wykorzystując grę Unreal Tournament. Wyniki nie różniły się od poprzednich: gracze z doświadczeniem w strzelaniu wykazali poprawę zdolności wzrokowo-motorycznych.

Potwierdzono tym samym tezę, że nie tylko gry wyścigowe wpływają na nasze umiejętności ruchowe – również inne nasycone dynamiką tytuły, w tym FPS-y. Rezultaty badań nastrajają optymistycznie: gry nie osłabiają naszych umiejętności kierowania pojazdami – one je rozwijają.

Poprawiając nasz refleks i ucząc sprawnego reagowania na zmieniające się otoczenie tworzą w graczu mechanizmy poprawnych zachowań i reakcji. Zalecenia badaczy z Szanghaju są jednoznaczne: doświadczony kierowca najwięcej zyska w tytułach FPS, rozwijających jego cenny refleks.

Z kolei początkujący zmotoryzowany sporo wyniesie z tytułów wyścigowych, wyrabiających w nim lepsze zdolności kontroli nad pojazdem. Warto więc nieco łaskawszym okiem spojrzeć na miłośników zużywania padów i klawiatur w wirtualnych potyczkach. To już nie tylko zabawa – to poprawa bezpieczeństwa na drodze.

Źródło: Gizmag, Pexels, Microsoft

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nauka:

Afrykańskie programy kosmiczne: ambitny plan lotu na Księżyc i kolonizacji Marsa 15 najdziwniejszych broni palnych. Pistolet kosmonautów, karabin na Turków i inne Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! Najlepsi szpiedzy świata. Polscy, rosyjscy i izraelscy agenci, którzy zmienili historię 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak zapisać dane, aby przetrwały tysiące lat i wojny nuklearne? To proste: za pomocą kota Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Szalona rosyjska wyprawa na Marsa. Jak wyglądał ich kosmiczny pociąg? Algorytm jest bogiem Jak działa sterowanie myślami i kradzież wspomnień z mózgu? Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano Liczydło, czyli najprzydatniejszy gadżet świata. Umiesz z niego korzystać? 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać Skąd wziął się znak @? Jest starszy od komputerów! 10 niesamowitych faktów na temat piersi Tak powstaje ucho z drukarki 3D