Nvidia GeForce GTX 1060: moc i technologia w rozsądnej cenie

Nvidia zaprezentowała nowy model karty graficznej z serii 10. Jej osiągi mają gwarantować płynne działanie gier i wirtualnej rzeczywistości, a cena uderza w rynkowego rywala. Czy możliwości nowego GeForce’a zapewnią mu sukces?

  1. Co nowego wnosi model GTX 1060 do serii 10?
  2. Jakie technologie obsługuje i wspiera?
  3. Czy wydajność musi oznaczać duży pobór mocy?
  4. Kiedy i w jakiej cenie karta zadebiutuje na rynku?

Mocny faworyt gamingu FullHD
Ogłoszona przez Nvidię karta jest już trzecią opartą na architekturze Pascal. Modele GTX 1080 oraz GTX 1070 mają za zadanie dostarczyć wydajności absolutnej, ale i kosztownej. Taki jest już jednak charakter rozgrywki w rozdzielczości 4K oraz multimonitorowej. Ma ona wyznaczyć kierunek rozwoju rynku i dostarczyć narzędzi do zadań najbardziej wymagających.

Geforce GTX 1060 jest modelem skierowanym do szerszego grona graczy i pasjonatów wirtualnej rzeczywistości. Wkracza on na rynek jako faworyt w segmencie średnim, skierowany do posiadaczy monitorów 1080p oraz 1440p. Karta ma w takich rozdzielczościach zapewnić idealną wydajność gier i aplikacji VR, a jednocześnie nie obciążyć zanadto zasilacza.

Technologiczna przewaga
Specyfikacja techniczna GeForce’a GTX 1060 pomaga zrozumieć pewność siebie, z jaką Nvidia promuje nowy produkt. Taktowanie rdzenia GPU sięga 1708MHz, a ilość rdzeni CUDA zwiększono do 1280. Pamięć RAM przerasta poprzednika (GTX 960) aż trzykrotnie, przy jednoczesnej poprawie prędkości o jedną trzecią. Interfejs pamięci ze 128- stał się 192-bitowy, a jego przepustowość wzrosła niemal dwukrotnie. Całość pracować będzie na magistrali PCIe 3.0.

Model GTX 1060 uzbrojono w szereg technologii, które w grach obecnej i przyszłej generacji mają pozwolić na lepsze niż kiedykolwiek odwzorowanie detali. Poza obsługą DirectX 12 oraz OpenGL 4.5 karta wykorzysta opracowane przez Nvidię usprawnienia renderowania i wyświetlania obrazu. Równie imponujący ma być pobór mocy, który pod obciążeniem nie przekroczy 120W.

NVidia GeForce GTX 1060
Częstotliwość postawowa / powiększona 1506 / 1708 MHz
Ilość rdzeni NVidia CUDA 1280
Rozmiar pamięci GDDR 6 GB GDDR5
Szybkość pamięci 8 Gbps
Szerokość interfejsu pamięci 192-bitowy
Przepustowość pamięci 192
Obsługa Microsoft DirectX API 12 (poziom funkcji 12_1)
Obsługa OpenGL 4.5
Obsługiwana magistrala PCIe 3.0
TDP 120W
Obsługiwane systemy operacyjne Windows 7–10, Linux, FreeBSDx86

Zobacz również: Historia telewizorów

Czy możliwości sprostają obietnicom?
Prezentacja specyfikacji i modelu referencyjnego już się odbyła, jednak na wersje autorskie oraz benchmarki przyjdzie nam jeszcze zaczekać. Już dziś można natomiast być pewnym, że premiera nowego GeForce’a ma miejsce w najlepszym możliwym momencie. Konkurencyjne AMD zaprezentowało niedawno Radeona RX 480, jednak pomimo podobnej ceny nie oferuje on wystarczającej wydajności. Bliżej mu do modelu GTX 970, podczas gdy nowy model Nvidii celuje bardziej w osiągi modelu GTX 980.

Konkurencja w tym segmencie oznacza że nie jest on dla producentów niszą, a szansą na stworzenie sprzedażowego hitu. Korzystają na tym komputerowi gracze, którzy już niedługo otrzymają możliwość zakupu karty graficznej najnowszej generacji bez większych obaw o cenę czy pobór energii. Najbliższe miesiące będą dla obu stron niezwykle interesujące. Sprzedaż GeForce’a GTX 1060 rozpocznie się już 19 lipca a sugerowana cena w Polsce to 1279zł z VAT.

Źródło: materiały prasowe NVidia

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Zestawy Smart Home, na które stać każdego Polaka Najlepsze gadżety dla wielbicieli kawy: niesamowite ekspresy, zaparzacze i akcesoria Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów

Popularne w tym tygodniu:

Odkurzacze przyszłości. Zachwycający sprzęt rodem z Jetsonów i morskich wojen VIII edycja MobilityTrends wyłoni najlepsze rozwiązania technologiczne 2017 roku