Speednite: inteligentne oświetlenie rowerowe z laserowymi kierunkowskazami

Poruszanie się rowerem po zmroku bywa niebezpieczne. Dostrzegł to chiński startup, w odpowiedzi tworząc inteligentny system oświetlenia i sygnalizowania skrętu. Czym jeszcze ma przysłużyć się cyklistom?

  1. Czy Speednite jest wodoodporny?
  2. Jaką jasność ma jego przedni reflektor?
  3. Jak długo jego elementy działają na baterii?
  4. Czy umożliwia sterowanie oświetleniem ruchami głowy?

Trzy wodoodporne i bezprzewodowe elementy

Rodzinny startup Mega Unit Technology pochodzi z Chin, gdzie przez ostatni rok jego inżynierowie opracowywali innowacyjny system oświetlenia rowerowego. Badania i testy prowadzono w Parku Naukowym Hong Kongu, a finalny produkt zaprezentowano przed kilkoma dniami na Kickstarterze. Ma on zapewnić zupełnie nowy standard bezpieczeństwa podczas jazdy rowerem.

Na kompletny system składają się trzy urządzenia: moduł główny montowany w miejsce mostka, bezprzewodowy kontroler mocowany na kierownicy, a także sensor umieszczany na dowolnym kasku rowerowym. Wszystkim z nich zapewniono wodoodporność na poziomie IPx6. Kompatybilność obejmuje wszystkie rowery o średnicy widelca 28,6 mm i kierownicy 31,8 mm.

Oświetlenie, sygnalizacja i prosty fitness tracker

Główny moduł Speednite ma wymiary 200 × 48 × 61 mm i wagę 330 g. Obudowę z tworzywa zaprojektowano wokół aluminiowego mostka. W górnej części umieszczono wyświetlacz 1,5 cala i pojedynczy przycisk, a w przedniej oświetlenie o jasności 800 lm. Jego praca odbywa się w 4 trybach: pełne natężenie światła, połowa natężenia, miganie, dynamiczne miganie.

Wewnątrz znalazł się także moduł Bluetooth 4.0 LE oraz akumulator 1800 mAh, zapewniający od 2 do ponad 4,5 godzin pracy. W celu naładowania można wyjąć go z obudowy, przystosowano go również do zasilania zewnętrznym, przenośnym źródłem energii.

Speednite może współpracować z urządzeniami i sensorami innych marek, korzystającymi z Bluetooth LE. Po ich sparowaniu na wyświetlaczu głównego modułu można śledzić prędkość, kadencję oraz puls. Połączenie można nawiązać także smartfonem (Android i iOS), co z kolei umożliwi korzystanie z GPS i zapisywanie przebytych tras i odczytów sensorów.

Bezprzewodowy moduł mocowany na kasku.

Zobacz również: Lodówka z Androidem

Drugą część zestawu stanowi montowany na kasku moduł o wymiarach 40 × 25 × 10 mm. Wbudowano w niego akcelerometr, żyroskop, Bluetooth 4.0 LE i akumulator na 24 godz. pracy. Jego ładowanie odbywa się poprzez złącze micro USB.

Niewielkie urządzenie odczytuje ruchy kasku, zapewniając intuicyjną kontrolę nad oświetleniem roweru. Poruszając głową w górę i w dół zmienić można kąt świecenia przedniej lampy (zakres 130 st.), a kręcąc nią na boki — uruchomić jeden z kierunkowskazów, wyświetlanych na drodze w formie migających linii. Sensor automatycznie rozpoznaje także wypadek, uruchamiając wówczas tryb SOS.

Ostatnim elementem jest montowany na kierownicy, niewielki kontroler bezprzewodowy. Wyposażony w cztery przyciski zapewnia jeszcze wygodniejszą obsługę funkcji Speednite, a pojedyncza bateria CR2032 wystarcza mu na aż 6 miesięcy pracy.

Bezprzewodowy pilot montowany na kierownicy.

Chłodne przyjęcie na Kickstarterze

Choć autorzy urządzenia stworzyli je z myślą o bezpieczeństwie i prostocie obsługi, niewielu internautów postanowiło skorzystać z oferty. Po sześciu dniach zbiórki kampania zebrała (w przeliczeniu) niespełna 27,5 tys. zł z obranych za cel 264 tys. zł. Do końca akcji pozostał jeszcze niemal miesiąc i jeśli tempo pozyskiwania funduszy się nie zwiększy, Speednite może nie powstać.

Rowerzyści zainteresowani chińską innowacją cały czas mogą ją wspierać, zamawiając cały zestaw za równowartość ok. 633 zł. Nie jest to więc mała kwota, choć jednocześnie adekwatna do rozbudowanej funkcjonalności Speednite. Dostawy produktu wyznaczono na najbliższy październik – o ile rzeczywiście produkcja seryjna dojdzie do skutku.

Źródło: materiały prasowe, Mega Unit Technology Ltd.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Kompaktowy wzmacniacz lampowy o ekskluzywnym wyglądzie i dużej mocy Uliczny plakat jako nadajnik muzyki, czyli nowy typ komunikacji bezprzewodowej Philips 278E8QJAB: 27-calowy zakrzywiony monitor w zaskakująco niskiej cenie Radeon RX 500: AMD podnosi poprzeczkę Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne. Niezwykły sprzęt do podróży pod wodą Raspberry Pi Zero W: minikomputer z WiFi i Bluetooth za 40 złotych Xperia Ear Open Style: bezprzewodowe słuchawki z asystentem głosowym GeForce GTX 1080 Ti: nowy Pascal o 35 proc. szybszy od GTX 1080 Najciekawsze z dostępnych w polskich sklepach obudów dla płyt mini ITX Mokuru: zaskakująco prosta zabawka nowym hitem Kickstartera Rhinos: najbardziej wytrzymałe bezprzewodowe słuchawki na świecie „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Mobilność czy wygoda? Możesz mieć wszystko: poznaj warte uwagi notebooki 2w1 Razer Power Bank: czas pracy laptopa Blade Stealth wydłużony o 6 godzin Raport Avecto: jedno ustawienie w Windowsie wyklucza 94% zagrożeń Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci!

Popularne w tym tygodniu:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Getac B300 – wodoodporny, niezniszczalny laptop Bang & Olufsen BeoSound Shape: modułowe głośniki za 16 tys. zł Lokalizator GPS W2: dziecięcy smartwatch z GPS-em i slotem SIM Dell UltraSharp UP3017Q: 30-calowy monitor OLED 4K