Bond: każde sterowane pilotem urządzenie może być inteligentne

Tworzenie w domu sieci inteligentnych urządzeń nie musi oznaczać ich wymiany na najnowsze modele. Nowojorski startup przekonuje że wystarczy niewielkie urządzenie wpinane do gniazdka elektrycznego. W jaki sposób działa?

  1. Jakie rodzaje pilotów może zastąpić Bond?
  2. Czy wspiera system Amazon Alexa?
  3. Ile urządzeń może obsługiwać jednocześnie?
  4. W jakiej cenie trafił do przedsprzedaży?

Inteligentny dom w dyskretny sposób

Wracamy z pracy, otwieramy pilotem drzwi garażowe, po wejściu do domu w podobny sposób uruchamiany klimatyzację, nawilżacz powietrza lub podnosimy żaluzje. Kolejność, ilość i rodzaj urządzeń mogą się różnić, jednak zasada pozostaje niezmienna: funkcjonujemy w otoczeniu sprzętu obsługiwanego bezprzewodowymi pilotami.

Alternatywny pomysł ich kontrolowania proponuje nowojorski startup Olibra. Swój flagowy produkt prezentowali już w ubiegłym miesiącu na targach CES 2017, natomiast dziś można już zamówić go w przedsprzedaży. Niewielka kostka z tworzywa otrzymała nazwę Bond i pracuje wpięta wprost w gniazdko elektryczne, podobnie jak część popularnych punktów dostępowych WiFi.

Obsługa smartfonem lub głosem

Zasada działania jest niezwykle prosta: pilota (radiowego bądź na podczerwień) dowolnego urządzenia kierujemy w stronę Bonda i oczekujemy na rozpoznanie sygnału. Od tej pory kontrola nad tymże sprzętem trafia na naszego smartfona, a jeśli posiadamy już w domu system Alexa, z łatwością dołączamy nowe urządzenie do dotychczasowych posiadanych w inteligentnej sieci.

Jakość połączenia Bonda z routerem w każdej chwili można zweryfikować w dedykowanej aplikacji (iOS i Android), z kolei jakość komunikacji ze sparowanym urządzeniem zależy od rodzaju jego pilota. Radiowy pozwoli na sterowanie Bondem ulokowanym także w innym pomieszczeniu, podczas gdy wariant na podczerwień będzie wymagał bezpośrednio skierowanego sygnału.

Pojedynczy Bond może obsługiwać nawet 6 urządzeń, których zmian statusu „nasłuchuje” z nawet 15 metrów. Zadbano także o bezproblemową komunikację kilku Bondów w różnych pomieszczeniach domu. Funkcjonalność pilota zostaje zachowana – zyskujemy dodatkowy sposób kontroli zamiast zastępowania dotychczasowego.

Zakres możliwych zastosowań jest naprawdę spory.

Zobacz również: Lodówka, która sama zamawia jedzenie

Innowacja w atmosferze sprzecznych informacji

Innowacyjne urządzenie skutecznie przypomina, że w pogoni za nowościami wymiana sprzętu nie jest jedynym rozwiązaniem. Perspektywa zastąpienia pilotów smartfonem i poleceniami głosowymi rzeczywiście brzmi atrakcyjnie, choć niekoniecznie przekonuje do wymiany mnóstwa posiadanych w domu urządzeń. Bond udowadnia, że można tego dokonać dużo taniej.

Urządzenie w przedsprzedaży wyceniono na 99 dol., nieznany pozostaje jednak termin dostawy. Niepokoić może również bałagan w dziale informacji prawnych na oficjalnej stronie, gdzie firma naprzemiennie nazywa się Olibra bądź… Zolibra. Adres korespondencyjny również nie został tam podany, a wymieniony na stronie głównej nie prezentuje się w Street View zbyt profesjonalnie.

Wizja stworzona przez producenta jest więc kusząca, jednak bałagan organizacyjny wzbudza wątpliwości porównywalne z częścią kampanii na Kickstarterze. Czas pokaże na ile nieścisłości na stronie internetowej przełożą się na funkcjonowanie firmy i wywiązywanie się z zamówień. W przypadku niepowodzenia konkurencja chętnie podchwyci świetny pomysł.

Źródło: materiały prasowe, Olibra

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne. Niezwykły sprzęt do podróży pod wodą „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką D-Link Omna 180 HD: pierwsza na świecie kamera dla Apple HomeKit Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Quadsaw wywierci kwadratowy otwór w ścianie w 30 sekund FiberFix: 100-krotnie mocniejszy następca srebrnej taśmy klejącej Philips 245C7QJSB: stylowy monitor o niezwykle smukłej obudowie Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Gala Mobility Trends 2016 – największe wydarzenie w branży mobilnych technologii Terahercowa bezprzewodowa sieć 10-krotnie szybsza od 5G KunKun: osobisty detektor nieprzyjemnego zapachu ciała Analogue Nt Mini: klasyczny NES w luksusowej odsłonie Intel Optane DC P4800X: specyfikacja wyciekła do sieci i zapowiada spory przełom Developerzy Microsoftu zdradzają tajemnicę datowania sterowników na 2006 rok

Popularne w tym tygodniu:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Getac B300 – wodoodporny, niezniszczalny laptop Bang & Olufsen BeoSound Shape: modułowe głośniki za 16 tys. zł Lokalizator GPS W2: dziecięcy smartwatch z GPS-em i slotem SIM Dell UltraSharp UP3017Q: 30-calowy monitor OLED 4K