Baidu DeepVoice: chiński Google ujawnia swój generator mowy

WaveNet od Google to nie jedyny generator mowy wykorzystujący głębokie uczenie maszynowe. Konkurencję o ogromnym potencjale ogłosił właśnie chiński gigant Baidu. Jakie możliwości ma oferować jego DeepVoice?

  1. Gdzie powstał i jest rozwijany innowacyjny projekt?
  2. W jaki sposób analizuje tekst i generuje mowę?
  3. Czy wymaga mniejszej mocy obliczeniowej od WaveNet Google’a?
  4. Jak został przyjęty na platformie crowdsourcingowej Amazona?

Sztuczna inteligencja według Baidu

Całkiem sporo wiadomo już o projektach Google, wśród których nie brakuje tych wykorzystujących uczenie maszynowe. Znalazł się wśród nich m.in. DeepMind, już dziś wygrywający z ludźmi w grach wideo. Technologia trafiła także do Google Translate, gdzie demonstruje bezprecedensową prędkość w rozumieniu kolejnych języków.

Jednym z najnowszych zastosowań Deepmind jest projekt WaveNet, w drodze głębokiego uczenia analizujący fale dźwiękowe wypowiedzi, porównujący je z zapisem tekstu, a finalnie generujący inne zdania przy zachowaniu identycznego brzmienia głosu. Jego słabością jest ogromne zapotrzebowanie na moc obliczeniową, która uniemożliwia pracę w czasie rzeczywistym.

Wyzwanie podjął chiński gigant Baidu, od 2013 roku pracujący w Dolinie Krzemowej nad sztuczną inteligencją. Jego działalność koncentruje się na wielu dziedzinach, wśród których znalazły się m.in. autonomiczne samochody oraz system generowania mowy: DeepVoice. Rezultaty prac nad tym ostatnim inżynierowie firmy właśnie ogłosili publicznie.

Amerykańska siedziba centrum badawczego Baidu.

Mowa rozbita na czynniki pierwsze

Działanie DeepVoice polega na rozłożeniu tekstu na pojedyncze grafemy (najmniejsza jednostka pisma), a następnie przełożeniu na fonemy (najmniejsza jednostka mowy). Dopiero z tych ostatnich jest konstruowana wypowiedź, w której zmieniając akcent i długość odtwarzania fonemów można także zawrzeć emocje.

Deklarowane możliwości Deepvoice robią wrażenie: uczy się on mowy w zaledwie kilka godzin. Wkład człowieka jest ograniczony do minimum bądź zbędny, a wypowiedź jest generowana w czasie rzeczywistym.

Zapotrzebowanie na moc obliczeniową ograniczono względem konkurencyjnego WaveNet, choć wciąż jest ona dość spora. Inżynierowie za cel przyjęli częstotliwość próbkowania ok. 48 kHz, co daje komputerowi 20 µs na wygenerowanie każdego dźwięku. Jednocześnie pracuje przy tym kilka warstw co każdej z nich daje czas 1,5 µs na wykonanie zadania.

Zobacz również: Największy na świecie zakrzywiony telewizor LG OLED TV 4K

Uproszczony schemat działania DeepVoice.

Obiecujące rezultaty

Wygenerowane przez DeepVoice nagrania trafiły już na platformę crowdsourcingową Amazona, Mechanical Turk. Otrzymały od respondentów naprawdę wysoką ocenę, co na tym etapie świetnie rokuje innowacyjnemu projektowi. Publicznie nie zaprezentowano jednak żadnych próbek dokonań chińskiego zespołu inżynierów.

Na konkurencji najbardziej zyskuje konsument i nie inaczej będzie w przypadku rywalizacji Google’a z Baidu. Do implementacji technologii w nawigacjach czy sekretarkach telefonicznych jeszcze długa droga, jednak jakość jaką ma przynieść jest z pewnością warta oczekiwania. Alexa, Cortana i im podobne asystentki w przyszłości zabrzmią nie mniej przekonująco od nas samych.

Źródło: materiały prasowe, Baidu

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Regi-Robo: automatyczny system w pełni zastępujący sklepowego kasjera Algorytm Google'a automatycznie rozpoznaje zawartość filmów Nvidia Jetson TX2: kompaktowa platforma łączy wydajność i oszczędność energii Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a Beyond Sight: nawigacyjna opaska z haptycznym interfejsem Heatbuff: skuteczne rozwiązanie problemu zmarzniętych dłoni Mondo+: radio FM i internetowe z wbudowanym Chromecastem PLEN Cube: osobisty miniaturowy robot w formie kostki Speednite: inteligentne oświetlenie rowerowe z laserowymi kierunkowskazami V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Kompaktowy wzmacniacz lampowy o ekskluzywnym wyglądzie i dużej mocy Uliczny plakat jako nadajnik muzyki, czyli nowy typ komunikacji bezprzewodowej Philips 278E8QJAB: 27-calowy zakrzywiony monitor w zaskakująco niskiej cenie Radeon RX 500: AMD podnosi poprzeczkę Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne. Niezwykły sprzęt do podróży pod wodą Raspberry Pi Zero W: minikomputer z WiFi i Bluetooth za 40 złotych Xperia Ear Open Style: bezprzewodowe słuchawki z asystentem głosowym GeForce GTX 1080 Ti: nowy Pascal o 35 proc. szybszy od GTX 1080 Najciekawsze z dostępnych w polskich sklepach obudów dla płyt mini ITX Mokuru: zaskakująco prosta zabawka nowym hitem Kickstartera Rhinos: najbardziej wytrzymałe bezprzewodowe słuchawki na świecie

Popularne w tym tygodniu:

Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Zegarek NIWA: unikalny zegarek wyświetlający czas na lampach NIXIE 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? KiwiCard: pomysłowy Bluetooth tracker w formie karty kredytowej Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Kancy: każde domowe urządzenie elektryczne może być inteligentne Optane SSD DC P4800X: pierwszy dysk Intela z pamięcią 3D XPoint Washwow: mobilna pralka wykorzystuje prąd zamiast detergentu Adata SD600: szybki zewnętrzny dysk SSD z układami 3D NAND Baidu DeepVoice: chiński Google ujawnia swój generator mowy LG 32UD99: monitor 32” z 4K i HDR trafił do pierwszych sklepów CAMEO360: najmniejsza kamera sferyczna 4K na świecie