FiberFix: 100-krotnie mocniejszy następca srebrnej taśmy klejącej

W USA powstała taśma o wytrzymałości stali, a jej popularność rośnie w zawrotnym tempie. Sukces zawdzięcza swojej wytrzymałości, uniwersalności zastosowań i rozsądnej cenie. W jaki sposób ją stworzono?

  1. W jakich okolicznościach powstała taśma Fiberfix?
  2. W jakim czasie pozwala naprawić uszkodzenia?
  3. Czy jest odporna na wodę, uderzenia i ekstremalne temperatury?
  4. Czy jej usunięcie bez uszkodzenia przedmiotu jest możliwe?

Genialny pomysł i telewizyjny sukces

Taśma Fiberfix powstała dzięki pomysłowości i determinacji dwójki ludzi z małego miasteczka American Fork w USA. Spencerowi Quinnowi, ówczesnemu studentowi uniwersytetu Brigham Young, znajomy lekarz opowiedział o pomysłowej naprawie swojego quada za pomocą medycznej taśmy gipsowej. Materiałem bez swojego pełnoprawnego, warsztatowego odpowiednika.

Za jego opracowanie Spencer zabrał się z kuzynem, inżynierem mechanikiem. Potrzeba było 12 miesięcy i 50 prób, aby produkt zyskał finalną postać taśmy utworzonej z włókien szklanych i żywicy epoksydowej. Ze swoim pomysłem w październiku 2013 roku wynalazcy zgłosili się do telewizyjnego programu "Shark Tank", amerykańskiego odpowiednika „Dragon’s Den – jak zostać milionerem”.

Inwestycję w wysokości 120 tys. dol. w zamian za 12 proc. udziałów zaoferowała Lori Greiner, a dwóch autorów produktu już wkrótce skierowało go do ok. 1600 sklepów na terenie USA. Popularność taśmy Fiberfix konsekwentnie wzrastała, podsycana przez telewizyjną rozpoznawalność oraz kolejne testy potwierdzające bezprecedensową skuteczność taśmy.

Wynalazcy w trakcie prezentacji produktu potencjalnym inwestorom (2013).

Naprawa w zaledwie 10 minut

Zasady użycia i działania są niezwykle proste: rolkę Fiberfix należy wyjąć z opakowania, przez 5–10 sekund namaczać w wodzie, po czym owinąć wokół uszkodzonego przedmiotu. Może być nim wąż ogrodowy, łopata, mebel bądź jakikolwiek inny obiekt, wokół którego zdołamy taśmę owinąć. Wiązanie następuje po 10 minutach, natomiast pełna trwałość po upływie doby.

Fiberfix z łatwością przywiera do każdej powierzchni, a utwardzenie następuje właśnie w wyniku kontaktu z wilgocią. Czas schnięcia zależy od temperatury: podwyższona je przyspiesza, a obniżona opóźnia. Po związaniu taśma jest w pełni odporna na wodę, rozciąganie, uderzenia i skrajne temperatury (od -45 do 149 st. C). Można ją również szlifować i malować.

Stosowaniu taśmy musi towarzyszyć odpowiednie planowanie i bezpieczeństwo pracy. Jej nakładanie musi odbywać się w rękawiczkach ochronnych, a usunięcie bez uszkodzenia przedmiotu jest niemal niemożliwe (nie podołała temu ani szlifierka, ani piła łańcuchowa). Nietrudno sobie wyobrazić, jakie konsekwencje będzie miało jej zaschnięcie na skórze.

Atrakcyjna cena i ogromna popularność

Największy boom zakupowy Fiberfix zawdzięcza serii zabawnych reklam, w których zaprezentowano możliwości produktu. Najpopularniejsza z nich w ciągu 6 miesięcy zdobyła ponad 2,1 mln wyświetleń na YouTubie, w ostatnim czasie nieomal doprowadzając producenta do problemów z płynnością dostaw.

Jeśli taka sytuacja ma miejsce trzy lata po wprowadzeniu produktu na rynek i pół roku po zamieszczeniu viralowej reklamy, marka może mówić o ogromnym sukcesie. Legendarna srebrna taśma doczekała się więc nareszcie godnego następcy, choć aktualnie dostępnego wyłącznie w USA.

Fiberfix można nabyć w największych sieciach pokroju Home Depot, na stronie producenta oraz na Amazonie. Pojedyncze rolki (2,5, 5 i 10 cm szerokości) są dostępne w cenach od 5,99 do 9,99 dol. (24–36 zł) za sztukę, a trójpak wszystkich rozmiarów za 19,99 dol. (ok. 80 zł). Atrakcyjny koszt zakupu ma więc swój niemały udział w skutecznym popularyzowaniu innowacyjnej taśmy.

Źródło: fiberfixnow.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Philips 245C7QJSB: stylowy monitor o niezwykle smukłej obudowie Terahercowa bezprzewodowa sieć 10-krotnie szybsza od 5G KunKun: osobisty detektor nieprzyjemnego zapachu ciała Intel Optane DC P4800X: specyfikacja wyciekła do sieci i zapowiada spory przełom

Popularne w tym tygodniu:

FiberFix: 100-krotnie mocniejszy następca srebrnej taśmy klejącej Terahercowa bezprzewodowa sieć 10-krotnie szybsza od 5G Quadsaw wywierci kwadratowy otwór w ścianie w 30 sekund Oficjalna strona urzędu rozsiewa znany ransomware Intel Optane DC P4800X: specyfikacja wyciekła do sieci i zapowiada spory przełom KunKun: osobisty detektor nieprzyjemnego zapachu ciała Philips 245C7QJSB: stylowy monitor o niezwykle smukłej obudowie D-Link Omna 180 HD: pierwsza na świecie kamera dla Apple HomeKit Simon Optix: klasyczna gra pamięciowa tym razem w formie gogli